Bu yazı 30 Eylül 2013, Pazartesi 09:32:42 tarihinde eklendi. 2180 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Murat NARİNÇ - Köşe Yazısı


Yaşamın Kıyısında yaşamak

Yaşamın Kıyısında yaşamak

Yaşamın kıyısında yaşamak, aslında bu cümle birçokları için hiçbir anlam ifade etmeyebilir. Birkaç kelimeden oluşan basit bir sözdür sadece. O birçokların ensesi kalın ve tuzu kurudur. Onlar bu dünyada benim o dünyada benim mantığı ile yaşarlar ve yaşadıkları o yaşamı nelere ve kimlere borçlu olduklarını umursamazlar.  

 

 

 

Bir tek kendi doğruları vardır. Başkaları doğruyu söyleyemez veya düşünemez. Kendi doğrularını karşısındakine kabul ettirebilmek için yine senin maneviyatını ve hassasiyetlerini kullanmaktan hiç ama hiç çekinmezler. Söylemlerle eylemleri sürekli çakışsa da söylemlerini öylesine allandırır ve pullandırır ki ve öylesine süsler ki, o süslü kelimeler arasında senden aldıklarının farkına bile varamazsın.

 

 

 

Zaman hızlıca akar gider. Sonra birden geriye dönüp bakarsın, baktığında sen hala yaşamın kıyısında bocalayıp dururken o kıyıyı çoktan geçmiş şah şahalı yaşamının meyvelerinin tadını çıkarmaya başlamıştır. Onla da yetinmez yaşadığı o üst düzey yaşamı kaybetmeme adına her yolu mubah sayar. O sıra dışı yaşamı kaybetmekten korkar ve bu korku sadece görünürde var olan maneviyattan yavaş yavaşta olsa tamamen uzaklaştırır onları.

 

 

 

Yaşamın kıyısında varla yok arasında hayata tutunmaya çalışırsın ve bu çabaya zaman geçtikçe alışmaya başlarsın. Geriye veya etrafına dönüp bakmaktan da korkarsın. Aslında bu korkun inancından ve güçlü ama çok güçlü olan maneviyatından kaynaklanır. Tek sığındığın kapıdır o maneviyatın ve duaların.

 

 

 

Onların uzaktan ve bıyık altında sana güldüklerini ruhunun derinliklerinde hissedersin. Ama sen onlara hafif bir tebessümle karşılık verirsin ve dualarına sarılmaya devam edersin her zamanki gibi. Arada sırada insan oğlu olmanın doğasından olsa gerek isyan ettiğin ve haykırdığın olur. Neden böyle neden biz neden onlar değil, neden bizler için Peygamber ocağı onlar için bedelli, neden onlar şehitlik ve gazilik en yüce mertebe diye söylenip durur ve gereğini yapmaz, neden hak ettiğim yaşamı değil de onların layık gördüğünü yaşamak zorundayım diye düşünür durursun.

 

 

 

Bu düşünceler yaşamış olduğun travmanın dozunu daha da artırır ve omuzlarındaki yük artıkça artar. Bu yükü hafifletme arayışlarına girersin ve destek beklersin küçükte olsa. Bu destek için onlara bir defa daha haykırmak istersin, her şey sizin içindi unutmayın bizi hatırlayın. Bizleri mübarek Ramazan ayında bir yemekte değil, bayramdan bayrama gönderdiğiniz bir tebrik kartı ile değil bizleri sürekli hatırlayın, ve yaşamın kıyısında bi başımıza bırakmayın, daha doğrusu lütfen bizleri unutmayın.

 

 

 

Çünkü biz sizi hiç unutmayacağızzzzzzz…

 

 

 

 

 

Murat NARİNÇ

 

Güneydoğu Terör Gazisi

 

murat_narinc_74@hotmail.com

 

 
Yazdır Paylaş
Diğer Murat NARİNÇ Yazıları
email
EN ÇOK OKUNANLAR
yol durumu
Ücretsiz Seyahat Kartı Tasarımını Nasıl Buldunuz?
Beğendim, çok güzel olmuş
Beğenmedim, beklentilerimden çok uzak bir tasarım