Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına AÇIK ÇAĞRI

Yazar - İbrahim LALE

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına AÇIK ÇAĞRI
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı yeni ücretsiz seyahat kartı Tasarımına Şehit Yakını, Gazi/Gazi Yakını ve Vazife Malulü/Yakını ibarelerinin hepsini Tek kimliğe yazarak 4'ü 1 Arada bir ücretsiz seyahat kartı tasarımı yaparak Gazilere ve Şehit yakınlarına büyük ayıp etti.
 
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına hatırlatmak isterim;
 
Gazi, vatan savunmasında Şehit olma olasılığını göze alıp verdiği mücadelede ölmeyip, sağ kalan kişiye verilen onurlu isimdir. Bu yüzden Anayasamızın 61. maddesi Devlet, harp ve vazife şehitlerinin dul ve yetimleriyle, malül ve gazileri korur ve toplumda kendilerine yaraşır bir hayat seviyesi sağlar.  demektedir.
 
Şehit, vatan savunmasında canını feda eden kişiye verilen onurlu isimdir. Bu yüzden Anayasamızın 61. maddesinde; "Devlet, harp ve vazife şehitlerinin dul ve yetimleriyle, malül ve gazileri korur ve toplumda kendilerine yaraşır bir hayat seviyesi sağlar." hükmü yer almaktadır.
 
Ama Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı yetkilileri yeni ücretsiz seyahat kartı tasarımını yaparken Anayasanın 61. maddesini okumadı herhalde ki  bu şekilde bir tasarım yapıldı.
Kartta bütün her ibare birbirine girmiş durumda...
 
Bakanlığa AÇIK Çağrım; Ya bu tasarımı düzeltirsiniz ya da Anayasanın 61. maddesinde belirtilen hususların yasal mevzuat çerçevesinde bu kimlikte yer almasının sağlanmasını biz Şehit aileleri ve Gaziler olarak biliriz.
Ben bir Gazi olarak ücretsiz seyahat kartı istemiyor ve onurumla gururumla kendimi Gazi olarak tanıtacağım onurlu bir kimlik istiyorum. Kaldı ki, benim bir Gazi olarak kendimi tanıtabileceğim tek kartım bu karttır.
 
Düşünün kartı ibraz eden kişi Şehit yakını mı? Gazi mi? Vazife Malulü mü? Belli değil... Böyle trajikomik bir durum olabilir mi? Koskoca derneğin Genel Başkanının ücretsiz seyahat kartını teslim almış olmasına rağmen hiçbir eleştiri getirmemiş olması da ayrıca üzüntü vericidir. Temsil ettiği üyelerin talep ve beklentilerinden ne kadar uzak bir anlayışa sahip olduğunun en açık bir göstergesidir.
 
Aynı zamanda hatırlatırım ki, bu kartın  bizleri temsil etmekten çok uzak bir tasarım ve içeriğe sahip olmasına ve tasarımı bizzat müşahede etmesine rağmen zerre tepki göstermeyerek, sanki büyük başarılara imza atmış gibi bazı haber sitelerinde boy gösterenlere de, Şehit Aileleri ve Gaziler ilk seçimde gereken dersi mutlaka verecektir. Bundan kimsenin kuşkusu olmasın. Artık dernek seçimleri öncesi birkaç fotoğrafla göz boyama devri geçmiştir. Herkes kimin ne kadar çalıştığını, ne yaptığını yakinen takip etmektedir. Biz de dernek yönetiminde her kim var ise, her zaman olduğu gibi yapılan/yapılmayan her gelişme ve çalışmadan sizleri haberdar etmeye devam edeceğiz.
 
Gazi İbrahim LALE
http://www.sehitgazihaber.com adresinden 05 Aralık 2020, 20:18 tarihinde yazdırılmıştır.