Bu haber 14 Ekim 2012, Pazar 00:58 tarihinde eklendi. 2768 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Sesimizi duyan varmı?

Sayın devlet yetkilileri...duyarlı vatanın evlatları nerede...
Sesimizi duyan varmı?
''Bir millet şehitlerine sahip çıktığı nispette ayakta kalır. Bir millet, şehitlerinin geride kalanlarına sahip çıktığı oranda büyür, gelişir.

 

Şehitlerin emanetine sahip çıkmak milletçe hepimizin boynunun borcudur'' (Recep Tayyip Erdoğan) Bu ifadeler başbakanımıza ait ifadeler sözlerdir devletimizin en üst mevkisindeki olan tüm kurumları ellinde bulunduran başbakanımızın ifadeleridir fakat başbakanımızın ifadelerine tezat bir yönetmelik içişleri bakanlığı tarafından hazırlanmaktadır şehitlerin yetimleri çocukları mağdur bırakılmaktadır 6353 sayılı Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun 4 Temmuz 2012 tarihinde TBMM’de kabul edildi ve 12 Temmuz 2012’de 28351 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi 6353 sayılı Kanun ile şehit yakınları, gaziler, harp malulleri ve ailelerini yakından ilgilendiren düzenlemeler yapıldı.

 

Bu düzenlemede şehit ailelerinin beklemiş olduğu 2 iş hakkı en önemlileri ve şehit ailelerini ilgilendiren maddeydi Bu kapsamda uygulamayı düzenlemek amacıyla İçişleri Bakanlığı 3 ay içerisinde yönetmeliği hazırlaması gerekiyordu. Bu süre 12 Ekim’de doldu Hazırlanan bu yönetmelikle yaşanacak en büyük mağduriyet ise şehit ailelerinin ve çocuklarının 2 iş hakkıyla ilgili olduğdur ,şehitin kardeşleri çalışamayacak yaş ve durumdaysa bile iş hakkı çocuklara yok denmekte içişleri bakanlığı personel daire başkanını cemil beyi (0312 422 41 05) aradığımızdada tarafımıza bu durumu ifade ediyor 2. İşHakkını düzenleyen kanun metninde: “şehidin ana, baba ve kardeşi bulunmaması durumundaeş veya çocuklarından toplam iki kişinin” denilmektedir burdaki BULUNMAMASI İBARESİNİ yorumlaryan içişleri bakanlığı yönetimi ÖLMÜŞ ANLAMINDA DEĞERLENDİRMİŞ yani şehitlerin kardeşi ölmüşse şehitin çocukları bu işten faydalanabiliyor eğer şehitin kardeşi sağsa 50 60 70 yaşlarındaysa (memur olmak isteselerde olmayacak yaş) kamuda memur ise veya kamudan emekli olmuş olsalar bile bu iş hakkını şehitin çocuklarına vermiyor içişleri bakanlığı sadece ölmüş ise faydalanabilir diyor oysaki kanun metni mecliste görüşülürken adana mv sayın fatoş gürkan ,giresun mv sayın nurettin caniklinin konuşmaları meclis tutanklarında mevcut Ayrıca dün adana milletvekilimiz fatoş hanımın tarafımı arayarak yönetmelik sürecinde yaşanan mağduriyetlerden dolayı üzüntüyle kullanmış olduğumu bir ifadeden dolayı duymuş olduğu üzüntüyü tarafıma iletmiştir ben kendilerinden tekrar özür diliyorum..

 

