Bu yazı 06 Haziran 2014, Cuma 14:27:47 tarihinde eklendi. 1054 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Hüdaverdi MERCAN - Köşe Yazısı


Dernek Üyeleri, Yönetimi Değiştirme Gücü Sizde!

Türkiye Harp Malulü Gaziler, Şehit, Dul ve Yetimleri Derneği Genel Merkezinin yapılacak ilk Genel Kurulunda Genel Başkan adayımız olan değerli Gazimiz Sn. Hüdaverdi MERCAN'ın camiamıza hitaben kaleme aldığı yazısını sizler için yayımlıyoruz.
Dernek Üyeleri, Yönetimi Değiştirme Gücü Sizde!

Değerli Şehit aileleri, Gaziler, Harp ve Vazife Malulleri,

 

Bundan yaklaşık bir yıl önce dernek faaliyetlerindeki yetersiz çalışmalar ve özlük haklarının kullanılmasından kaynaklanan sıkıntılar nedeniyle camiamızdan gelen eleştiri ve serzenişlere duyarsız kalmayıp, bir araya geldiğimiz çok değerli dava arkadaşlarımızla bir çalışma yaparak Olağanüstü Genel Kurul çalışması için bir mücadele başlatmıştık. Bu çalışma camiamızdan büyük destek bulmuş bizleri temsil edemediğine inandığımız bir yönetimi değiştirme gayretimiz büyük takdir toplamıştı.

 

 

O dönemde yaptığımız inceleme ve araştırmalarda Genel Merkezlerin seçimlerinin nasıl yapılması gerektiği konusunda hukukçuların ortak kanısı Genel Kurula katılan Delegelerin yazılı istekleri ile Olağanüstü Genel Kurul talebinin yapılması gerektiği idi.

 

 

Süreci başlatarak 100 yıllık dernek tarihinde bir ilki deneyerek sağlığımızdan, cebimizdeki paradan, zamanımızdan ve sosyal hayatımızdan fedakarlık yaparak bir avuç davasına inanan kardeşlerimizle il il Şube Başkanları ve Yönetimleri dolaşarak imzaları toplamaya başlamıştık.  Şubesine gelmemizi istemeyen ve bizi yönetimiyle görüştürmek istemeyen şube başkanlarına saygı duymuş en ufak bir kin ve kırgınlık beslememiştik. O dönemde çok muhterem dernek genel merkez yöneticilerinden bazıları 30 imzayı toplayamayacağımızı iddia etmişler hatta üzerimizden komik bahislere bile girmişlerdi. 

 

 

Bu mücadele ve çalışma sonucunda 330 delegeden 102'sinin imzasını alarak Genel Merkeze ilettik. 102 Delege imzasını gördüğünde kendi kendine özeleştiri yaparak neden imza verildiğini neleri eksik yaptığını ve nelerin yanlış olduğunu düşünmesi gereken Genel Merkezin, imza veren şubelere türlü baskılar yaptığını da duymaktayız. Bu baskılar sonucunda ne yazık ki,12 delege imzasını çekmek zorunda kalmıştır. Olağanüstü Genel Kurul yapmayacağını belirten genel merkezin açıklamasından sonra süreç sulh hukuk hakimliğine kayyum atanması için başvurmamızla devam etmiş 10 aydır süren mahkeme 04 Haziran 2014 de sonuçlanarak toplanan delege imzalarının yetersiz olduğunu derneğe kayıtlı üyelerin 1/5 inin imzası gerektiği gerekçesiyle talebimizi reddetmiştir.

 

 

Bu sonuç ne bizim açımızdan bir kayıp ne de Genel Merkez açısından bir zaferdir. Bu kendi çıkarları için dernek tüzüğünün 21/3 maddesine yazdıkları ve kimsenin net olarak anlayıp çözemediği  derneğe kayıtlı üyelerin 1/5'i ifadesinin artık ne demek olduğu çözülmüş ve anlaşılmıştır. Herkes emin olsun ki Genel Merkez baskısı altında olan Şube başkanları ve yöneticilerinden imza toplamak ve almak çok kolay da değildir. Dernek Bilgi Sisteminde (DERBİS) 7031 üyesi bulunan derneğimizde 1407 imzayı hem de il il dolaşmadan toplamak çok daha kolaydı. 1407 değil 5000 üye imzasını toplasak da sayın Genel Başkanımızın Olağanüstü Genel Kurul yapmasının yine de söz konusu olmayacağını tahmin etmek hiç de güç değil.

