Bu haber 23 Eylül 2012, Pazar 18:57 tarihinde eklendi. 3707 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Milli Eğitim Bakanlığının Gazi Ailelerine Zulmü

MEB yönetiminin ve Okul yönetiminin zulmü varsa gazinin Allah'ı var. Kısacası, "Gazinin çilesi mezarda biter" bu artık benim ve birçok gazinin sloganı olmuş durumda.
Milli Eğitim Bakanlığının Gazi Ailelerine Zulmü
 

MEB yönetiminin ve Okul yönetiminin zulmü varsa gazinin Allah'ı var.

 

Kısacası, "Gazinin çilesi mezarda biter" bu artık benim ve birçok gazinin sloganı olmuş durumda.

 

Her nasılsa; 35 yaşın verdiği bir olgunlukla evlenmeye karar vermekle beraber, çektiğim sağlık sıkıntılarına ve psikolojik streslere, bir de MEB çilesi ekledim.

 

Defalarca tecrübe ederek öğrendim ki; İnsanın eşi öğretmen olunca onla beraber aynı sıkıntıyı ve stresi çekmek zorunda kalıyormuş.

 

Eşim, evlendiğimiz 2009 yılında eş tayini ile İzmir den, Ankara Çubuk Atatürk İlköğretim Okuluna tayin edildi.  Ve Çubuk İlçe MEM ve okul yönetimi kadersizliğim de bu olayla başladı.

 

Sanki mayına değil de MEB ve Çubuk MEM e çarpmış gibi oldumMEB zulmü mayın sakatlığından daha beter geldi bana.

 

Defalarca tayin istememize ve dilekçe vermemize;

Cumhurbaşkanlığı, Başbakanlık, Milli Eğitim Bakanlığı, Milli Savunma Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Aile Sosyal Politikalar Bakanlığı Ve Genelkurmay Başkanlığı dahil olmak üzere birçok kuruma dilekçe yazmama, sakatlık ve psikolojik durumumu bildirmeme, anayasa maddeleri, başbakanlık genelgesi ve sözde pozitif ayrımcılık olmasına rağmen, her gün 2 saat gidiş 2 saat geliş, 2 otobüs ve bir taksi çilesi ile eşimin tayini bir türlü yapılmadı.

 

Geçen yıllar olduğu gibi, sağ olsun Ankara Valiliği ve Ankara Milli Eğitim Müdürü ve personeli, kendilerine ne zaman başvursam beni en güzel şekilde karşılayarak, kanunsal anlamda ellerinden gelen her yardımı ve Ankara merkeze geçici görevlendirmemizi yapmaktadır.

 

Bu vatan için yaptığımız fedakarlıklar göz ardı edilerek, 2 senedir Çubuk Atatürk İlköğretim Okulu MÜDÜR VEKİLİ beyefendi;

 

Gazi olduğumu, psikolojik ruh halimi ve senenin bir kısmını hastanede ve raporda geçirdiğimi ve evde 2,5 yaşında bir çocuk olduğunu bilmesine,

Ankara Valiliği ve Ankara Milli Eğitim Müdürü imzalı resmi görevlendirme yazısını görmesine rağmen  zorluk çıkararak;

"Eşimin öğrencilerini düşünmediğini, şahsi çıkar ve menfaatini düşündüğünü, gazi olan eşinin arkasına sığındığını, evine yürüme mesafesinde okul aradığını" söylemektedir.

 

Ankara Valiliği ve Milli Eğitim Müdürlüğü imzalı, resmi görevlendirmeye ve yerine başka bir öğretmen görevlendirmesi yapılıp, öğrencilerin eğitim yönünden mağdur edilmemesine rağmenilişik kesmede zorluklarçıkarmaktadır.

 

Bu defa da resmi görevlendirmeye rağmen, Çubuk Milli Eğitim Müdürlüğüne giderek, geçici görevlendirme iptali için yazı yazmıştır.

 

Sırf bu yüzden 21 eylül cuma günü, iki defa İl Milli Eğitim Müdürlüğüne gitmek ve müdür vekilince yapılan bu kasıtlı hareketi ve eşim nezdinde şahsıma yapılan bu saygısızlığı anlatmak durumunda kaldım.

