Bu yazı 14 Eylül 2012, Cuma 15:02:27 tarihinde eklendi. 4091 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Mehmet YOZCU - Köşe Yazısı


SGK 5434/45 VE 56. MADDELER

Sosyal güvenlik kurumunda uygulanmakta olan ordu vazife malulü kanunlarında ki fark nedir?
  SGK 5434/45 VE 56. MADDELER

 

  SGK 5434/45 VE 56. MADDELER

Sosyal güvenlik kurumunda uygulanmakta olan ordu vazife malulü kanunlarında ki fark nedir?

Bazı arkadaşlarımızı 5434/45 bazılarını da 5434/56. Maddeden emekli etmekteler. Ancak bu maddeler arasında çifte standart olduğu anlaşılmaktadır.

Madem her iki kanunda ordu vazife malulü kanunu; öyleyse 5434/56. Maddeye sınırsız ortez-protez işitme cihazı gibi iyileştirici her türlü araç gereç bedelsiz  garanti süresine bakılmaksızın verilir denmektedir.

Peki 5434/45 sayılı kanunda neden verilmemekte?ortez-protez ve işitme cihazı v.s az bir miktarını sgk ödemekte büyük kısmını malulün kendisi ödemek zorunda bırakılmaktadır.her askerimiz silah altındayken her ne sebeple olursa olsun sakatlanıp malul olmuşsa burada ki çelişki nedir?iki ayrı düzenleme uygunmudur?

Tek kanunla birleştirilerek aynı haklardan yararlanması sağlanamaz mı?

5434/45 sayılı kanuna bakıldığında meslek sakatlanması gibi bir durum ortaya çıkmaktadır.askerler memur gibi düşünüle bilinir mi?kuşkusuz hayır diyeceğim.

Diğer vazife malulü kanunlarının arasında ki uçurumlarında incelendiğinde zorluklar çıktığı açıktır.

İnceleyelim…

Madde 1 - 5434 sayıl kanunun 45 inci maddesinin "a" fıkrasına giren vazife malullükleri, aşağıda yazılı usul ve belgelere göre belirtilir.

    1 - a) Mesleki hastalıklar,

    b) Vazife tesiriyle vücutlarında ve ruhi hallerinde hasıl olan arızalar,

    c) Tedavisi imkansız hastalıklar,

Ancak bir diğer kurumunuz vazife malullüğü kanunu     bulunmaktadır.Burada bakıldığında aşağıda ki kanun hükmünde ise

5434/56sayılı kanun

Madde 56 – (Değişik: 18/3/1976 - 1976/1 md.)

Muvazzaf, yedek ve gönüllü erlerin silah altında bulundukları esnada veya celp ve terhislerinde (Serbest sevkler dahil) sevkleri sırasında, Yedek Subay okulu öğrencilerinin gerek okulda, gerek okuldan evvelki hazırlık kıtasında vazife malulü olmaları halinde, kendilerine, öğrenim durumlarına göre, 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 36 ncı maddesinde tespit edilen giriş derece ve kademe tutarlarının, daha önce Devlet Memuriyetinde bulunmuş olanlardan kazanılmış hak aylıkları veya emekli keseneğine esas aylıkları, sözü edilen giriş derece ve kademe tutarının üzerinde olanlara bu aylıkları emeklilik gösterge tablosunda karşılığı olan derece ve kademe tutarının,% 70'i üzerinden aylık bağlanır.

 

Madde 57 ilâ 59 - (Mülga: : 31/5/2006-5510/106 md.)

Madde 60 – Emekli, adi malullük veya vazife malullüğü aylığı alanlardan; her ne sebeple olursa olsun er olarak silah altına alınanların vazife malulü olmaları halinde kendilerine malullük derecelerine göre 56 ncı madde gereğince ayrıca erlere mahsus vazife malullüğü aylığı bağlanır denmektedir.

Çeşit çeşit düzenlemeler yapılmış her biri birbirinden farklı.buradan devlet büyüklerimize sesleniyorum tüm sorunlara acil çözüm üretilmesi ve malul olmuş tüm kardeşlerimizin tek tip ama refahı yüksek kanunla birleştirilmesi gerekmektedir.

