Bu yazı 22 Temmuz 2013, Pazartesi 16:04:04 tarihinde eklendi. 1112 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Murat NARİNÇ - Köşe Yazısı


Kazayla Öldük...

Kazayla Öldük...

Uzun ve içi süslenmiş cümleler arasına sıkıştırdıkları kısacık “biz şehitlerimizin onurunu kıracak hiç bir şey yapmayacağız” veya “biz şehitlerimizin aziz hatırasına halel getirmeyeceğiz” gibi sözlerle Şehit ailelerimiz ile biz Gazileri son yaşanan sürece alıştırmaya çalışırlar ve bu söylenen sözlerin yeterli olduğunu düşünürler.

 

 

 

  • Bu kadar basit ve ucuzdur. Yüzlerce cümle arasına sıkışmış iki cümle kadardır ödedikleri bedel. Öyle görürler ve toplumunda öyle bakmasını sağlama adına bir çok içi boş yasalarla içi boş adımlar atarlar. Attıkları bu adımlar sadece maneviyatı güçlü toplumumuz önünde bizlere değer verdiklerini gösterebilme adına göz doldurmaktır.

 

 

  • Bizler için yapmış oldukları yasalara ve atılan adımlara bakıldığında da yine aynı yolu izlediklerini göreceksiniz. Yine aynı şekilde yüzlerce süslenerek allanıp pullanmış cümleler arasına sıkıştırılmış iki cümleyizdir.

 

 

Empati yapma gereği duymadan manipüle edilmiş basının da desteği ile her gün, yetmedi her saat bölücü başını ekranlara getirerek bedel ödeyenlerin, canlarını, uzuvlarını kaybettikleri zamankinden çok daha fazla yandığını anlamak istemezler. Evladının katilini ekranlarda gören bir annenin neler yaşadığını ve ne hissettiğini umursamazlar.

 

 

 

Yaşanan sürecin getireceği psikolojik baskıyı hiç mi hiç düşünmezler ve görmezden gelirler. Şehit aileleri ve Gazilerin yaşamış oldukları travmanın dozunun artması onların umurunda değildir. Onların tek umursadıkları gücü kaybetmeme kaygısıdır ve bu kaygı adeta gözlerine perde çeker.

 

 

 

Yavaş yavaş unuturlar ve unuttururlar bizi, bunu yaparken toplumun gözünü boyamayı da ihmal etmezler. Sormazlar ne düşündüğümüzü, sormazlar canımızın nasıl yandığını ve neler hissettiğimizi, yaşadıklarımızı hafifletme adına küçücük bir adım atmazlar veya sosyal bir proje üretmezler.

 

 

 

Daha öncede belirttiğim gibi sadece kendi vicdanlarını rahatlatma adına mübarek Ramazan ayında önceden belirledikleri ve kendilerinin seçtikleri Şehit aileleri ve Gazileri çağırarak verdikleri iftar yemeğinin yeterli olduğunu düşünürler. Burada o her zaman kullandıkları içi süslenmiş, uzun ve boş cümleler ile bizlere değer verdiklerini maneviyatı güçlü toplumumuza gösterme gayreti içerisine girerler.

 

 

 

Bu gayretin ve çabanın temeline baktığınızda bizler için olmadığını sadece toplumun gözünü boyamak için olduğunu göreceksiniz. Göreceksiniz kazayla öldüğümüzü, göreceksiniz kazayla uzvumuzu ve hatta bir çok uzvumuzu kaybettiğimizi. Biraz daha derinine indiğinizde ve bakma cesareti gösterebilirseniz eğer bir araç altında kazayla kopmuş bacağımızı veya bir araçtan sıçrayan cam parçası ile gözümüzün kör kaldığını da göreceksiniz.

 

 

 

Kazayla oldu, kazayla verdik canımızı, canımızdan bir veya birkaç parçayı. Susmalıyız kapatmalıyız, hatırlamamalıyız ve hatırlatmamalıyız. Düşünmemeliyiz kimin için di diye, sormamalıyız kendi kendimize neden oldu, niye biz, niye parası olan değil diye. Bizim hatamızdı, suçlu bizdik. Bu vatanın bölünmez bütünlüğü için sanırım çok acele ettik ve çok süratliydik. Kurallara uymadık ve maalesef kemerimizi bağlamayı da unutmuşuz.

 

 

 

Kazayla Öldükkkkkkkk………

 

 

 

Murat NARİNÇ

 

Güneydoğu Terör Gazisi

 

murat_narinc_74@hotmail.com

Yazdır Paylaş
Diğer Murat NARİNÇ Yazıları
email
EN ÇOK OKUNANLAR
yol durumu
Ücretsiz Seyahat Kartı Tasarımını Nasıl Buldunuz?
Beğendim, çok güzel olmuş
Beğenmedim, beklentilerimden çok uzak bir tasarım