Bu yazı 26 Ağustos 2014, Salı 19:49:32 tarihinde eklendi. 1016 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Murat NARİNÇ - Köşe Yazısı


Birazcık Saygı…..

Birazcık Saygı…..

Arkadaşlar Şehit aileleri ve gaziler bilir, kamu kurumlarında uygulanmayan fakat göz boyamak için kullanılan duvarda asılı kocaman puntolarla yazılı bir yazı vardır.

 

Özellikle hastanelerde şehit aileleri ve gazilere özürlerinden ve durumlarından dolayı olacak ki kocaman puntolarla yazarlar “hasta öncelik sırası şehit ailesi ve gazi ailesi” yazarlar, eminim çoğunuz fark etmişinizdir, bu yazı duvardadır, insanların gözünün içine sokulur fakat uygulamaya geldiğinde kimse umursamaz.

 

Defalarca hastaneye ve kamu kurumlarına gitmeme rağmen hiçbir şekilde o yazının gereğini kullanmadım kullanılmaya alışan bizleri kullanarak vatandaşa sempatik görünmek için asarlar kanısına benim gibi birçok gazi ve şehit yakını eminim varmıştır.

 

Geçenlerde kızımın rahatsızlığı nedeni ile Haydarpaşa Gülhane Tıp Akademisine (GATA) muayeneye gittim. Kızım çok rahatsızdı ve durum acildi, muayene sırası veren görevliye utana sıkıla,

 

-Kardeşim ben gaziyim güneydoğu gazisi, kızım gerçekten rahatsız olmasa inan söylemezdim senden ricam duvarda bir yazı var gazi ve ailelerine öncelik hakkı var diyor bu konuda bana yardımcı olurmusun?

 

Görevli bana dönerek

-olmaz kardeşim sen hasta olsaydın olurdu, kızınızın gazilik belgesi varmı, hayır yok o yüzden olmaz

-ya kardeşim orada gazi ve ailesi diyor kızım benim ailem olmuyor’mu?

desem de dinlemedi. Peki neden bizleri utandırırsınız, ben o yazıyı görmesem o teklifte bulunmayacağım ve insanların yanında utanmayacağım, bu sizlerin umurunda değil biliyorum, beklide sizin için hiç mi hiç önemli değil, ama inanın bizim için çok önemli. Bu uygulamanın tekrarını Erenköy Ruh Sağlığı hastanesinde de yaşadım fakat bu kadar etkilenmedim sanırım bunun etkilemesi askeri hastane olması.

 

Tabi bu duruma karşı çıktım ve bu hakkımı alma adına veya bu yanlışı düzeltme adına diyim hasta hakları birimine gittim. Hasta hakları biriminde ise ne tesadüftür ki rütbeli bir gazi görevlendirmişler, o gazi bakıyor. Durumumu izah ettim, aldığım yanıt ise aynı oldu. Bize yardımcı olması için çalışan ve bizim gibi gazi olan birisinin de bu duruma anlayış göstermem gerektiğini söyleyerek beni kibarca kovması gerçekten canımı yaktı.

 

Aslında böyle bir çok örnek var maalesef. Sistem değişmediği sürece, bizlerin toplumda hak ettiğimiz yeri almamız çok ama çok zor. Sadece yukarıdakilerin yayınladıkları genelgeler aşağıdakileri bilinçlendirmeye yetmiyor ve o aşağıdakilerin iki dudağı arasına sıkıştırıp bırakıyor bizi.

 

Bir kamu spotu hazırlamak çokmu zor bu ülkede. Umarım yetkililer ya o yazıları kaldırır yada çalışan görevlilerini bilinçlendirir ve kendilerinin sağlığı ve sıhhati için bedel ödeyenlere daha saygılı davranır.

 

Değişmesi umuduyla…...

 

Murat NARİNÇ

Güneydoğu Terör Gazisi

 

murat_narinc_74@hotmail.com

Yazdır Paylaş
Diğer Murat NARİNÇ Yazıları
email
EN ÇOK OKUNANLAR
yol durumu
Ücretsiz Seyahat Kartı Tasarımını Nasıl Buldunuz?
Beğendim, çok güzel olmuş
Beğenmedim, beklentilerimden çok uzak bir tasarım