 

 

Süreç henüz bitmemiştir. 2015 genel Kurulunun yapılacağı tarihe kadar çalışmalarımız yılmadan, bıkmadan ve daha fazla şevk ve gayretle devam edecektir.

 

 

Üye imzaları yerine delege imzalarının toplanması konusunda eğer bir hata ve eksiklik var ise şahsım adına bu hatayı ve eksikliği kendim üstleniyor bundaki hatayı kabul ediyorum.

 

 

Ancak gelinen bu noktada hem bizim, Genel Merkezin, Şube yönetici ve Delegelerin ve de Üyelerin çıkarması gereken dersler vardır.

 

 

Biz; karmaşık ve koltuk kaygıları yüzünden tüzüğe yazılan bu cümlenin açıklamasını öğrenmiş olduk.

 

 

Ancak Genel Merkez yönetimi de açıkça bilmelidir ki; İmza veren 102 Delegeye baskı kurmak yerine kendisini seçen delegelerin neden imza verdiğini incelemeli ve etüt etmeli ve artık 1407 üye imzası toplanırsa Olağanüstü Genel Kurulun rahatlıkla yapılabileceğini bilmelidir. Ayrıca anlayıp öğrenmelidir ki muhalefetin olması demek daha başarılı çalışmalara imza atmak ve çok çalışmak demektir.

 

 

Şube Yönetim ve Delegeleri; Bir sürü hayat zorluğu içerisinde herhangi bir karşılık beklemeden fedakarca yürüttüğünüz bu görevi yaparken, önderliğimizi yapacak insanları seçmek sizlerin elinde olduğunu, ancak olağanüstü genel kurul talebi ile değiştirmek konusunda söz sahibi olmadığınızın bilincinde olmanızı, bu nedenle bizleri en önde temsil edecek insanları seçerken makam koltuk ve çıkar beklemeksizin iyi etüt etmenizi ve buna göre tercihlerinizi yapmanız gerektiğini bilmelisiniz.

 

 

Üyeler; Seçimleri başkaları da yapsa, asıl gücün sizlerde olduğu, istemediğiniz sizi temsil edemeyen insanları yakasından tutup al aşağı edecek asıl gücün sizlerde olduğunu bilmeniz gerekmektedir.

 

 

Sonuç olarak, bu süreci eksiği fazlasıyla buralara taşıdığımız ve kendileriyle kol kola yürümekten onur duyduğum delege imzalarının toplanması aşamasında beni asla yanlız bırakmayan maddi ve manevi her zaman yanımda olan Gazi J.Yzb. Hamit YILDIZ'a, Gazi Mehmet ÇELİK'e, Gazi İzzet ALPMAN'a sonsuz teşekkürler ederim.

 

 

Bizler bu süreçte başta Allah korkusuyla Şehit yetimlerini düşünerek çıktığımız bu mücadele de harcadığımız maddi ve manevi herşeyi davamıza ve bize inanan herkese bizlerden yana HELAL ETTİK sizlerde bizlere haklarınızı HELAL ediniz.

 

 

Değerli dava arkadaşlarım bundan sonra 2015 yılında yapılacak Olağan Genel Kurul'a kadar bizim mücadelemiz sonuna kadar azimle devam edecektir. Bize inancını yitiren arkadaşlarımız güçlünün ve koltuğun yanında olmak isterler ise, bizimle olan beraberliklerine hemen son verip saf değitirebilirler. Bundan asla rahatsız olmayız. Ama bu dava bizim diyerek bize inanan ve bundan sonra da bizle devam edecek tüm arkadaşlarımızla mücadelemiz sonuna kadar devam edecektir.

 

 

ÖZGÜRLÜK, ONU SAVUNMA CESARETİNİ TAŞIYANLARIN HAKKIDIR…

 

Saygı ve Sevgilerimle,

 

                                                                                  Hüdaverdi MERCAN

                                                                                          Malül Gazi

Yazdır Paylaş
Diğer Hüdaverdi MERCAN Yazıları
email
EN ÇOK OKUNANLAR
yol durumu
Ücretsiz Seyahat Kartı Tasarımını Nasıl Buldunuz?
Beğendim, çok güzel olmuş
Beğenmedim, beklentilerimden çok uzak bir tasarım