Bu yazı 27 Nisan 2014, Pazar 23:08:18 tarihinde eklendi. 1324 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Hüdaverdi MERCAN - Köşe Yazısı


Güç Koltuklarda Oturanlarda Değil, Onları O Koltuğa Seçenlerdedir

...Bizler birlik ve beraberlik içerisinde bir arada durmaya çalışırken bizleri temsil edecek insanların artık aklını başına alması ve böyle büyük bir maneviyata sahip camiayı onur ve şerefine yakışır bir duruşla layık olduğu yerlere getirmesi gerekmektedir. Dernek yöneticileri asla unutmamalıdır ki güç koltuklarda oturanlar da değil onları o koltuklara seçenlerdedir...
Güç Koltuklarda Oturanlarda Değil, Onları O Koltuğa Seçenlerdedir

30 Yıldır süren terör nedeniyle ülkenin bölünmez bütünlüğü için canını hiçe sayarak gencecik yaşlarda kimimiz  kara toprağın bağrına şehadet şerbeti içerek, kimimiz de uzuvlarını kaybederek ya da yaralanarak gazi, harp ve vazife malülü  olarak bu onur ve şerefle yaşamaya başladık. 

Uzun süren tedavi süreçleri ve haklarımızı kullanma telaşı ile çırpınırken birer aile olma derdiyle yuva kurarak, hayatın içerisindeki yerlerimizi almaya çalıştık. Şimdilerde o dönemin gençleri orta yaşların aile bababaları oldu ve minicik bebeklerimizin gençliğe ve hayata atılma telaşında başka bir çaba ve mücaadele içerisine girdik. Evet günümüz yaşantısı normal insanlar için zor iken gaziler, harp ve vazife malülleri ve şehit yakınları için daha da zordur.

Özlük haklarımızın kullanılmasında ya da yeni çıkan yasaların kullanılmasında bireysel yetersizliğimiz nedeni ve karmaşık bürokrasi içerisinde sonuca ve hedefe ulaşmak o kadar zordur ki çabalar çabalar didinir dururuz.

Bir sihirli değnek bekleriz işler birden bire yola girsin diye ama her defasında başka bir engel ve anlamsız sorunlar karşımıza çıkar. Sanki bize verilen bu hakkı kullanmamamız için herkes seferber olmuştur. Tıkanır kalırız çoğu zaman pervasızca bu hedefe ulaşmış insanlara ulaşmaya çalışır farklı farklı metodlarla karşılaşır çözmeye çalıştığımız iş iyice karmaşık ve içinden çıkılmaz bir hal alır ve tepemiz atar küfreder gibi evrak ve belgeleri bir tarafa fırlatır vazgeçmiş gibi yaparız ama o sinir içerisinde bile bir umut ışığı bir çıkar yol ararız.

İşte bu sorunlarla karşılaşmamak ve önümüze çıkacak engelleri aşabilmek için bir arada olmak ve sorunları merkezi elden çözmek maksadıyla Dernekler kurulmuştur.

Dernek özlük haklarının iyileştirilmesi yanında haklarımızın kullanılmasında karşılaştığımız sıkıntılarla da çok fazla ilgilenmeli çözümler bulmalı ve sürekli efor sarf ederek camiamızın bireysel çaba harcamasına gerek kalmaksızın problem ve eksikleri gidermeli ve bunu yapabilecek güçte ve inançta olanlar bu makamlara talip olmalıdırlar.

Ancak yıllardır bu makamları işgal eden bazı zaatlar (çalışan ve gayret sarf eden dernek başkan ve yönetimlerini tenzih ederim) bu makamlar kişisel çıkar ve menfaatleri için kullanma çabasında olmuş kendi tahtlarını korumaya yönelik çaba sarf etmişlerdir. Oysa ki kendi makamlarına sarf ettikleri çabalarını camianın sorunlarına ve sıkıntılarına harcamaya çalışsalar camianın sorun ve sıkıntılarından eser kalmayacaktır.

Bazı Dernek yöneticilerinin bu ayrımcı ve çıkar düşkünlüğü nedeniyle Dernek üye sayıları sürekli düşmektedir. Üyeler bile kendilerini temsil eden bu yöneticilere güvenlerini ve saygılarını kaybetmişlerdir.

Son dönemde bazı derneklerde görmekteyiz ki, üyelerin arasında Merkez yönetiminin acizliği ve vurdum duymazlığı nedeni ile bu işlerde hiçbir günahı, suçu ve sorumluluğu olmayan Şubelerden istifa etmek için aralarında ciddi tartışmalar yapmaktadırlar.

Bizler birlik ve beraberlik içerisinde bir arada durmaya çalışırken bizleri temsil edecek insanların artık aklını başına alması ve böyle büyük bir maneviyata sahip camiayı onur ve şerefine yakışır bir duruşla layık olduğu yerlere getirmesi gerekmektedir. Dernek yöneticileri asla unutmamalıdır ki güç koltuklarda oturanlarda değil onları o koltuklara seçenlerdedir.

 

Yarın başımıza ne geleceğini hiç birimiz bilemeyiz ancak yarın olduğunda başımız onurla yukarıda tutacak bir hayat ve onura sahip olmalıyız ki işte bize gösterilecek saygı ve sevgi o an lazımdır. Şu anda gördüğümüz saygı ve sevgi bizlere değil bulunduğumuz makamlaradır.

Yazdır Paylaş
Diğer Hüdaverdi MERCAN Yazıları
email
EN ÇOK OKUNANLAR
yol durumu
Ücretsiz Seyahat Kartı Tasarımını Nasıl Buldunuz?
Beğendim, çok güzel olmuş
Beğenmedim, beklentilerimden çok uzak bir tasarım