Bu yazı 10 Aralık 2014, Çarşamba 19:53:35 tarihinde eklendi. 1502 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Savaş Yücel - Köşe Yazısı


Bedelliye Bedel İsteriz...

Bedelliye Bedel İsteriz...

"Paran varsa askerlik yapma, paran yoksa öl" mantığı camia olarak bize ters ve yanlış bir olgudur. Bizler, devlete gelir sağlatmak amacı ile Bedelli Askerlik Muafiyeti yaptırılmasına karşıyız.

 

Bu durum kabul edilemeyeceği gibi, anayasanın eşitlik ilkesine de, insan haklarına da aykırı bir durumdur.

 

Parayla bedel ödetip; imkanı olanları askerlikten muaf tutma anlayışı, Şehitlerimizin kemiklerini sızlatan, gazilerimizin ve ailelerinin yüreklerini dağlayan bir olgu olup, bu camiaya doğrudan ihanet gibi bir durumdur.

 

Biz Gaziler, boşuna bedel ve uzuv ödemedik. Şehitlerimiz, boşuna can verip toprağın altına girmedi. Ailelerimiz, eşlerimiz, çocuklarımız boşuna yetim kalmadı, perişan olmadı. Her şey bu vatan, bayrak ve millet uğruna yapıldı. Fakat gel gelelim devlet farklı düşünmekte.

 

Her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı bu görevi yapmakla mükelleftir, sadece fakirler değil. Bu haksızlığa dur demek, bu anlayışa çanak tutmamak lazım.

 

Cumhurbaşkanı ve Başbakan bile "zengin yaşasın fakir ölsün, parası olan yatsın fakir olan nöbete kalksın" anlayışı yanlış derken, hangi akla hizmet bu söylemlerinden sonra 360 derece değişip, tekrar BEDELLİ ASKERLİK MUAFİYETİ çıkarılsın diye bir kanuna onay veriyor anlamış değiliz.

 

MADEM TÜM BU MİLLETİN VE BİZLERİN İTİRAZLARINA RAĞMEN BU KANUNU ÇIKARMAKTA KARARLISINIZ, O ZAMAN BİZİM MEVCUT KANUNUMUZU DA DEĞİŞTİRMEK ZORUNDASINIZ. BİZ DE BEDELLİYE BEDEL İSTERİZ...

 

Türkiye Cumhuriyeti Askerlik kanununa göre; 1111 sayılı yasa çerçevesinde askerlik mükellefiyetini yerine getirenler ile 1076 sayılı Kanuna tabi yedek subaylardan askerlik hizmetleri sırasında malul olanların kardeşlerinde bir (1) tanesine askerlik muafiyeti hakkı tanınmıştır.

 

Aynı kanunun başka bir bendine göre; 1111 sayılı askerlik kanunu kapsamında askerlik mükellefiyetini yerine getirirken Şehit olan erbaş ve erlerin kendilerinden olma erkek çocuklarının tamamı ile kardeşlerinin hepsine askerlik muafiyeti hakkı tanınmıştır.

 

Buna istinaden, belki gözden kaçan bir ayrıntı olarak; Rütbeli Şehit yetimlerinin ya da kardeşlerinin askerlik muafiyeti hakkı da bulunmamaktadır.

Ayrıca eksik olan bir durum ise; Gazilerimiz ile Harp ve Vazife Malullerinin çocuklarının askerlik muafiyeti hakları bulunmamasıdır.

 

Madem bu vatan için gerçek bedeli bizler ödedik, Bedeli ödeyen gerçek kişilerin çocuklarının tamamı ve kardeşleri askerlik görevinden muaf tutulmalıdır.

 

AKP Hükümeti döneminde, peş peşe çıkan Bedelli Askerlik Kanunları ile parası olana; önce 30.000 TL. ödettirilerek bedelli askerlikten yararlandırılması ve sonra tekrar 18.000 TL. ödettirilerek askerlikten muafiyet hakkı verilmesi, camia olarak bizleri derinden yaralamış ve üzmüştür.

 

Sanki olay "yangından mal kaçırma" örneğinde olduğu gibi, "Vatani görevden asker kaçırma" halini almıştır.

 

Bu ticari uygulama ve gelir mantığı, Şehit ve Gazilerimize ve onların ailelerine yapılan bir ayıp olarak görülmektedir.

 

Ama BİZ KİMİZ Kİ, koca devlet karşısında, ne kadar isyan etsek nafile...

 

BİZ NE KADAR KARŞI ÇIKSAKTA, BU KANUN ÇIKARILACAK O HALDE;

 

Çıkarılacak yeni bir kanun düzenlemesi ile; Kıbrıs, Kore ve güneydoğu ayrımı yapılmadan, rütbeli - rütbesiz, şehit - gazi - harp ve vazife malulü ayrımı yapılmaksızın, bu vatana bedel ödeyenlerin kardeş ve çocuklarının tamamı da, bir kanunla askerlikten muaf tutulmalıdır.

 

Bu muafiyet istemimizi duyurmak için bir İmza Kampanyası başlattım. Umarım artarak çoğalan gür bir sesle talebimizi iletebiliriz.

 

 

İMZA KAMPANYA LİNKİMİZ:

 

https://imzakampanyam.com/MUHARIP-MALUL-GAZI-ORDU-VAZIFE-MALULU-VE-SEHIT-COCUK-VE-KARDESLERININ-TAMAMI-ASKERLIKTEN-MUAF-OLSUN-imza-kampanyasi

 

Savaş YÜCEL...

Yazdır Paylaş
Diğer Savaş Yücel Yazıları
email
EN ÇOK OKUNANLAR
yol durumu
Ücretsiz Seyahat Kartı Tasarımını Nasıl Buldunuz?
Beğendim, çok güzel olmuş
Beğenmedim, beklentilerimden çok uzak bir tasarım