Bu yazı 07 Nisan 2014, Pazartesi 23:27:25 tarihinde eklendi. 1185 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Murat NARİNÇ - Köşe Yazısı


Şehidim Onurun 75 TL….

Şehidim Onurun 75 TL….

Geçen yazımda bizler için altın tepside sunulan, aynı zamanda iki yıl gibi uzun bir sürede yönetmeliğini ancak yayınlayabildikleri şehit ve gazi çocuklarına ücretsiz seyahat hakkı ile ilgili düşüncelerimi ve endişelerimi dile getirmiştim. Bu allandırıp pullandırdıkları ve günlerce reklamını yaparak adeta toplum önünde bizlere dünyalar veriliyormuş gibigösterdikleri bu çalışmaya sevinmelim mi üzülmelim mi bilememiştim...

 

Yönetmelik yayınlandıktan sonra bu ücretsiz seyahat kartlarının on beş yirmi gün içerisinde bizlere ulaştırılmasını bekliyorduk ki, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığından kartların ağustos sonunda dağıtılacağı bilgisi geldi. Anlayacağınız daha çok bekleyeceğiz.

 

Bu bekleyiş devam ederken, geçtiğimiz günlerde sayın Saygı Öztürk’ün ODTÜ’de okuyan şehit kızı Gözde ile ilgili yazısını okudum. Sn. Öztürk yazısında Şehit kızı Gözde’nin otobüste küfür edilerek kovalandığını anlatıyor Melih Gökçek’in o otobüs şoförüne 75 TL’lik bir ceza kesebileceğini belirtiyor ve “dernek yöneticileri niçin sessiz kalır acaba” diye de soruyordu.

 

Sayın Öztürk iznin olursa bu sorunu ben cevaplayayım. Takdir edersin ki biz gerçekten büyük bir camiayız. Bu camiayı temsil edenler ise maneviyattan tamamen kopmuş, değerlerimizden uzaklaşmış, Şehit ve Gazi kavramlarının arkasına sığınarak belli amaçları doğrultusunda makam ve mevkii sevdasına düşmüşler. Onların umurunda değil ki Gözdenin otobüsten kovalanması. Onların umurunda değil ki bir genç kızın gururunun ve onurunun kırılması. Tabi bütün dernek yönetimleri için bunu diyemem, iyi çalışmalar yapan, Şehit aileleri ve Gazileri hakkı ile temsil edenler yönetimler müstesna...

 

Aslında orada Gözde’nin değil bütün bir camianın onurunun ve gururunun kırıldığını bazı dernek yönetimleri anlamaz, anlayamaz. Bu tür dernek yönetimlerinin kendi çevresine çizdiği çerçevenin dışına çıkmayacağını bu camianın tamamı bilir ve inanıyorum ki zamanı geldiğinde gereğini yapar.

 

Evet belki Sayın Melih Gökçek yönetimindeki Büyükşehir Belediyesi o densiz ve haddini bilmez zavallı otobüs şoförüne 75 TL ceza kesecek. Burada da ben sormak istiyorum, benim şehidimin onurunun değeri sadece 75 TL’mi? Eğer böyle ise gerçekten çok ama çok ucuzmuş. Şimdi çocuklarımız için verecekleri ücretsiz seyahat kartlarına sevinmemem gerektiğini çok daha iyi biliyorum ve artık iki kere düşünüyorum.  

 

Bu camianın toplumda hak ettiği yeri bulması için gerekli çalışmalar yapılmadıkça ve sosyal projeler üretilmedikçe, bu şekilde çalışmayan ve bizleri temsil ettiğini iddia eden dernek yönetimleri değişmedikçe ve neticesinde hak eden hak ettiği yere gelmediği sürece bizler daha çok otobüslerden kovalanır, hor ve hakir görülürüz.

 

 

Güneydoğu Terör Gazisi

Murat NARİNÇ

murat_narinc_74@hotmail.com

 

Yazdır Paylaş
Diğer Murat NARİNÇ Yazıları
email
EN ÇOK OKUNANLAR
yol durumu
Ücretsiz Seyahat Kartı Tasarımını Nasıl Buldunuz?
Beğendim, çok güzel olmuş
Beğenmedim, beklentilerimden çok uzak bir tasarım