Bu yazı 28 Kasım 2014, Cuma 20:15:30 tarihinde eklendi. 4241 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Murat NARİNÇ - Köşe Yazısı


Hakkın Makamı...

...Unutulmamalıdır ki bizleri yok saymaya çalışan makam ve mevkii sahipleri bizlerin ödediği bedel sayesinde o makamlarda oturmaktadırlar. Bizleri yok sayabilirler, Gazi’liğin vermiş olduğu haklı gururu yaşamamıza gölge düşürebilirler ama hakkın layık gördüğü makama müdahale edemezler...
Hakkın Makamı...

Kaybettiklerimizin değerlendirmesini yapmak büyüklerimize düşer. Biz, sadece onların iki dudağı arasındaki birkaç cümle ile yaşamımızı idame ettirmeye ve onların bizlere layık gördüğü yaşamı yaşayarak, kaybettiklerimize aldırış etmeden, yaşama tutunmaya çalışırız.

 

Son yaşanan sürecin bizlerin yaşadıklarına getirdiği psikolojik baskı, kimsenin umurunda değildir. Kimse umursamaz neler kaybettiğimizi. Kendi içimizde savaşır dururuz. Hem yaşam kaygısı hem de acaba değerlerimizden de mi uzaklaşıyoruz diye sorgularız hayatı. Bu sorgunun vermiş olduğu cevabı duymamazlıktan gelmeye gayret etsek de yüzleşmek zorundayızdır.

 

Bu yüzleşmenin canımızı fazlasıyla yakacağını biliriz. Yine de sorgulamaya devam ederiz. Kendi kendimize soracağımız en zor soru ise “ne için Gazi oldum” olur. Bu sorunun cevabını verebilmek için bir çok ucu açık soruyu bir araya getirmek gerekir ve Gazi olduğumuz zamanki değerlerimiz ile şu anki durumun örtüşmediğini fark ederiz.

 

Sana layık görülen ve üzerinde Gazi yazan kartını onurla ve gururla taşırsın. Bu kart senin için çok şeydir. Senin değerindir. Senin var oluş nedenindir. Senin yaşama tutunma sebebindir. Bunu kimse anlayamaz, anlamasını da beklemezsin zaten. Kendi küçücük penceresinden bakarak “neden bu kadar umursuyorsunuz ki sadece bir kart”demeleri ve seni aşağılamaları daha da çok üzer seni.

 

Birçok defa var olan Gazi kartınla seni belediye otobüslerinde aşağılasalar da, “yine beleşçi geldi” der gibi o bıçaktan keskin aşağılayıcı bakışlara maruz kalsan da umursamamaya çalışırsın. Arada sırada haykırasın gelir “ben senin için öldüm” diye ama yapamazsın, gurur yapar canın cehenneme der umursamaz geçip gidersin.

 

Senin için bu denli önemli olan ve senin yaşama tutunma kaynağın olan kartı sana çok görürler. Sana çok gördükleri aslında kart değildir. Sana çok görülen Gazi unvanıdır. Bu unvan onların hayalini bile kuramayacakları çok büyük bir makamdır. Senin Gazi unvanın sürecin kurbanı olmuştur. Şehit Yakını, Gazi/Gazi Yakını, Vazife Malulü/Yakını yazarak genellemeleri ve seni pasifize etmeye çalışmaları da sürecin bir parçasıdır.

 

 

Unutulmamalıdır ki bizleri yok saymaya çalışan makam ve mevkii sahipleri bizlerin ödediği bedel sayesinde o makamlarda oturmaktadırlar. Bizleri yok sayabilirler, Gazi’liğin vermiş olduğu haklı gururu yaşamamıza gölge düşürebilirler ama hakkın layık gördüğü makama müdahale edemezler.

Yazdır Paylaş
Diğer Murat NARİNÇ Yazıları
email
EN ÇOK OKUNANLAR
yol durumu
Ücretsiz Seyahat Kartı Tasarımını Nasıl Buldunuz?
Beğendim, çok güzel olmuş
Beğenmedim, beklentilerimden çok uzak bir tasarım