Bu haber 30 Ekim 2012, Salı 08:20 tarihinde eklendi. 3424 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Gaziler, Madalya İstiyor

38 yıl önce Kıbrıs Harekatı’nda, cepheden cepheye koşan Torbalılı gaziler, hala madalyalarına kavuşamadı. Yıllardır alacakları madalyayı bekleyen gaziler, yetkililerin duyarsızlığından yakınıyor
Gaziler, Madalya İstiyor
 

KIBRIS’TA 1974 yılında meydana gelen ve yaklaşık 1 yıl boyunca süren savaşta cepheden cepheye koşan gaziler, savaşın üzerinden tam 38 sene geçmesine rağmen kendilerine Gazilik Şeref Madalyası verilmemesine tepki gösteriyor. Canlarını hiçe sayarak, Kuzey Kıbrıs Türk Cunhuriyeti (KKTC)’ni savunan Torbalılı gaziler hatırlanmak istiyor. Madalyasız gaziler Mustafa Palaoğlu ve Yaşar Kandemir, onurlu bir şekilde savaştıklarını, sadece madalya istediklerini belirtti. Mustafa Palaoğlu, madalyalarının kendisine teslim edilmesi için Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin’e dilekçe yazdı. 2 ay önce bakanlığa gönderdiği yazıya rağmen Palaoğlu’nun madalyası hala gönderilmedi. Torbalı’da çok sayıda madalyasız Kıbrıs Gazisi olduğunu söyleyen Palaoğlu, 38 senedir kendilerine ‘Gazilik’ Madalyasının verilmesini bekliyor.

 

“MADALYA VERİLECEK”

 

AİLE ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, Kıbrıs gazilerinin madalyalarını bir dernek üzerinden ücret karşılığında aldıklarını belirterek, “Biz Kıbrıs gazilerimizin para üzerinden madalyalarını almalarını şık bulmuyoruz. Talep eden gazilerimize madalyalarını biz bastırıp, biz dağıtacağız.” diye açıklama yapmıştı. Bu açıklamaların üzerinden haftalar geçmesine rağmen gazilerin madalyaları konusunda hiçbir gelişme yaşanmadı. Bunun üzerine Gazi Mustafa Palaoğlu, bakanlığa bir dilekçe göndererek madalya istedi. Aradan geçen süreye rağmen herhangi bir cevap alamayan gazi, oldukça üzüntülü. Madalyasını alamayan bir diğer muharip gazi olan Yaşar Kandemir ise derneğe üye olanlara madalyalarının verildiğini, ancak kendileri gibi üye olmayanlara ise gazilik şeref madalyalarının verilmediğini kaydetti.

“4 GÜN 4 GECE SUSUZ KALDIM”

GAZİLİK unvanını elde etmek için mermiler altında, siperde savaştıklarını dile getiren Mustafa Palaoğlu, “Kıbrıs Savaşı’ndaki 1.Taarruz’da mermileri bez koonlarla boynumuzda mevzilere taşıdık. Dört gün dört gece susuz kalarak mermiler altında savaşarak bu gazilik unvanını elde ettim. 38 senedir madalyamın verilmesini bekliyorum. Ben merhamet dilenmiyorum. Hakkımızı istiyoruz.” dedi.

Kaynak:http://buyuktorbali.com/gaziler-madalya-istiyor/

Yazdır Paylaş
ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan sehitgazihaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
email
EN ÇOK OKUNANLAR
yol durumu
Ücretsiz Seyahat Kartı Tasarımını Nasıl Buldunuz?
Beğendim, çok güzel olmuş
Beğenmedim, beklentilerimden çok uzak bir tasarım