Sorunlar ve sıkıntılar ancak o zaman düzelir.bu düzenlemerin hemen hayata geçmesi gerekmektedir malule verdiğiniz maaşıda orteze proteze yetmemektedir.hastanelerde her işlemde fark ücreti alınmaktadır.

Adalet denen kavram adaletle hükmedenler tarafından sağlanır…saygılarımla…

 

 ADSIZ GAZİ

MEHMET YOZCU

Yazdır Paylaş
RobertJes - 2014-09-10 21:46:55
Щебень в Харькове представляет собой неорганический зернистый сыпучий материал с зернами крупностью более пяти милиметров. Его получают путем дробления горных пород, гравия и валунов, попутно добываемых вскрышных и вмещающих пород или некондиционных отходов горных предприятий по переработке руд (черных, цветных и редких металлов металлургической промышленности) и неметаллических ископаемых других отраслей промышленности и последующим рассевом продуктов дробления). Средняя плотность щебня — от 1,4 до 3 г/см3. Одна из важнейших характеристик качества щебня – лещадность.
erol - 2012-10-17 13:16:51
uygulanmayan o kadar genel yasa kanun varki devlet derki ; rnElbette dünyalar da bağışlansa, şehit veren bir ailenin evladı geri gelmeyecek. Kaybedilmiş bir uzuv yerine konmayacaktır. Ancak şehitlerin yakınları, milletçe hepimiz üzerinde kutsal bir emanettir. Aynı şekilde gaziler çok büyük emanetlerdir. Şehit ve gazilerimize sahip çıkmak bizim asli vazifemizdir. Diyen devletimiz bizlere neden bir uygulama yapmadı asıl terörle mücadele eden ben ve benim gibi kişiler,rn1997 yılında Şırnak çakır söğütte vatani görevini yaparken kuzey ırakta teröristlerle girdiğim çatışmada bacagıma isabet eden kurşun la yaralandım ve hava değişimi ile sevk edildim en son aldığım gata raporunda yedek askerliğe elverişlidir raporu verildi ama gazi olamadım bacağıma giren kurşun tehlike riski taşıdığı için çıkarılmadı ,ve halen giren kurşun bacagımda durmaktadır.rnrnO günden sonra çok yorulduğunu ve yürüdüğüm zaman zorluk çekiyorum vede rahatsız ediyor aldığım raporlarda Organ kaybın yok, sen gazi değilsin' denildi peki soruyorum Çatışmada kolum, bacağım kop saydıydı . gazi mi olacaktım ben , o zaman dünyayı verseler bana umrumdamı olacaktı vucudumdaki organların birisi olmadıktan sonra ne gazi kartı, ne de sosyal bir hak Bugüne kadar kimse beni ciddiye almadı.hiç bir haklardan yararlanmadım sivil terör mağdurlarına yönelik yapılan düzenlemeyle tüm haklardan yararlanacak deniliyor. ben ve benim gibi olan kişiler ne olacak devlet büyüklerimize soruyoeum Ama neden bizlere sahip çıkılmadı ve mağduriyetimiz hala devam etmektedir devlet millet neden gazisine sahip çıkmadı inşallah bir an önce mağduriyetimizin giderilesi ümidiyle HALEN KURŞUN SOL BACAGIMDA DURMAKTADIR .saygılarımla MALUL OLMAYAN GAZİ EROL DEVLETİMİZ BİZLERE SAHİP ÇIKSIN ALLAH RIZA İÇİN 17.10.2012 rn biri019@hotmail.comrn
mehmet yozcu - 2012-09-14 21:27:33
doğrudur kardeş ama kanunda adı geçmiyor yurt dışında görevli olanlar için diye.burda silah altındaki erlerden bahsediyor anlağım karışıklık çok gibi geldi bana
GÖNÜLLÜ KOMANDO - 2012-09-14 16:14:24
5434/56. madde görevleri yurt dışında olanlar için uygulanır
Diğer Mehmet YOZCU Yazıları
email
EN ÇOK OKUNANLAR
yol durumu
Ücretsiz Seyahat Kartı Tasarımını Nasıl Buldunuz?
Beğendim, çok güzel olmuş
Beğenmedim, beklentilerimden çok uzak bir tasarım