Bu yazı 15 Ocak 2013, Salı 23:51:00 tarihinde eklendi. 1383 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Murat NARİNÇ - Köşe Yazısı


Bedelliden Sosyal Devlete Destek…

Bedelliden Sosyal Devlete Destek…

 

Geçtiğimiz yılın başında her fakir ve Müslüman Türk gencinin ellerine kınalar yakılarak ve omuzlara alınarak gönderildiği ve aynı zamanda Peygamber ocağı diye bakılan asker ocağına yeni bir ivme kazandırıldı. Askerlik sadece fakirler için peygamber ocağı oldu, parası olan için ise çıkarılan bedelli askerlik yasasıyla Peygamber ocağı söylemi sadece sözde kaldı.

 

Çıkarılan bu yasa ile 30.000 TL ödeyen otuz yaşını aşmış (Zenginlerin) herkesin bu bedeli ödemesi halinde askerlikten muaf tutulacağını gelirinin ise şehit aileleri, gazilere dağıtılacağını açıkladı. Tabi bu da doğal olarak referandumda Anayasa’ya eklenen “harp ve vazife şehitlerinin dul ve yetimleri ile malül ve gaziler için eşitlik ilkesine aykırı sayılmaz” maddesini de göz önünde bulunduran şehit aileleri, gaziler ve ordu vazife malullerinde büyük bir beklenti oluşturdu.

 

Şehit aileleri ve gaziler altı ay bedelliden gelecek gelirin toplanmasını büyük bir sabırsızlıkla bekledi. Bu arada üç Temmuz 2011’de 6353 sayılı yasa çıkarıldı. Bu yasa şehit ailelerine ikinci işin yanı sıra birçok yetersiz yeni düzenlemeyi içeriyordu. Bu yasa yandaş medyada öylesine yer buldu ve abartıldı ki adeta Şehit ailelerine ve gazilere dünyalar verilmiş gibi kamu oyuna lanse edildi.

 

6353 sayılı yasa Şehit aileleri, gaziler ve ordu vazife malullerinin isteklerine cevap vermedi ama bedelli askerlikten elde edilecek gelirin başka amaçlarda kullanılması için kamufle oldu. Bedelli yasası maalesef yine bizlerin ismi kullanılarak çıkarıldı ve toplanacak gelirin ise kendi amaçlarına cevap verebilmesi için üç yıllık bir takvime yayılarak uygulamaya başlandı.

 

Aile ve Sosyal Politikalar bakanlığı açıklamış olduğu uygulama takviminde Sosyal devlet olmanın getirmiş olduğu bütün yükümlülükleri bedelliden elde edilen gelirle karşılayacağını açıkladı.

 

-Sanırım bedelli askerlik çıkmadan önce biz sosyal devlet değildik.

-Sanırım bir kez daha kullanıldık

-Sanırım tepkimizi yeterince gösteremedik ve kullanılmayı biraz da biz hak ettik!!

Yazdır Paylaş
Diğer Murat NARİNÇ Yazıları
email
EN ÇOK OKUNANLAR
yol durumu
Ücretsiz Seyahat Kartı Tasarımını Nasıl Buldunuz?
Beğendim, çok güzel olmuş
Beğenmedim, beklentilerimden çok uzak bir tasarım