Bu yazı 19 Eylül 2013, Perşembe 20:54:45 tarihinde eklendi. 2734 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Savaş Yücel - Köşe Yazısı


19 Eylül Gaziler Günü...

19 Eylül Gaziler Günü...
Bu coğrafya üzerinde  barınmasını bilemeyen ve muktedir olamayan milletlere tarih boyunca, hiçbir zaman vatan olmamıştır.
 
 
FakatMilletimiz, "Şehit nurlanmış, Gazi onurlanmış askerdir." inancıylabu vatan uğrunda bir çok savaşlara girerek, hiç gözünü kırpmadan gururla şehit - gazi olmuş ve Anadolu'yu kendisine ebedi vatan yapmıştır.Milletimiz içinŞehitlik ve Gazilik ulaşılabilecek en yüce makamlardır.
 
 
Milletimiz, tarih boyunca hür ve bağımsız yaşamış, işgal ve esarete alışık olmayan asil ve büyük bir millettir. İşte bu duygularla Vatan sevgisi, bayrak sevgisi, Şehitlik, gazilik, gibi milli ve manevi değerler ulusumuzun kalbine doğuştan yazılmıştır.
 
 
Milletimiz için Şehit ve Gaziler, toprağı vatan, insanı ulus yapan değerlerdir. Şehitlerimiz gibi Gazilerimizde, cumhuriyetimizin teminatı ve temel taşlarıdır.
 
 

GAZİLER; vatan için ölmeyi göze almış ama şehitlik nasip olmamış kahramanlarımızdır.
 
 
"Onlar, Devletin düşmanları ile aynı safta olmayan! Atatürk sevgisi, Vatan ve Ay Yıldızlı Bayrak sevgisi ile dolu olan, cumhuriyetimizin en büyük Gazisi Mustafa Kemal Atatürk’ün ve ahirete intikal eden Şehitlerimizin yaşayan temsilcisi, asil, vakarlı, ahlak ve fazilet sahibi, kendisine sahip çıkan devletine şükran borçlu, devletine saygılı, Çevresi ile barışık, Unvanına sarılarak kendisine menfaat sağlamayan, Kimseye el açmayan, Yalvarmayan, En önemlisi Siyasi tercihini Gazilik unvanı ile karıştırmayan, Ulusal değerlerdir."
 
 
Hiç kuşkusuz Gazi deyince de akla ilk olarak; Ülkemizin kurucusu Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK gelmektedir.
 
 
Sakarya Meydan Savaşının ardından, 19 Eylül 1921 günü Başkomutan Mustafa Kemal Paşa ya meclis kararı ile ''Mareşal'' rütbesi ve ''Gazi'' unvanı verilmiştir. 19 Eylül tarihi bu nedenle, 2002 senesinde çıkartılan bir yasa ile "Gaziler Günü" adıyla özel bir gün olarak kabul edilmiştir. Bu gün aynı zamanda "Kahramanlık Günü" ilan edilmiştir.
 
 
Türkiye Cumhuriyeti'nin bulunduğu coğrafyada ayakta durması ve günden güne daha iyiye gitmesinde, ülke için kanını akıtan şehit ve gazilerin emeği asla unutulmamalıdır.
Tüm Türk Halkının 19 Eylül Gaziler Günü'nü kutluyor, vatanımız, milletimiz ve dini İslam için hayatlarını feda eden aziz şehitlerimizi ve ahirete intikal eden gazilerimizi rahmetle yâd ediyor, hayatta olan gazilerimizi minnetle anıyoruz.  
 
 Savaş YÜCEL.

 

Yazdır Paylaş
Diğer Savaş Yücel Yazıları
email
EN ÇOK OKUNANLAR
yol durumu
Ücretsiz Seyahat Kartı Tasarımını Nasıl Buldunuz?
Beğendim, çok güzel olmuş
Beğenmedim, beklentilerimden çok uzak bir tasarım