Bu yazı 23 Eylül 2012, Pazar 19:10:27 tarihinde eklendi. 2740 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Savaş Yücel - Köşe Yazısı


GAZİ AİLELERİNE MEB ZULMÜ

MEB yönetiminin ve Okul yönetiminin zulmü varsa gazinin Allah'ı var. Kısacası, "Gazinin çilesi mezarda biter" bu artık benim ve birçok gazinin sloganı olmuş durumda.
GAZİ AİLELERİNE MEB ZULMÜ

 

 

MEB yönetiminin ve Okul yönetiminin zulmü varsa gazinin Allah'ı var.

 

Kısacası, "Gazinin çilesi mezarda biter" bu artık benim ve birçok gazinin sloganı olmuş durumda.

 

Her nasılsa; 35 yaşın verdiği bir olgunlukla evlenmeye karar vermekle beraber, çektiğim sağlık sıkıntılarına ve psikolojik streslere, bir de MEB çilesi ekledim.

 

Defalarca tecrübe ederek öğrendim ki; İnsanın eşi öğretmen olunca onla beraber aynı sıkıntıyı ve stresi çekmek zorunda kalıyormuş.

 

Eşim, evlendiğimiz 2009 yılında eş tayini ile İzmir den, Ankara Çubuk Atatürk İlköğretim Okuluna tayin edildi.  Ve Çubuk İlçe MEM ve okul yönetimi kadersizliğim de bu olayla başladı.

 

Sanki mayına değil de MEB ve Çubuk MEM e çarpmış gibi oldumMEB zulmü mayın sakatlığından daha beter geldi bana.

 

Defalarca tayin istememize ve dilekçe vermemize;

Cumhurbaşkanlığı, Başbakanlık, Milli Eğitim Bakanlığı, Milli Savunma Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Aile Sosyal Politikalar Bakanlığı Ve Genelkurmay Başkanlığı dahil olmak üzere birçok kuruma dilekçe yazmama, sakatlık ve psikolojik durumumu bildirmeme, anayasa maddeleri, başbakanlık genelgesi ve sözde pozitif ayrımcılık olmasına rağmen, her gün 2 saat gidiş 2 saat geliş, 2 otobüs ve bir taksi çilesi ile eşimin tayini bir türlü yapılmadı.

 

Geçen yıllar olduğu gibi, sağ olsun Ankara Valiliği ve Ankara Milli Eğitim Müdürü ve personeli, kendilerine ne zaman başvursam beni en güzel şekilde karşılayarak, kanunsal anlamda ellerinden gelen her yardımı ve Ankara merkeze geçici görevlendirmemizi yapmaktadır.

 

Bu vatan için yaptığımız fedakarlıklar göz ardı edilerek, 2 senedir Çubuk Atatürk İlköğretim Okulu MÜDÜR VEKİLİ beyefendi;

 

Gazi olduğumu, psikolojik ruh halimi ve senenin bir kısmını hastanede ve raporda geçirdiğimi ve evde 2,5 yaşında bir çocuk olduğunu bilmesine,

Ankara Valiliği ve Ankara Milli Eğitim Müdürü imzalı resmi görevlendirme yazısını görmesine rağmen  zorluk çıkararak;

"Eşimin öğrencilerini düşünmediğini, şahsi çıkar ve menfaatini düşündüğünü, gazi olan eşinin arkasına sığındığını, evine yürüme mesafesinde okul aradığını" söylemektedir.

 

Ankara Valiliği ve Milli Eğitim Müdürlüğü imzalı, resmi görevlendirmeye ve yerine başka bir öğretmen görevlendirmesi yapılıp, öğrencilerin eğitim yönünden mağdur edilmemesine rağmenilişik kesmede zorluklarçıkarmaktadır.

 

Bu defa da resmi görevlendirmeye rağmen, Çubuk Milli Eğitim Müdürlüğüne giderek, geçici görevlendirme iptali için yazı yazmıştır.

 

Sırf bu yüzden 21 eylül cuma günü, iki defa İl Milli Eğitim Müdürlüğüne gitmek ve müdür vekilince yapılan bu kasıtlı hareketi ve eşim nezdinde şahsıma yapılan bu saygısızlığı anlatmak durumunda kaldım.

 

Sağ olsunlar, Ankara Milli Eğitim Müdürlüğü ve Özel Kalem Müdürlüğü şikayetim üzere devreye girip;

 "Siz bu ülkeye kanınızla, canınızla hizmet ettiniz ve bir bacak feda ettiniz. Bizlerin de görevi, Şehit Ailelerimize ve siz Gazilerimize kanunların verdiği yetkide yardımcı olmaktır" mantığıyla, her zamanki gibi yardımcı olmaya çalışılmıştır.

 

Pazartesi günü ilişik kesme işleminin yapılacağı, Çubuk Milli Eğitim Müdürümüzün tarafımıza yardımcı olunacağı şahsıma bildirilmiştir.

 

Ankara İl Milli Eğitim Müdürlüğüne ve tüm çalışanlarına, her zaman olduğu gibi biz Gazi ve Şehit Ailelerini sahiplenen yaklaşımlarından dolayı teşekkür ediyorum.

