Bu yazı 26 Aralık 2012, Çarşamba 00:18:46 tarihinde eklendi. 2440 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

- Köşe Yazısı


5434/45 Sayılı Kanun

Uzun zaman önce başladığımız biz Ordu Vazife Malullerinin sorunlarını sürekli gündeme taşıdık.
5434/45 Sayılı Kanun

 

Bu süreçte bahis edilen hep haklar hususuydu tüm arkadaşlarımız talepleri haklar üzerine yoğunlaşmış durumda, bu hakların düzeltilmesi anlamında onların zaman içinde sosyal ve ekonomik yönden sürekli unutulmaları ve gözden gelinmesinin payı çok büyük bundan, da öncelikle kendileri de sorumlulardır.
 
 
Vatani görevini icra eder iken vazifesi başında gelişen şahadet olaylarının ve sakatlanmaların yıllar içinde değersizleşmesi bu gün Devletimizin karşısına çok büyük bir sorun olarak ortaya çıkmıştır. Afyon, da yaşanan hadisede ailelere verilecek hakların 3713 sayılı kanundan yararlanan ailelerle aynı kapsamda değerlendirileceği söylenmiş ve yasal düzenleme yapılacağı açıklanmıştır.
 
 
Yalnız bu kadar kolay olmayacağı ve ortada yaklaşık sakatlıklar ve şahadet olayları ile birlikte yaklaşık 14 bin mağduriyeti bulunmaktadır. Bu mağduriyetlerin çözüme kavuşması için gerekli olan düzenleme hakların verilmesinden çok artık 5434/45 sayılı kanundan tamamının çıkarılması gerekmektedir. Bu kanun maddesi özellikle vatani görevlerini gönüllü er olarak yapanlar için artık utanç maddesi haline gelmiştir. Elbette burada rütbeli personel içinde aynı sorun söz konusudur.
 
 
Daha önce birçok Ordu Vazife Malulü arkadaşımızın kimliklerinde bulunan GAZİ ibaresi yıllar içinde çaktırılmadan ellerinde alınmış ve bu gidişe hiç kimse ses çıkarmamış. Seyirci kalmıştır. 
Artık şunun iyi anlaşılması gerekmektedir. Bu sorun artık bitirilmez ise geçmişte olduğu gibi gelecekte, de birçok soruna neden olacaktır.
 
 
Büyük ihtimalle %100 oranında konut kredisi verilecektir. İş hakkı kesinlikle düşünülmemektedir. Arkadaşlarımıza bir çağrım var sizlere verilen haklardan çok artık onurlu bir şekilde toplumun içinde bir yer edinmek verilecek hakların sizleri şimdilik rahatlatacak ve ileride tekrar sıkıntı yaşamanıza neden olacaktır.
Belki gerçekten bazı haklar birçok arkadaşımızı rahatlatacak olsa, da öncelikle hedefiniz yıllar içinde sizleri unutturmayacak sizleri mağdur etmeyecek yasal düzenlemenin yapılmasını sağlamaktır. 
 
 
Aslında bu tüm toplumun sorumluluğudur. Hiçbir Anne, hiçbir Baba Vatani görevlerini yerine getirirken evlatlarının sakat kalmasından dolayı onların 3. Sınıf bir insan muamelesi görmesini istemez. Bizler anlatmaktan bıkmayacağız dün söylemiştik bu kanunlar düzenlenmeli diye anlaşılmadık. Afyon olayı bugün bizlerin haklılığını ortaya koymuştur. 
 
Bu gün olduğu gibi yarında hepimizin çocukları kardeşlerimizin çocukları akrabalarımızın çocukları Vatanımızın bölünmez bütünlüğü için mücadele edecektir. Hiçbir hak hiçbir elverişli durum Elbette vatanımızın bölünmez bütünlüğü ve ülkemizin toprak birliğinden daha değerli değildir. Hiçbirimizde VATANIMIZDAN hiçbir hak hiçbir elverişli durum için vazgeçecek değiliz. Mademki toplumun her kesiminin mağduriyetleri için yasal düzenlemeler yapılıyor artık Ordu Vazife Malulleri içinde yeni bir yasal düzenleme kaçınılmazdır.
 
 
Artık tüm Şehit Ailelerimizin, Gazi arkadaşlarımızın ve Ordu Vazife Malulü arkadaşlarımızın artık samimi bir şekilde bu konu ile ilgilenmesi ileride yaşanacak olumsuzlukların şimdiden önüne geçilmesi gerekmektedir.  Saygılarımla 
 
 
Gönüllü Komando
 Murat SAN 
 
Yazdır Paylaş
Diğer Yazıları
email
EN ÇOK OKUNANLAR
yol durumu
Ücretsiz Seyahat Kartı Tasarımını Nasıl Buldunuz?
Beğendim, çok güzel olmuş
Beğenmedim, beklentilerimden çok uzak bir tasarım