 

Sağ olsunlar, Ankara Milli Eğitim Müdürlüğü ve Özel Kalem Müdürlüğü şikayetim üzere devreye girip;

 "Siz bu ülkeye kanınızla, canınızla hizmet ettiniz ve bir bacak feda ettiniz. Bizlerin de görevi, Şehit Ailelerimize ve siz Gazilerimize kanunların verdiği yetkide yardımcı olmaktır" mantığıyla, her zamanki gibi yardımcı olmaya çalışılmıştır.

 

Pazartesi günü ilişik kesme işleminin yapılacağı, Çubuk Milli Eğitim Müdürümüzün tarafımıza yardımcı olunacağı şahsıma bildirilmiştir.

 

Ankara İl Milli Eğitim Müdürlüğüne ve tüm çalışanlarına, her zaman olduğu gibi biz Gazi ve Şehit Ailelerini sahiplenen yaklaşımlarından dolayı teşekkür ediyorum.

 

Sayın Müdür Vekili:

 

Anayasa'nın 61. maddesinin birinci fıkrasında; "devletin harp ve vazife şehitlerinin dul ve yetimleriyle, malul ve gazileri koruyacağı ve toplumda kendilerine yaraşır bir hayat seviyesi sağlayacağı" hükme bağlanmıştır.

 

Yine Anayasanın 61. Maddesinde; "Devlet, sakatların korunmalarını ve toplum hayatına intibaklarını sağlayıcı tedbirleri alır" der.

 

12 Eylül 2010 tarihinde gerçekleştirilen halkoylaması ile Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'nın 10. maddesinin ikinci fıkrasına; "Çocuklar, yaşlılar, özürlüler, harp ve vazife şehitlerinin dul ve yetimleri ile malul ve gaziler için alınacak tedbirler eşitlik ilkesine aykırı sayılmaz" diye bir ibare konmuştur.

 

Bunun dışında Sayın Başbakanımız; son 3 - 5 senedir, şehit ailelerimiz ve gazilerimize"pozitif ayrımcılık" yapılacaktır demektedir.

 

20 mayıs 2005 tarihli ve 25967 sayılı resmi gazetede yayımlanan 2005/12 Sayılı Başbakanlık Genelgesi;

" Günlük yaşantılarında ilgi ve ihtimama ihtiyacı olan malûl gazilerin, gerek resmi ve özel işlerinin kamu kurum ve kuruluşlarında takibi ve yerine getirilmesi esnasında, gerekse halkla münasebetlerinde, kendilerine gerekli ilgi ve yardım özenle gösterilecektir." der.

 

Sayın Müdür Vekili; pek tabi olarak okulunuzda eksik öğretmen olmaması ve eğitimin mutlak düzen içinde sürmesi en doğal durumdur.

 

Ama eşimin yerine görevlendirme yapılmasına rağmen;

Resmen amiriniz konumunda olan Ankara Valisi ve Milli Eğitim Müdürü imzalıgörevlendirme yazısını ve makamlarını tanımamanız,

Başbakanlık Genelgesini hiçe saymanız ve eşim nezdinde benim gazilik onurumu rencide ettiğinizi düşündüğüm için,

Eşimin bu yazıyı yazmama rızası olmamasına rağmen,  Türk Milletinin ve devlet büyüklerinin bu olayı duyması ve bundan sonra bana yada başka bir gaziye karşı bu tarz yanlışlara düşülmemesi açısından bu yazıyı yazdım.

 

Türk Milletine ve Devlet yetkililerine saygı ve sevgilerimle...

 

 

