Şehit ve Gaziler Bakanlığı Kurulsun

Yazar - Savaş Yücel

Şehit ve Gaziler Bakanlığı Kurulsun

Şehit ve Gaziler Bakanlığı kurulsun. Kurulmazsa asker kökenli gaziler, ordu vazife malulleri ve şehit aileleri Milli Savunma Bakanlığına bağlansın.

Malumunuz üzere, biz Türk erkekleri 20 yaşına geldiğimizde, 1111 Sayılı Askere Alma Kanununa istinaden MSB tarafından, vatani görevimizi yapmak üzere silah altına alınırız.

Bazılarımız zorunlu vatani hizmetini batı da, bazılarımız doğuda ve farklı bölgelerde yaparız.

Hayatın cilvesi ve şans eseri bazılarımız sağlıklı bir şekilde evlerine dönerken, bazılarımız talihsizlikler sonucu, yaralanıp, sakat kalıp veya hasta olup baba ocağına döneriz.

Kimimiz Şehit, kimimiz Gazi, kimimiz Ordu Vazife Malulü olur. İşte sıkıntılar da tam bu olaylardan sonra başlar.

Bir kaç sene evveline kadar camia olarak İçişleri Bakanlığına bağlı iken ve halen askere MSB tarafından alınmaya devam ederken, iyi niyetle yapılan bir düzenleme ile Şehit ve Gazi camiası olarak Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına bağlandık ve bu bakanlık bünyesinde bir daire kuruldu.

Çok güzel çalışmalara imza atıldığı gibi, yanlış yapılan çalışmalar da oldu.

Özellikle Bedelli Askerlik Gelirleri ile ilgili sıkıntılar ve SERBEST SEYAHAT KARTI meselesi Arap saçına döndü.

NEDEN Mİ ŞEHİT GAZİ BAKANLIĞI ya da MİLLİ SAVUNMA BAKANLIĞI;

Kısacası ufak sorunlarımız bile hallolamazken, Aile Bakanlığından daha büyük sorunlarımızın çözümünü beklemek hem yanlış, hem bakanlığa haksızlık, EN ÖNEMLİSİ BİZE HAKSIZLIK olur.

En basit sorunumuzda bile, Aile Bakanlığının ülke genelinde kendi partilerine bağlı belediyelere neredeyse sözü geçmediği gibi, Serbest Seyahat Kartı kullanımı konusunda her gün ve her şehirde onlarca yeni sorun yaşamaya devam etmekteyiz.

Serbest seyahat ve dolaşım hakkımız, adeta kendini devletten büyük gören belediyelerce elimizden alındı.

Her gün hakaretlere ve farklı saygısızlıklara maruz kaldığımız gibi, ne belediye hizmetlerinde ne de özel taşıma hizmetlerinde camiamız mensubu hak sahiplerine saygı kaldı.

Ben bile bir hafta içinde biri özel taşıma ve biri belediye olmak üzere 2 defa sıkıntı yaşadım. Kaldı ki, tek sıkıntımız serbest kart meselesi değil, anlatmak istediğim en ufak sorun çözülemezken başka sorunları çözümü ve hak elde edinimi almamız imkansız gibi...

Bildiğiniz gibi, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı aynı zamanda; kimsesizlerle, yaşlılarla, engelli vatandaşlarla, kadın sığınma evleri, yetimhaneler ve yaşlı bakımevleri ile ilgilenmek zorunda olduğundan Şehit Aileleri ve Gaziler camia olarak ister istemez ihmal edildi.

Sonuçta tam olarak benimsenmediğimiz gibi, camia olarak sahipsiz kaldık.

Aslında gönül ister ki; bir ŞEHİT ve GAZİLER BAKANLIĞI kurulsun.

Şayet Gaziler Bakanlığı kurulmasına yanaşılmazsa; bizler askere alınırken Milli Savunma Bakanlığına tabi olduğumuzdan, askerlik sonrası MSB bünyesine bağlanmamız daha mantıklı görülmektedir.

Her konuda  ABD ve AB Ülkeleri takip edilirken, neden Gaziler Bakanlığı fikrinde takip edilmesin.

Şayet bakanlık kurulmasına sıcak bakılmazsa, neden bizler doğrudan Milli Savunma Bakanlığına veya MSB ye bağlı bir ŞEHİT-GAZİ MÜSTEŞARLIĞINA bağlanmayalım.

Ya da MSB bünyesinde yer verilmezse; neden MİT MÜSTEŞARLIĞI gibi,  BAŞBAKANLIĞA BAĞLI ŞEHİT - GAZİ MÜSTEŞARLIĞI olmasın ve neden doğrudan Başbakan Yardımcılarından birine bağlı olmasın.

Bu düşünce ile yola çıkarak yakın bir zamanda ;

"ŞEHİT VE GAZİLER BAKANLIĞI KURULSUN, YA DA TÜM MUHARİP  VE MALUL GAZİLER, ORDU VAZİFE MALULLERİ VE ŞEHİT AİLELERİ MİLLİ SAVUNMA BAKANLIĞINA BAĞLANSIN" imza kampanyasını açmaya karar verdim.

KAMPANYAMIZI AÇTIKTAN SONRA: Şehit ve Gazilerimiz yalnız değil diyen, her Türk insanını bu kampanyayı desteklemeye davet edeceğim.

Saygı ve sevgilerimle...

 

Savaş YÜCEL

Güneydoğu Gazisi

 

İmza Kampanyası İmzalamak İçin Tıklayın

http://www.sehitgazihaber.com adresinden 17 Ocak 2021, 03:02 tarihinde yazdırılmıştır.