Bu yazı 19 Ocak 2013, Cumartesi 01:17:27 tarihinde eklendi. 1448 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Murat NARİNÇ - Köşe Yazısı


Bedelli Gelirine Askeri Taktik.

Her defasında ekranlara çıkan yetkili ağızlar yani devlet büyüklerimiz ne kadar büyük bir devlet olduğumuzu, bunun yanında çağdaş ülkeler seviyesine büyük bir hızla ilerlediğimizi, demokratik ve sosyal bir ülke olduğumuzu, kişi başına düşen milli gelirin on bin dolarları bulduğunu söylerler.
Bedelli Gelirine Askeri Taktik.

 

Taraf bakan yandaş medya ise bu söylemlerin ne kadar haklı ve doğru olduğunu evire çevire yayınlayarak topluma empoze etmeye çalışır ve bunu büyük ölçüde başarırda. Ama bu işin öylesine abartıldığı ve allanıp pullanıp süslendiği gibi olmadığını merdiven basamaklarının en altında yani zeminde duranlar çok çok iyi bilir.

 

Biraz akıl yorup taraf değil de objektif bakıldığında geçmişte ve günümüzde büyük bedeller ödenerek kazanılan “Büyük Devlet” söyleminin bile itibarını yitirmeye başladığını, dışarıya bağımlılığın fazlasıyla arttığını, ülkenin bugüne kadarki kazanımlarının günü veya ayı kurtarma adına yok pahasına (yabancılaştırıldığı) satıldığını, hele demokrasimizin üçüncü dünya ülkeleri ile eşleştirildiği görülür.

 

Ekonomik anlamda estirilen sıcak havanın suni olduğunu ve durumun bu kadar tos pembe olmadığını kimse dile getirmez, getiremez tabi bu durum devlet büyüklerimizin hem işine gelir hem de cesaretlendirerek ne kadar büyük bir devlet olduğumuzun yanı sıra sosyal devlet olduğumuzu ve sosyal devlet olmanın gereklerini fazlasıyla yerine getirdiklerini vurgularlar.

 

Büyük ve Sosyal Devlet olma ölçüleri ise merdiven altında yukarıya bakan vatandaşlara ucuz ve kalitesiz kömür dağıtmak ve kırk liralık erzak kolisinden ibarettir, e tabi sosyal devlet olmanın da bir maliyeti var. Çok büyük oy getirisi olan sosyalleşmenin artırılması ve genişletilmesi gerekir, devletin Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına ayırmış olduğu bütçe yaklaşan yerel seçimler düşünüldüğünde bu artışa ve genişlemeye yetmez.

 

Hemen Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı yetkilileri çalışmalara başlar. Bu genişleme ve artışın getireceği boşluğu karşılayacakları bütçe üzerinde kafa yorarlar ve ilk akıllarına gelen Başbakanın geçtiğimiz yıl başında gelirini Şehit aileleri ve Gazilere dağıtmak üzere çıkardığı ve yasalaştırdıkları bedelli askerlikten elde edilen gelir olur.

 

Bedelli gelirinin Şehit Aileleri ve Gazilere dağıtılacağı yandaş medyada günlerce konu edilmiştir. Bu durum da Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığını zorda koymaktadır. Ama Bakanlıkta çözüm bitmez hemen 6353 sayılı yasa çıkartılır. Bu yasa Şehit ailelerine ikinci işin yanı sıra bir çok yetersiz madde içerir ve Gaziler ve Ordu Vazife Malullerinin isteklerinin hiç birine cevap vermez ama bu yasa yandaş medya tarafından öylesine şişirilir ki bedelli askerlik gelirini toplum önünde kamufle edilmesine ve sosyalleşmenin artışında ve genişlemesinde oluşan boşluğu doldurmasına olanak sağlar.

 

Ama öyle bir çalışma yapılmalıdır ki topluma zenginden alıp fakire veriyorum imajı yaratılmalı ve toplumun büyük bölümünün sempatisinin kazanılması sağlanmalıdır ve bunu yaparken bedelli gelirinin amacına ve söylemlerine uygun kullanıldığı vurgulanmalıdır.

 

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı kurmayları 6353 sayılı yasayı arazideki askeri manevra taktiklerine taş çıkarırcasına büyük bir incelikle kamufle aracı olarak kullanmış, bunun yanı sıra üç yıllık uygulama ve oyalama taktiği ile bedelli gelirini tamamen ülke gündeminden çıkarmayı başarmıştır.

 

Sanırım bize de, bir araya gelmediğimiz ve sesimizi yeterince yükseltemediğimiz için saygı duymak ve helal olsun demek düşer.

Yazdır Paylaş
Diğer Murat NARİNÇ Yazıları
email
EN ÇOK OKUNANLAR
yol durumu
Ücretsiz Seyahat Kartı Tasarımını Nasıl Buldunuz?
Beğendim, çok güzel olmuş
Beğenmedim, beklentilerimden çok uzak bir tasarım