Bu yazı 12 Ağustos 2013, Pazartesi 14:42:14 tarihinde eklendi. 1212 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Murat NARİNÇ - Köşe Yazısı


İyi Bayramlar Annem

İyi Bayramlar Annem

Her bayram buruk bir hüzün kaplar yüreğimi. Üzülürüm, ağlarım küçücük bir empati yapmaya çalışır kendimi gencecik evladını kaybetmiş annenin yerine koyarım. Yaptığım bu hayal mahsülü küçücük empatiyi dahi yüreğim kaldırmaz. Acının böylesini Allah düşmanıma dahi vermesin diye haykırırım.

 

Yaptığım bu empati yetmez fazlasını yapmalıyım, en azından bir dua okumalıyım ve gencecik evladını kaybeden o annelerimin acısını küçükte olsa paylaşmalıyım diye düşünerek tutarım şehitliğin yolunu. Şehitliğe yaklaştıkça manevi bir hava sarar bütün benliğimi. Farklıdır şehitliğin havası, acısı ve maneviyatı çok büyüktür.

 

Yüreğinin derinliğinde hissedersin acıyı, önce dona kalırsın, sonra keşke bende olsaydım dersin. Bu söylem faklı bir huzur verir sana ve orada anlarsın şehitliği ve şehitliğin ne kadar büyük bir mertebe olduğunu. O mertebelere ulaşmanın ise çok ama çok zor olduğunu ve herkese nasip olmayacağını.

 

Mezar başında bir annenin feryadını görünce yaşadığın manevi hüzün yüreğinde zirve yapar. Bu duruma dayanamasın ve paylaşmak istersin kısacıkta olsa o anı ve o büyük acıyı. Bir türlü cesaret edemesin annenin yanına gitmeye. “üzülme anne bende senin evladınım, onun yanında bende olmalıydım” demek istersin ama ben değilim ben o annenin kaybının yerini dolduramam ki der geri adım atarsın.

 

Başlarsın kendi içinde muhakeme yapmaya. Yaptığın bu muhakeme dünyalık peşinde koşanlar ve bu dünyada benim öbür dünyada benim mantığı ile yaşayanları aklına getirir.

Gördüğün bu iki resmi karşılaştırırsın. Bu durum yüreğinde hissettiğin acıyı çok daha fazla derinleştirir. Her ne kadar düşünmemeye ve iyimser bakmaya çalışsan da bir türlü zihninden çıkaramasın o iki resmi.

 

En azından sahip çıkın yalnız bırakmayın o anneyi diye sesini yükseltmeye çalışsan da kısıktır sesin kimse duymaz, kimseye duyuramasın ve her zaman olduğu gibi dualarına sarılırsın. Yüce Allahtan o anne için sabırlar dilersin ve o büyük acısını hafifletme adına devlet büyüklerimizden sosyal bir adım atmalarını beklersin.

 

İyi ki varsın ellerinden öperim Annem; senin o tertemiz helal sütünle büyütüp bu vatan uğruna feda ettiğin Mehmet sayesinde bu günlere geldik.

 

Bayramın mübarek olsun.

 

İyi ki varsınınız Şehidim, sizler sayesinde ülkemiz bölünmez bütünlüğünü koruyarak geçmişten günümüze geldi. Geleceğe ise sizlerin yerini alan milyonlarca Mehmet sayesinde yürüyecek. Bu ülkenin bölünmez bütünlüğüne kastedenler bunun bedelini geçmişte ödediği gibi gelecekte de fazlasıyla ödeyecek.

Yazdır Paylaş
Diğer Murat NARİNÇ Yazıları
email
EN ÇOK OKUNANLAR
yol durumu
Ücretsiz Seyahat Kartı Tasarımını Nasıl Buldunuz?
Beğendim, çok güzel olmuş
Beğenmedim, beklentilerimden çok uzak bir tasarım