Geriye Dönmeyi Asla Düşünmediler

Türkiye Harp Malulü Gaziler, Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Konya Mevlana Şubesi 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 100. Yıl dönümü nedeniyle yazılı bir mesaj yayımladı
Geriye Dönmeyi Asla Düşünmediler

   Yayımlanan mesaj'da  şu sözlere yer verildi

 

Çanakkale Zaferi, bütün imkansızlıklara ve zorluklara rağmen kazanılmış bir savaş olarak tarihimize geçmiştir. Çanakkale, savaştan çok bir destan olarak müteala edebileceğimiz Müslüman Türk Milletinin, tarihe kendisini bir kez daha perçinlediği yer olmuştur. 100 yıl  önce göğsünde taşıdığı iman ile, emperyalist ülkelere  yüz yıllarca unutamayacağı bir ders veren Mehmetçiklerimiz, Allah’ın kendilerine bahşettiği şehitlik mertebesine severek kucak açmışlar ve bir gül bahçesine girercesine kara toprağa girmişlerdir.

 

   Her şeyden daha önemlisi eğer Çanakkale Zaferle sonuçlanmamış olsaydı İtilaf Devletleri’ne ait güçler Çanakkale Boğazı’nı geçerek müttefikleri olan Rusya’ya ihtiyaç duyduğu yardımı ulaştırabileceğinden daha sonrasında Mustafa Kemal önderliğinde Anadolu’da, Anadolu halkı ile birlikte Batı emperyalizmine karşı topyekûn başlatılacak olan ve milli bağımsızlık savaşımız olan milli mücadele diye bir şey olamayacaktı. İşte Çanakkale Zaferi bizim için bu yüzden büyüktür.

 

   Bütün bunların yanı sıra dünya tarihinin en kanlı savaşlarından biri olan Çanakkale Savaşları’nda milletimiz 253.000 şehit vermiş ki bunların birçoğu ülkemizin yetişmiş beyin gücü olan doktor, öğretmen, mühendis vb. insanlardan oluşmaktadır. Bu durum ise Mustafa Kemal önderliğinde kazanılan Milli Mücadele sonrasında ülkemizin kalkınma ve gelişme hamleleri hayata geçirilirken yetişmiş insan yokluğundan dolayı büyük sıkıntılar çekilmesine sebep olmuştur. İşte bu sebeplerden dolayı Çanakkale Savaşları’nı bütün insanlarımıza ve özellikle de çocuklarımıza  tüm noktaları ile anlatmalı, Çanakkale Zaferi’nin niçin büyük bir zafer olduğunu unutturmamalıyız.

http://www.sehitgazihaber.com adresinden 26 Kasım 2020, 04:25 tarihinde yazdırılmıştır.