Savaş YÜCEL

Güneydoğu Gazisi

Yazdır Paylaş
ETİKETLER :
ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan sehitgazihaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
erol - 2012-10-18 15:31:07 - Kullanıcıya Mesaj Gönder - Editöre Şikayet Et
slm hakları almak çok zor birde benim yaşadığım soruna bakarmısınız bende artık ne olduğumu bilmiyorum rnrnSAYIN BAŞBAKANIM DİYORKİ;rnElbette dünyalar da bağışlansa, şehit veren bir ailenin evladı geri gelmeyecek. Kaybedilmiş bir uzuv yerine konmayacaktır. Ancak şehitlerin yakınları, milletçe hepimiz üzerinde kutsal bir emanettir. Aynı şekilde gaziler çok büyük emanetlerdir. Şehit ve gazilerimize sahip çıkmak bizim asli vazifemizdir. Diyen devletimiz bize neden sahip çıkmadı asıl terörle mücadele eden ben ve benim gibi kişilere ben malul olmayan gazi EROL ,rn1997 yılında Şırnak çakır söğütte vatani görevini yaparken kuzey ırakta çekiç operasyonunda teröristlerle girdiğim çatışmada bacağıma isabet eden kurşun la yaralandım sonra hava değişimi ile 3 ay sevk edildim en son aldığım gata raporunda yedek askerliğe elverişlidir raporu verildi ama gazi olamadım bacağıma giren kurşun tehlike riski taşıdığı için çıkarılmadı, ve halen giren kurşun bacağımda durmaktadır.rnO günden sonra çok yorulduğunu ve yürüdüğüm zaman zorluk çekiyorum vede rahatsız ediyor. ruhsal çöküntü içindeyim ruh sağlığım BOZULMUŞ ? Hayata küsmüş benim gibi terör mağdurları var şahsım olarak aldığım raporlarda Organ kaybın yok, sen gazi değilsin' nasıl değilim ya çatışmada bacağımdan kurşun yemişim ama ruhsal olarak çökmüşüm ben tabii kimse bilmez ateş düşdüğü yeri yakar acıyı çeken bilir çeken peki Çatışmada kolum, bacağım kop saydıydı. gazi mi olacaktım ben , o zaman dünyayı verseler bana umrumdamı olacaktı vücudumdaki organların birisi olmadıktan sonra tabi uzun yıllar uğraştım nereye yazı yazdıysam olumsuz cevap geldi ne gazi kartı, ne de sosyal hak Bugüne kadar kimse beni ciddiye almadı.hiç bir haklardan yararlanmadım Ama sivil terör mağdurlarına yönelik yapılan düzenlemeyle tüm haklardan yararlanılacak deniliyor Ama neden bizlere sahip çıkılmadı ben bu kurşunu sivil hayatta yemedim küzey ırakta çatışmada oldu bu olay bütün tutanaklar elimde ve halen mağduriyetimiz devam etmektedir devlet millet neden gazisine sahip çıkmıyor inşallah bir an önce mağduriyetimizin giderilesi ümidiyle devletten isteğim bizlere sahip çıksın bizlere de gazilik unvanı verilsin, verilen tüm sosyal haklar bizleri de kapsasın devletimiz bana da sahip çıksın ; HALEN KURŞUN SOL BACAGIMDA DURMAKTADIR .saygılarımla MALUL OLMAYAN GAZİ EROL bizi de bu CIKACAK OLAN YASA KANUN NEYSE BİZLERİDE İÇERİSİNE EKLESİNLER BİZİLERDE GAZİ STADÜSÜNDE ALSINLAR saygılarımla EROL 18.10.2012 rn biri019@hotmail.comrn

0 kişi beğendi 0 kişi beğenmedi

Osman KANAYAN - 2012-09-24 11:47:05 - Kullanıcıya Mesaj Gönder - Editöre Şikayet Et
Sakın bu Okul müdür vekili ya da ilişik kesmeyi engelleyen kişiler, gizli şehit gazi düşmanı ya da pkk sempatizanı olmasın. olmaz olmaz diye birşey yok, kim bilir.

3 kişi beğendi 0 kişi beğenmedi

Savaş YÜCEL - 2012-09-23 19:23:52 - Kullanıcıya Mesaj Gönder - Editöre Şikayet Et
"Eşi şehit ya da malul gazi olan öğretmenler olayın meydana geldiği tarihten itibaren 6 ay içinde yer değiştirme isteğinde bulunabilirler. Bu durumdaki öğretmenlerden eşlerinin şehit ya da malul gazi olduğuna dair belge ile aile nüfus kayıt örneği istenir." der. HANGİ GAZİ 20 YAŞINDAYKEN, KOPAN BACAĞININ KOLUNUN SIKINTISINI BIRAKIP, EVLENMEK İÇİN 22 - 23 YAŞINDA BİR ÖĞRETMEN BULUP, 6 AY İÇİNDE İBARESİNE UYMAK İÇİN EVLENİR. Bu yanlış ibare kaldırılıp, BİR KEREYE MAHSUS İŞLEMİ YAPILMASI GEREKLİDİR. Tüm bakanlıklarda yapılan bu durum MEB de 6 ay diye saçma bir şeyle engelleniyor. Umarım birileri bu durumu düzeltir...

4 kişi beğendi 0 kişi beğenmedi

Diğer Haberler
email
EN ÇOK OKUNANLAR
yol durumu
Ücretsiz Seyahat Kartı Tasarımını Nasıl Buldunuz?
Beğendim, çok güzel olmuş
Beğenmedim, beklentilerimden çok uzak bir tasarım