 

Sayın Müdür Vekili:

 

Anayasa'nın 61. maddesinin birinci fıkrasında; "devletin harp ve vazife şehitlerinin dul ve yetimleriyle, malul ve gazileri koruyacağı ve toplumda kendilerine yaraşır bir hayat seviyesi sağlayacağı" hükme bağlanmıştır.

 

Yine Anayasanın 61. Maddesinde; "Devlet, sakatların korunmalarını ve toplum hayatına intibaklarını sağlayıcı tedbirleri alır" der.

 

12 Eylül 2010 tarihinde gerçekleştirilen halkoylaması ile Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'nın 10. maddesinin ikinci fıkrasına; "Çocuklar, yaşlılar, özürlüler, harp ve vazife şehitlerinin dul ve yetimleri ile malul ve gaziler için alınacak tedbirler eşitlik ilkesine aykırı sayılmaz" diye bir ibare konmuştur.

 

Bunun dışında Sayın Başbakanımız; son 3 - 5 senedir, şehit ailelerimiz ve gazilerimize"pozitif ayrımcılık" yapılacaktır demektedir.

 

20 mayıs 2005 tarihli ve 25967 sayılı resmi gazetede yayımlanan 2005/12 Sayılı Başbakanlık Genelgesi;

" Günlük yaşantılarında ilgi ve ihtimama ihtiyacı olan malûl gazilerin, gerek resmi ve özel işlerinin kamu kurum ve kuruluşlarında takibi ve yerine getirilmesi esnasında, gerekse halkla münasebetlerinde, kendilerine gerekli ilgi ve yardım özenle gösterilecektir." der.

 

Sayın Müdür Vekili; pek tabi olarak okulunuzda eksik öğretmen olmaması ve eğitimin mutlak düzen içinde sürmesi en doğal durumdur.

 

Ama eşimin yerine görevlendirme yapılmasına rağmen;

Resmen amiriniz konumunda olan Ankara Valisi ve Milli Eğitim Müdürü imzalıgörevlendirme yazısını ve makamlarını tanımamanız,

Başbakanlık Genelgesini hiçe saymanız ve eşim nezdinde benim gazilik onurumu rencide ettiğinizi düşündüğüm için,

Eşimin bu yazıyı yazmama rızası olmamasına rağmen,  Türk Milletinin ve devlet büyüklerinin bu olayı duyması ve bundan sonra bana yada başka bir gaziye karşı bu tarz yanlışlara düşülmemesi açısından bu yazıyı yazdım.

 

Türk Milletine ve Devlet yetkililerine saygı ve sevgilerimle...

 

 

Savaş YÜCEL

Güneydoğu Gazisi

Yazdır Paylaş
erol - 2012-10-17 14:05:41
1997 yılında Şırnak çakır söğütte vatani görevini yaparken kuzey ırakta teröristlerle girdiğim çatışmada vücuduma isabet eden kurşun la yaralandım ve hava değişimi ile sevk edildim en son aldığım gata raporunda yedek askerliğe elverişlidir raporu verildi şahsıma ama gazi olamadım bacağıma giren kurşun tehlike riski taşıdığı için çıkarılmadı rnrnO günden sonra çok yorulduğunu ve yürüdüğüm zaman zorluk çekiyorum vede rahatsız ediyor Emekli Sandığı, aldığım raporları, Organ kaybın yok, sen gazi değilsin' diyerek kabul etmedi. Çatışmada kolum, bacağım kop saydıydı . gazi mi olacaktım ben , ne gazi kartı, ne de sosyal hak Bugüne kadar kimse beni ciddiye almadı. Ama sivil terör mağdurlarına yönelik yapılan düzenlemeyle tüm haklardan faydalanılacak deniliyor. Ama neden bizlere sahip çıkılmadı ve mağduriyetimiz hala devam etmektedir devlet millet neden gazisine sahip çıkmadı inşallah bir an önce mağduriyetimizin giderilesi ümidiyle saygılarımla MALUL OLMAYAN GAZİ EROL 16.10.2012 rn biri019@hotmail.comrnrn
Savaş YÜCEL - 2012-09-23 19:51:14
MEB YÖNETMELİĞİ 6. BÖLÜM MADDE 39: "Eşi şehit ya da malul gazi olan öğretmenler olayın meydana geldiği tarihten itibaren 6 ay içinde yer değiştirme isteğinde bulunabilirler. Bu durumdaki öğretmenlerden eşlerinin şehit ya da malul gazi olduğuna dair belge ile aile nüfus kayıt örneği istenir." der. HANGİ GAZİ 20 YAŞINDAYKEN, KOPAN BACAĞININ KOLUNUN SIKINTISINI BIRAKIP, EVLENMEK İÇİN 22 - 23 YAŞINDA BİR ÖĞRETMEN BULUP, 6 AY İÇİNDE İBARESİNE UYMAK İÇİN EVLENİR. Bu yanlış ibare kaldırılıp, BİR KEREYE MAHSUS İŞLEMİ YAPILMASI GEREKLİDİR. Tüm bakanlıklarda yapılan bu durum MEB de 6 ay diye saçma bir şeyle engelleniyor. Umarım birileri bu durumu düzeltir...rn
Diğer Savaş Yücel Yazıları
email
EN ÇOK OKUNANLAR
yol durumu
Ücretsiz Seyahat Kartı Tasarımını Nasıl Buldunuz?
Beğendim, çok güzel olmuş
Beğenmedim, beklentilerimden çok uzak bir tasarım