Bu haber 29 Ekim 2012, Pazartesi 12:35 tarihinde eklendi. 3796 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Şehit ailelerine yapılan yardımlardaki haksızlıklar

Biz şehit aileleri olarak, birilerinden bir şey talep etmeden, yetkililer çeşitli yerlerde, “şehit ailelerinin haklarını iyileştireceğiz ve genişleteceğiz” diye söz verdiler.
Şehit ailelerine yapılan yardımlardaki haksızlıklar
Yaklaşık 4 yıl süreden sonra, nihayet 6353 sayılı kanun çıkarıldı ve 12/07/2012 Tarihli Resmî Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi. 

 


   Bu kanunla oluşan haksızlıkları ve eşitsizlikleri aşağıda maddeler halinde yazmak istiyorum: 

 


   1) 6353 Sayılı Kanuna göre, şehit ailesine asgari ücret layık görülmüş, şehitler arasında rütbeli-rütbesiz ayırımı yapılmış. 69 maddesine göre, şehidimiz er ve erbaşsa yani rütbesiz ise, anne ve babasına toplam 16 yaşından büyüklerin asgari ücretinin net tutarı kadar maaş verilmesi uygun bulunurken; rütbeli ise, ailesine asgari ücretin iki katı tutarında maaş bağlanması uygun bulunmuş. (70. madde) 

 


   Kanunlarla şehitler arasında rütbe ayırımı yapılması, şehitleri sınıflandırmaktan başka bir şey değildir. Şehidin anne ve babasına bağlanacak toplam maaşın “tabanı” belirlenmiş. Bu maaşın ortası veya tavanı nedir? Uygulamada neden en alt seviye olan tabandan maaş bağlanıyor? Kaldı ki zaten bu kanun çıkmadan önce de şehit ailesi asgari ücret kadar maaş alıyordu, o zaman bu kanun neden çıktı? Devlet, şehit ailelerinin maaşlarının neresinde artış yaptı ki? Kanundan önce de, kanundan sonra da Şehit Ailesine bağlanan maaş 800 TL civarında, anneye %50, babaya %50 oranında bağlanıyor. Değişen tek şey, şehidin eğitim durumuna bakılmaksızın, derece yükselmesi sağlanmış. Buna göre, babamın önceki maaşı 10. derecenin 1. kademesinde 443.47 TL iken, şimdiki maaşı 5. derecenin 2. kademesine yükseltilmiş, 448.07 TL olmuş. 4 yıldır, “Şehit Ailesinin maaşını artıracağız” diye kanun çıkaranlar, sözlerinde durdular; Şehit Babasının maaşı tam olarak 4.6 TL artırıldı!! 

 


   Devlet, kendi çalışanına ve emeklisine vereceği maaşı belirlerken, “en yüksek devlet memurunun maaşı (Müsteşar)” baz alıyor. Şehit ailesine maaş bağlarken ise “asgari ücreti” baz alıyor. 

 


   Kanun bununla da kalmıyor; şehit rütbeli ise, şehidin ailesine bağlanacak maaş, er ve erbaş şehidin ailesine bağlanan maaşın 2 katı oluyor. Lütfen bu ayırımcılığa izin vermeyin. Şehitleri sınıflandırtmayın. Hayattayken geçerli olan rütbeler, şehit olduktan sonra da bir ayırımcılık olarak kalmasın. Rütbeli de olsa, rütbesiz de olsa, vatan için çekilen acı ve gözyaşı ortaktır. 

 


   2) Şehit Ailelerine verilen 10 yıl süreli kira yardımına gelince 

   a- Her ay ev sahibini arayarak, kirayı alıp almadığını sormak durumunda kalıyoruz. Kiranın, ev sahibinin hesabına geç yatması durumunda, sıkıntılar yaşanıyor. Yatırılan kiradan çeşitli vergiler ve pul paraları kesilmektedir, ev sahiplerine bu durumu her defasında izah etmek durumunda kalınıyor. 


 

   b- Kira yardım ödemesi yapan kurumlar, ev sahibinin kirayı aldığına dair yazılı belge istemektedir; ev sahipleri, kontrat haricinde başka belge imzalamaktan kaçınıyor. 

 


   c- Belediyeden aldığımız kira rayicini gösterir belgede; aynı il ve semtte oturan hak sahiplerine farklı oranlarda rayiç bedeli gösterilebilmekte, bu sebeple hak sahipleri arasında hak kaybı yaşanmaktadır.  

   d- Kira yardımı için, kiralık bir eve oturma mecburiyeti olduğundan, evi olan hak sahipleri bu haktan yararlanabilmek için mecburen kendi evlerinden taşınarak, kiralık bir eve çıkmak zorunda kalmaktadırlar. 

 


Kira yardımı; şartsız olarak, şehit ailelerinin tamamına yapılmalı. Bazı şehit aileleri, yıkık dökük de olsa evini, köyünü, şehidinin mezarını bırakıp, şehre kiralık bir eve çıkamıyor. Ülke çapında eşit miktar belirlenerek, bütün şehit ailelerinin hesaplarına her ay bu miktar yatırılmalıdır. 

 

   3) Şehit Ailelerine verilen bayram yardımlarında da keyfiyet söz konusu. 

 


   Bu yardımdan çoğu şehit ailesinin haberi bile yok. Bayram yardımları, maalesef bir müjde gibi lanse edildi. Bazı Kaymakamlıklar, böyle bir uygulamalarının bulunmadığını söylüyor, bazıları da mal varlığı araştırılması yapmaktadır. 50, 100, 250, 500, 750 TL olarak, (adaletsiz) bir yardım yapanlar var. Yardımlar, her kaymakamlığın kendi inisiyatifine ve keyfine kalmış. 

 


   Bizleri dilenci konumuna sokmasınlar artık. Yardım yapılacaksa, şehit ailelerinin hesaplarına eşit şekilde, otomatik olarak yatırılır ve bu iş çözülür. 

 


   SGK’ya verilecek bir talimatla, bu kaymakamlık yardımları otomatik olarak hesaplara geçebilir. Böylece her şehit ailesi kendisine ne kadar yardım yapıldığını görür ve kaymakamlık kapılarından boynu bükük yüreği burkulmuş şekilde geri döndürülmezler. 

 


   Dilek Sunal (Şehit Kardeşi) 


    Kaynak: http://www.turkiyegazetesi.com.tr/makaledetay.aspx?id=553517#.UI5QTm8yLA8

 

 
 

Yazdır Paylaş
ETİKETLER :
ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan sehitgazihaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
email
EN ÇOK OKUNANLAR
yol durumu
Ücretsiz Seyahat Kartı Tasarımını Nasıl Buldunuz?
Beğendim, çok güzel olmuş
Beğenmedim, beklentilerimden çok uzak bir tasarım