Bu yazı 27 Eylül 2012, Perşembe 22:18:28 tarihinde eklendi. 2821 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Savaş Yücel - Köşe Yazısı


M.E.B MEVZUAT VE YÖNETMELİĞİ DEĞİŞMELİ...

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanına, Başbakanına, Milli Eğitim Bakanına, Ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanına ve Milletvekillerine duyurulur.
M.E.B MEVZUAT VE YÖNETMELİĞİ DEĞİŞMELİ...

Türkiye genelinde sayıları 25 - 30 civarında bile olmayanGüneydoğu Gazisi eşi öğretmen var.

 

 

Ve bunlar başta büyük şehirlerimiz olmak üzere ülkemizin birçok iline dağılmış durumdalar. Bir çoğu istediği şekilde tayin yapılmaması sıkıntısıyla karşı karşıya.

 

 

Örneğin biz, Ankara da bu durumu yaşayan en fazla 5 gaziyiz.

 

 

Millî Eğitim Bakanlığı Öğretmenlerinin Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği 6. Bölüm madde 39;

 

 

4. fıkra "Eşi şehit ya da malul gazi olan öğretmenler olayın meydana geldiği tarihten itibaren 6 ay içinde yer değiştirme isteğinde bulunabilirler. Bu durumdaki öğretmenlerden eşlerinin şehit ya da malul gazi olduğuna dair belge ile aile nüfus kayıt örneği istenir." der  

 

 

5. fıkra ise "Öğretmenlerden terör eylemleri etkisi ve sebebiyle kardeşlerinden ya da kanunen bakmakla yükümlü olduğu çocukları ile anne ve babasından birinin şehit ya da malul gazi olması durumunda olayın meydana geldiği tarihten itibaren 6 ay içinde yer değiştirme isteğinde bulunabilirler. Bu durumdaki öğretmenlerden eşlerinin şehit ya da malul gazi olduğuna dair belge ile aile nüfus kayıt örneği istenir." der.

 

 

20 - 21 yaşlarında yeni yaralanmış ve gazi olmuş bir gencin, tedavilerini bırakıp evlenme derdine düşerek, 22 - 23 yaşlarında yeni öğretmen olmuş bir bayanla evlenmesi veya evlilik düşünmesi sizce ne kadar doğru bir mantıktır.

 

 

Dolayısıyla MEB Yönetmeliğinde yazdığı gibi; " Eşi şehit ya da malul gazi olan öğretmenler olayın meydana geldiği tarihten itibaren 6 ay içinde yer değiştirme isteğinde bulunabilirler." gibi bir ibare yanlıştır.

 

 

Bu durum sadece eşi muvazzaf olan asker personel için geçerli olabilir. Ve 3 senedir beraber çabaladığım diğer arkadaşlarım (biri yarbay ve biri üsteğmen) dahi bu 6 ay ibaresi içine girememiştir.

 

 

Kaldı ki; bu yanlış mevzuata göre ailelerimizin tayin isteği, gazi olduktan 13 sene sonra evlenen biri içinbaşlamadan YOK hükmündedir.

 

 

Sayın Yetkililer;

 

 

Anayasa'nın 61. maddesinin birinci fıkrasında; "devletin harp ve vazife şehitlerinin dul ve yetimleriyle, malul ve gazileri koruyacağı ve toplumda kendilerine yaraşır bir hayat seviyesi sağlayacağı" hükme bağlanmıştır.

 

 

Yine Anayasanın 61. Maddesinde; "Devlet, sakatların korunmalarını ve toplum hayatına intibaklarını sağlayıcı tedbirleri alır" der.

 

 

12 Eylül 2010 tarihinde gerçekleştirilen halkoylaması ile Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'nın 10. maddesinin ikinci fıkrasına; "Çocuklar, yaşlılar, özürlüler, harp ve vazife şehitlerinin dul ve yetimleri ile malul ve gaziler için alınacak tedbirler eşitlik ilkesine aykırı sayılmaz" diye bir ibare konmuştur.

 

 

Bunun dışında Sayın Başbakanımız; son 3 - 5 senedir, şehit ailelerimiz ve gazilerimize "pozitif ayrımcılık"yapılacaktır demektedir.

 

 

20 mayıs 2005 tarihli ve 25967 sayılı resmi gazetede yayımlanan 2005/12 Sayılı Başbakanlık Genelgesi;

 

 

" Günlük yaşantılarında ilgi ve ihtimama ihtiyacı olan malûl gazilerin, gerek resmi ve özel işlerinin kamu kurum ve kuruluşlarında takibi ve yerine getirilmesi esnasında, gerekse halkla münasebetlerinde, kendilerine gerekli ilgi ve yardım özenle gösterilecektir." der.

 

 

 

Siz, Sayın Yetkililerden ricam;

 

 "6 ay içinde" ibaresinin kaldırılıp yönetmelik üzerinde düzenleme yapılması ve mağdur durumda bulunan ve Türkiye genelinde sayıları 50 bile olmayan Gazilerin sıkıntısının giderilmesidir. Saygılarımla...

 

 

AYRICA, GİDERİLMESİ GEREKEN EN ÖNEMLİ SORUN İSE;

 

 

İŞ HAKKI İLE FARKLI KAMU KURUM VE KURULUŞLARINDA ÇALIŞAN ŞEHİT AİLESİ VE GAZİLERİMİZİN, GEREKTİĞİNDE VE İSTEDİKLERİNDE FARKLI KAMU KURUM VE KURULUŞLARINA VE BAŞKA ŞEHİRLERE TAYİN YOLUNUN AÇILMASI

 

 

VE İSTEKLERİ DIŞINDA, AİLEVİ VE PSİKOLOJİK SEBEPLERDEN DOLAYI İŞTEN AYRILMAK YA DA İSTİFA ETMEK ZORUNDA KALAN GAZİLERİN, TEKRAR İŞ HAKLARI ÜZERİNDEN GERİ DÖNÜŞ YOLUNUN AÇILMASIDIR.

 

 

 

 

 

Savaş YÜCEL 

Yazdır Paylaş
Diğer Savaş Yücel Yazıları
email
EN ÇOK OKUNANLAR
yol durumu
Ücretsiz Seyahat Kartı Tasarımını Nasıl Buldunuz?
Beğendim, çok güzel olmuş
Beğenmedim, beklentilerimden çok uzak bir tasarım