Bu yazı 19 Temmuz 2014, Cumartesi 16:55:58 tarihinde eklendi. 3263 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Savaş Yücel - Köşe Yazısı


Bakanlığa Açık Çağrı

Bakanlığa Açık Çağrı
AİLE VE SOSYAL POLİTİKALAR BAKANLIĞINA

AÇIK ÇAĞRI VE RİCAMIZDIR...

 
Sayın Bakanım; bilindiği üzere biz şehit aileleri, harp malulleri, vazife malulleri ve malul gaziler, vatani görev için askere alınırken yıllar yılı MSB tarafından, sosyal haklarımız düzenlenirken İÇİŞLERİ bakanlığı tarafından muhatap alındık.
 
Ve daha sonra bakanlığınız kurulunca; haklarımız ve mevcut bilgilerimizle beraber Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı bünyesine devredildik.
 
Bu arada bakanlığınızca çok güzel çalışmalar yapıldı.
 
Fakat bu devirlerin ardından, bakanlığınız bünyesinde Serbest kart ve tanıtım kartları basılması süreci başladı. Bu süreç camiamız adına sıkıntılı bir süreç halini aldı.
 
Eskiden, emekli sandığının tarafımıza verdiği serbest dolaşım kartları ile daha rahat dolaşım hakkına sahipken, şimdi demiryollarından tutun, denizcilik işletmeleri, özel halk otobüsleri hatta ve hatta devlet belediyelerine ait kamu taşıma araçlarında bile sıkıntılar yaşamaya başladık.
 
Mevcut kartlarımız muhatap alınmamaya hakaretler görmeye başladık.
 
Türkiye Cumhuriyeti kanunlarınca verilen serbest dolaşım hakkını kullanmakta çok büyük sıkıntılar yaşamaya başladık, hemen hemen her ilde ve her gün artarak bu sıkıntıları yaşıyoruz.
 
Türkiye genelinde belediyeler, kafasına buyruk kartlar çıkarmaya başladı, bizler bulunduğumuz il içinde sıkıntı yaşarken, şimdi tüm Türkiye genelinde dolaşım sıkıntısı yaşamaya başladık.
 
Ankara'ya tedaviye gelen bir gazi Ankara kart almak, İstanbul'a veya başka bir şehre giden şehit ailesi veya gazi, o şehrin kartını almak zorunda mı olmalı?
 
Eşim de dahil, birçok gazi ve şehit ailesi - çocukları, serbest kart yüzünden sıkıntılar yaşadı, hakaretlere uğradı. Ve bu hakaretler artarak devam etmekte.
 
Camiamız internet sitelerini takip ederseniz, BİMER şikayetleri, İçişleri Bakanlığı ve Aile Sosyal Politikalar Bakanlığına yapılan şikayetleri
 
incelerseniz ve okuma fırsatı bulursanız, yaşanan mağduriyetleri fark edebilirsiniz.
 
Sosyal devletin sorumlulukları arasında, vatandaşların memnuniyeti sağlamakta önemlidir, bakanlığınızca elden gelen çalışmaların yapıldığının farkındayız.
 
Sizden ricamız;
 
Yeni çıkartacağınız serbest dolaşım kartların dizaynının camiamızın hassasiyetlerine, şehitlik - gazilik sıfat ve temalarına uygun şekilde tamamlanarak, bir an önce basımının ve dağıtımının yapılmasıdır.
 
Bizler, camia olarak tanıtım kartlarımızda eskisi gibi serbest kart yazmasını tercih ediyor, "ücretsiz" gibi, bizleri beleşçi veya dilenci pozisyonuna sokan yavan ve gurur kırıcı kelimeler bulunmasını istemiyoruz.
 
Ve en önemlisi; çıkacak yeni kartların tüm Türkiye genelinde, vapur hatları, demiryolları, özel halk otobüsleri, tren, tramvay vb. Araçlarda geçerli olması, hatta yapılabiliyorsa engelli vatandaşlarımızda olduğu gibi uçaklarda % 50 indirim de dahil, tüm Türkiye geneli belediye ve belde belediyelerinde geçerli olması, camiamızın fertlerinin il il farklı kartlar kullandırılmak zorunda bırakılmamamızdır.
 
Ayrıca; yapacağınız kanunlarla, yayınlayacağınız genelge ve yönetmeliklerle tüm Valiliklere, kaymakamlıklara, İl - İlçe - Belde Belediyelerine ve kamu teşekküllerine bu kartın geçerliliğinin ve yaptırımsal cezalarını duyurmanızdır.
 
Yapacağınız düzenlemeleri ve kartların basımını dört gözle bekliyor, yayınlayacağınız kuvvetli bir genelge ile kartların önemini tüm makamlara duyurmanızı ve yaşanan sıkıntıların bir an önce son bulmasını rica ediyoruz. Saygılarımla.
 
(Not: yeni kartlarımız çıkana kadar, eski kartlarda sıkıntı yaşanmaması dileklerimizle.)
 
Savaş YÜCEL
 
Güneydoğu Gazisi.
Yazdır Paylaş
Diğer Savaş Yücel Yazıları
email
EN ÇOK OKUNANLAR
yol durumu
Ücretsiz Seyahat Kartı Tasarımını Nasıl Buldunuz?
Beğendim, çok güzel olmuş
Beğenmedim, beklentilerimden çok uzak bir tasarım