Dün yaptığımız telefon konuşmalarında da kendisinin maliye bakanı aile bakanı içişleri bakanlığı yetkilileriyle görüştüğünü görüşmeye çalıştığını şehit aileleri için ne gerekiyorsa yapacağını , 4 yıldır yoğun uğraş verdiğini bundan sonrada vereceğini tarafıma iletmiştir kendilerine yaşanan mağduriyetleri anlattım kendileride bana mecliste kanun hazırlanırken böyle görüşüldü aile fertlerinden biri kullanmazsa diğeri kullanacak şeklinde görüşüldü bizde o yüzden mecliste böyle konuştuk demiştir FATOŞ GÜRKAN: Eğer şehit bekâr olarak ölmüşse, anne-baba ve kardeşlerden birisi 2 istihdam hakkını kullanabilecek. Eğer anne-baba feragat ederse 2 kardeşi kullanabilecek. Şayet evli ise anne-baba veya kardeşlerden biri 1’ini, eş ve çocuklardan birisi 1’ini kullanacak. Eğer anne-baba veya kardeşler bu hakkından feragat ederse, yine, eşi veya 2 çocuğundan birisi bu hakkı kullanacak.”demiştir. NURETTİN CANİKLİ:: Getirilen düzenlemelerden en önemlisi, şehit yakınlarına ikinci istihdam imkânı sağlanmasıdır.

 

Bu, uzun süreden beri tartışılan bir konuydu, bir talepti aynı zamanda, şehit aileleri tarafından gündeme getirilen bir konuydu ve burada şehidimizin özel durumuna bakılmaksınız, evli ya da bekâr olduğuna bakılmaksızın ikinci istihdam imkânı sağlanmaktadır, annesine, babasına, eşine, çocuklarına ikinci istihdam sağlanmaktadır ve alternatifi değildir yani her hâlükârda şehidimizin ailesine iki istihdam imkânı, diğerleri tarafından, aile bireylerinin diğerleri tarafından kullanılıp kullanılmadığına bakılmaksızın sağlanmaktadır.

 

Yani şunu söylemeye çalışıyorum: Eğer evli eşi var ise, çocukları var ise bunlar tarafından kullanılabilir, anne babasıtarafından kullanılabilir. Bunlar tarafından kullanılmadığı takdirde bir zayi olma durumu söz konusu değil. O zaman diğer aile bireyleri tarafından ikinci istihdam kullanılacaktır. Şeklinde beyanları görmüş bulunmaktayız şehit çocuklarına yetimlerine rahat bir gelecek hazırlamak için kendi çocuklarımız için neleri düşünüyorsak neler yapmamız gerekiyorsa toplum olarak şehit ve gazi aileleri camiası birey olarak hedefimiz bu olmalıdır ..,

 

"Tüm şehit ve gazi aileleri camiamızdan abilerimizden büyüklerimizden bu duyarlılığı bekliyoruz. şimdi sıra sizde sizlerde bizlere sahip çıkın yalnız bırakmayın... sizler de elinizden geleni yaparak şehitlerimizin çocuklarına sahip çıkarak bizlerin yetimliklerini unutturun . Yetim ve öksüzlere yardımda bulunmak hem dünya saadeti hem de ahret saadetidir. Yardımlarınız için şimdiden Allah hepinizden razı olsun"

Gökhan UZ

mail: Gokhan0662@hotmail.com

Cep: 0533 255 06 62

Yazdır Paylaş
ETİKETLER :
ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan sehitgazihaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
erol - 2012-10-16 08:15:49 - Kullanıcıya Mesaj Gönder - Editöre Şikayet Et
rn16.10.2012 slm bende terör mağduruyum ama bize vede benim gibi olan kişilere bizler çok mağduruz 1997 de küzey ırakta yaralandım bacagımdan kurşun yedim ve hala bacagımda kurşun durmaktadır en son aldığım gatadan raporda bacagımda kurşun durruyor çıkarılamıyor sakat kalma ihtimali çok çok yüksikmiş ama bana zararı var, zararı yok die hastaneden yedek askerliğe elverişli raporu verildi peki bu bacak kopsaydı gazimi olacaktım ben dünyayı verseler ne olur du ki benim bi parçam olmadıktan sonra ben ne yim şuanda gazimi yok neden hiç bir haklardan faydalanamıyorum mağdur oluyoruz ama nedense terör le bire bir çarpışana bir hak verilmiyo biz neden faydalanamıyoruz bacagımızda kurşun halen durmaktadır sivil olan terör mağdurları tüm haklardan faydalanacak ben törörle bire bir çarpıştım bana bi şey yok biz bu kurşunu babamızın tarlasında yemedik vatanımızın topraklarını korumak için yedik ama malasef devletimiz bizi mağdur ediyor ve hala mağduriyetim devam etmektedir devlet büyüklerimize sesleniyorum benim gibi bir çok arkadaşım var bir an önce mağduriyetimizin giderilmesi SAYGILARIM LA MALUL OLMAYAN GAZİ EROL 16.10.2012rnrn

