Bu yazı 20 Ağustos 2014, Çarşamba 15:15:45 tarihinde eklendi. 2176 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Hüseyin Hüsnü Çınar - Köşe Yazısı


Türk'ün Zafer Haftası

Türk'ün Zafer Haftası

Türk Milleti tarihe adını altın harflerle yazdırmış bir millet olup, Türk tarihinde Ağustos ayı birçok büyük zaferlerle doludur.

 

26 Ağustos ise çok daha özel ve önemli bir tarihtir.  

 

26 Ağustos 1071 Malazgirt Zaferi :Türklere Anadolu’yu kazandıran, Selçuklu-Bizans Savaşı.
 

Selçuklu Türk Devleti Hükümdarı Sultan Alparslan komutasındaki Türk orduları ile Bizans İmparatoru Romen Diyojen komutasındaki  Bizans orduları arasında, 26 Ağustos 1071 tarihinde, Doğu Anadolu’da Malazgirt Ovasında meydana geldi. Bu savaş, dini, milli, siyasi, askeri sonuçları ve Türk-İslam tarihinin en büyük zaferlerinden biri olması bakımından çok önemlidir. Büyük Selçuklu Hükümdarı Sultan Alparslan, Malazgirt ovasında Bizans orduları ile karşı karşıya geldi. Üzerinde Türk Hükümdarlarının adet üzere savaşlara giderken giydiği beyaz bir elbise vardı, beyaz atı ile ordusunun başına geçerek söyle seslendi;

"Burada Allah'tan başka sultan yoktur, emir ve kader tamamiyle O'nun elindedir. Bu sebepten benimle savaşmakta veya savaşmamak için uzaklaşmakta serbestsiniz."

Askerler heyecanla hep bir ağızdan; "Asla emrinden ayrılmayacağız!"  diye haykırmışlardı. Bunun üzerine Sultan Alparslan;

"Ben şu kılıcı tutan elim takatten kesilinceye kadar çarpışacağım!  Dinini, vatanını, sultanını seven ardımca gelsin!" ...diyerek Türk ordusunun önünde Bizans ordularına saldırmıştır. Sultan Alparslan'ın komutasındaki Selçuklu Türk Orduları Bizans ordularını hezimetle yenerek bozguna uğratmış ve büyük bir zafer kazanmışlardır. Bu zafer ile Türklerin Anadolu'ya hakimiyetinin önü açılmıştır.

 

23 Ağustos-13 Eylül 1921 Sakarya Meydan Savaşı :

 

Çanakkale ile başlayan ve İstanbul ile tüm vatan topraklarının emperyalistler tarafından işgallerine karşı devam eden çetin mücadeleler içerisinde Sakarya Savaşı, Türk ordusununson savunma savaşıdır.

23 Ağustos'da başlayan Sakarya savaşının 3ncü  gününde Başkomutan Mustafa Kemal Paşa,26 Ağustos 1921'de tarihi emrini verir.

"Hattı müdafaa yoktur, sathı müdafaa vardır, o satıh bütün vatandır. Vatanın her karış toprağı, vatandaşın kanı ile ıslanmadıkça terk olunamaz." ...diyerek Türk milletini bağımsızlığına kavuşturacak büyük zaferi işaret etmiştir. Sakarya meydan savaşı ile zaman ve zemin hazırlanmış olup, bundan sonra yapılacak olan Büyük Kurtuluş Savaşı hazırlıklarına başlanmıştır.

 

26 -30 Ağustos 1922  Türk Kurtuluş Savaşı :

 

Başkomutanlık Meydan Savaşı, Kütahya'ya bağlı Dumlupınar yakınlarında diğer işgal devletleriyle birlikte yurdumuzu işgal etmiş olan Yunan orduları ile Türk orduları arasında 26-30 Ağustos 1922'de meydana gelen savaştır. Başkomutan Mustafa Kemal Paşa tarafından şahsen yönetildiği için Başkomutanlık Meydan Savaşı olarak da anılır. Genel taarruz hazırlıkları Haziran 1922'de başlatıldı. Zaman ve zemin hazır olduğunda;  

26 Ağustos 1922'de saat 05.30'da Afyon Kocatepe'den kalpaklı, sarı saçlı, mavi gözlü bir arslan kükredi;

"Ordular ilk hedefiniz Akdeniz'dir ileri"...

Başkomutan Mustafa Kemal Paşa'dan taarruz emrini alan Türk Ordularının topçu atışlarıyla 26 Ağustosta başlayan Büyük Taarruz 30 Ağustos 1922'de Türk Ordularının zaferi ile bitirilmiştir. Buradan devamla Türk orduları 9 Eylül 1922'de işgal altındaki İzmir'e girerek, Yunan ordularını denize dökmüş ve Türk Kurtuluş Savaşı, büyük bir zafer ile sonuçlanmıştır.

Daha sonra bu şanlı zafer, Mustafa Kemal ATATÜRK ve silah arkadaşları tarafından 29 Ekim 1923'de Türkiye Cumhuriyeti'nin ilanı ile taçlandırılmıştır.

 

Son zamanlarda sözde barış süreci denilen rezalet uygulama ile devleti yönetenler tarafından hain bölücü örgüte taviz üstüne taviz verilmiş, şımaran bölücü örgüt terör eylemlerine yol kapatmak, sözde asayiş kontrolleri yapmak gibi şımarıklıklarına halen devam etmekte. Kudurmuş gibi azıtan bölücü örgütün son  terör eylemleri nedeni ile bir teğmenimiz ve bir uzman çavuşumuz şehit olmuştur. Şehitlerimize Allah'tan rahmet milletimize baş sağlığı diliyorum.

 

 Atalarımızın can vererek, kan dökerek elde ettiği ve bağımsızlığı ilan ederek, Türk Milletine miras ve emanet  olarak bıraktığı, Bu kutsal vatan topraklarımızı bölmeye, bağımsızlığımızı zedelemeye "tarihte örnekleri olduğu gibi" hiç kimsenin gücü yetmeyecektir. Her ne pahasına olursa olsun üzerinde yaşamakta olduğumuz kutsal vatan topraklarımızı Türk Milleti olarak hür ve bağımsız şekilde sonsuza dek yaşatacağız.  

 

Bu uğurda şehit olanları ve gazilerimizden ebediyete intikal edenleri rahmet, minnet ve şükranla anıyoruz. Bütün şehit aileleri, gazilerimiz ile harp ve vazife malullerimizin 26 AğustosÖzel Şeref Günü kutlu olsun.

 

Türkiye Cumhuriyetimizin bölünmez bütünlüğünün sonsuza kadar devamı, tam bağımsız, özgür, huzurlu ve ulu önder Mustafa Kemal ATATÜRK'ün deyimi ile "Yurtta barış, dünyada barış" dolu bir Türkiye Cumhuriyeti dileğiyle, Zafer Haftası milletimize kutlu olsun.

20.08.2014

 

Hüseyin Hüsnü ÇINAR

Gazi E.Asb.

Yazdır Paylaş
Diğer Hüseyin Hüsnü Çınar Yazıları
email
EN ÇOK OKUNANLAR
yol durumu
Ücretsiz Seyahat Kartı Tasarımını Nasıl Buldunuz?
Beğendim, çok güzel olmuş
Beğenmedim, beklentilerimden çok uzak bir tasarım