Bu yazı 23 Ocak 2013, Çarşamba 20:24:18 tarihinde eklendi. 1414 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Murat NARİNÇ - Köşe Yazısı


Bu Ülkede Ordu Vazife Malulü Olmak

Ülkemizde tüm insanlar eşit haklara sahip olduklarını düşünürler bunu da anayasada din dil ırk cinsiyet ayırt etmeksizin diye devam eden söylem dayandırırlar, ama bu devlet büyüklerinin halkın sempatisini kazanma adına sık sık vurguladığı fakat uygulamada hiçbir anlam ifade etmeyen sadece bir deyimden ibarettir. Maalesef günümüzde toplumsal ve sınıf farklılıkları insanların görünüşüne, ailesine, gelirine, mesleki konumuna, kamuda ve siyasette oturduğu koltuğa göre değerlendirilir.
Bu Ülkede Ordu Vazife Malulü Olmak

 

Dar gelirli bir aile çocuğuysan ve kırsalda dünyaya gelmişsen zaten hayata bir sıfır geride başlarsın, sınıf farklılığı orada başlar ve okulda devam eder sen devlet okuluna bile gidebilme imkanına sahip değilken öbürü özel okula gider ama bunu sorun etmesin çünkü senin ailen onuruyla çalışan beden işçiliği yapan gururlu üç kuruşa çalışan emekçilerdir, bu durum seni mecburen okuldan uzaklaştırır ve aile ekonomisine katkıda bulunabilmek için çalışmaya iter.

 

 

Aile büyüklerin o sınıf ayrılığını bilir ama sen olgunlaşmaya başladıkça daha çok hissetmeye başlarsın o sınıf ayrılığını, sen küçük yaşta ekmek peşine düşerken imkanı olan okur, hayat bu şekilde devam eder ve büyürsün, senin sevdan da fakirdir. Zaman geçer tabi askerlik gelir çatar, sen büyüklerinden askerliği peygamber ocağı olarak öğrenmişindir, ama askerlik sadece senin için peygamber ocağıdır, parası olan için bedelli.

 

 

Sınıf ayrılığı devam eder, askerde bir araya geldiğin askerlerin hepsi üç aşağı beş yukarı senin durumundadır, o imkanı olan okuyanlar ve bedelini ödeyerek askerlik yapmayanların yerini sen almışındır artık, sen onlar yatağında rahat uyusun ve yaşam standartlarını daha da yükseltsin diye onların yerine ödenmesi gereken bedeli ödemek zorundasındır. Sen öylesine gururlu ve milli duygulara sahipsindir ki bu durum senin için hiç önemli değildir, senin için önemli olan tek şey ezanın susmaması, bayrağın inmemesi ve vatanın bölünmez bütünlüğüdür gerisi boştur, sana verilen görev kutsaldır.

 

Sen o kutsal elbise içerisinde kaza geçirirsin sakat kalırsın veya ölürsün, o görünüşü iyi, mesleki konumları üst düzey, kamuda ve siyasette en ağır koltuğa sahip insanlar için artık hiç bir şeysindir çünkü sen kaza yapmışındır veya arkadaşın kaza yaparak bu duruma vesile olmuştur, artık senin hiçbir anlamın yoktur, sen artık GÖREV ŞEHDİ veya ORDU VAZİFE MALÜLÜ’sündür. O elbisenin kutsallığı, o görevin kutsallığı sadece senin içindir, onlar için hiçbir anlam ifade etmez.

 

 

Rütbelilerle asla bir tutulmazsın, terör malülü ve şehidinden seni ayırırlar, sen terör malulü veya şehidi olmak istemiyormuşsun veya vatanını onlar kadar sevmiyormuşsun gibi davranırlar ve üç kuruşluk kısıtlı hakka mahkum ederler seni.

 

Umarım devlet büyüklerimiz bu eşitsizliği ve adaletsizliği giderir, büyük ve sosyal devlet olmanın gereklerini yerine getirir ve GÖREV ŞEHİDİ ailelerinin ve ORDU VAZİFE MALULLERİ’NİN sorunlarına cevap verecek çözümleri üreterek onları kaderine terk etmez.

 

Sanmıyorum ama umut ediyorum, hepimiz eşitiz.

 

Terör Malülü Güneydoğu Gazisi

Murat NARİNÇ

 

murat_narinc_74@hotmail.com

Yazdır Paylaş
Diğer Murat NARİNÇ Yazıları
email
EN ÇOK OKUNANLAR
yol durumu
Ücretsiz Seyahat Kartı Tasarımını Nasıl Buldunuz?
Beğendim, çok güzel olmuş
Beğenmedim, beklentilerimden çok uzak bir tasarım