1 kişi beğendi 0 kişi beğenmedi

yakup - 2012-10-14 16:58:23 - Kullanıcıya Mesaj Gönder - Editöre Şikayet Et
nurettin beyin danışmanı bana önce içişleri bakanlığının kanunu yanlış değerlendirdiğni söylemişti bunu sayın başkana ileteceğim demişti bir sonraki aramamda ki ifadesi şu şekilde:vekilimiz o anda öyle konuşmuştur siz o konuşmaya bakmayın kağıda dökülen yazıya bakın şehit çocuları iş hakkından faydalanaz dedi ne söyleyeceğimi bilemedim....ak parti grup başkan vekili konuşmayı yapıyor.ifadeler çok olumlu fakat söz konuşulduğu gibi kalmıyor....fatoş hanımın danışmanının söylediği ifadelerde aynı..tezatlarla dolu konuşmalar....biz şehit çocukları amcalarımız eğer kullanamayacak yaşta veya kamuda çalışıyor ise bize devredilmesini istiyoruz..yönetmelik bu şekilde çıktığı takdirde bazı aileler iş hakkından faydalanamıyor..uygulama yönetmeliğin vicdan muhasebesi yapılarak yeniden yazılması gerekiyor...

8 kişi beğendi 0 kişi beğenmedi

erhan savcı - 2012-10-14 10:21:00 - Kullanıcıya Mesaj Gönder - Editöre Şikayet Et
Evet arkadaşlar bence akp hükümeti kasıtlı olarak yönetmeliği çıkarmıyor kameralar karşısında farklı ,kapalı kapılar arkasında farklı konuşuyorlar.Düşünsenize bizlere değer verselerdi adam yerine koysalardı bir yönetmelik 3 ay bekletilirmiydi ,eminim bize değer vermek yerine bizleri başbelası olarak görüyorlar.Kimden ne beklediğimizide bilmek lazım arkadaşlar uluderede cenaze törenlerinde tabutların üzerinde pkk bayrağı olan kaçakçılara kaldıki bunların pkk denetiminde kaçakçılık yaptıkları gün gibi aşikarken yüksek meblalarda tazminat,maaş vb yardımlar yapılmadımı,şehitlerimize kelle denmedimi,vatandaşa takla at denmedimi ,üç beş mehmet şehit oldu diye meclismi toplanır demediler mi,bunlar şuan için yakın geçmişten hatırladıklarım.Sevgili arkadaşlarım bunlar pkk sempatizanlarından oy devşirmek için ne kadar şakrabanlık yaptıkları ne kadar tavizkar oldukları hatta imralı ile bile görüşülebilir dediklerini unutmayalım.Kaldıki yönetmelik çıktı bu gün ,şe ne zaman yerleştireleceğimiz mechul, person daire başkanlığını aradım bir iki defa dosyanız incelenip size bilgi verilecek demekten başka bir bilgi verilmiyor bu yıllarcada böyle sürebilir bilemeyiz.Onun için bunlardan bişey beklemeyelim vermezler başkalarına şirin gözükmek için,çünkü bizleri onlar için bir onur kaynağı değil yük gibi görüyorlar.Bence bunların hak ettikleri cevabı yerel,cumhurbaşkanlığı ve genel seçimlerde vermeliyiz ve çevremizdeki herkese bunların gerçek yüzlerini anlatmalıyız.Bu vatanın bölünmez bütünlüğü için babalarımız kardeşlerimiz,eşleriniz canlarını feda ettiler bizlerde birkaç kendini bilmezin eğlencesi olmayalım .

8 kişi beğendi 0 kişi beğenmedi

Diğer Haberler
email
EN ÇOK OKUNANLAR
yol durumu
Ücretsiz Seyahat Kartı Tasarımını Nasıl Buldunuz?
Beğendim, çok güzel olmuş
Beğenmedim, beklentilerimden çok uzak bir tasarım