Bu haber 28 Ağustos 2012, Salı 00:57 tarihinde eklendi. 3967 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Plan Bütçe Komisyonu Başkanına Dilekçe

Sakatlık derecelerinin Birçok Hastaneler'de Farklı farklı verilmesin'den dolayı Gata'dan alınan ilk sakatlık derecesinin gecerli sayılması için Plan bütçe komisyonu Başkanı Sayın Mustafa KABAKÇI’ya dilekçe ile başvuru yapılmıştır.
Plan Bütçe Komisyonu Başkanına Dilekçe
 

Sayın Milletvekilimiz Mustafa KABAKÇI'nın Dikkatine !
 
Türk Silahlı Kuvvetlerinde görev yapan Personel ile Vatani görevini yapan Erbaş ve Erlerden; Bölücü Terör Örgütüyle girmiş olduğu silahlı çatışma,mayın patlaması veya Silahlı saldırı sonucunda yaralananlar Gülhane Askeri Tıp Akademisi (GATA)da tedavileri sonucunda almış oldukları Kati Rapor ile Sosyal Guvenlik Kurumundan MALUL GAZİ olarak emekli olabilmektedir.
Bu raporlarında sakatlık dereceleri yüzde oranı belirtilmektedir.
Rapor Sosyal Güvenlik Kurumuna gittiğinde bir Heyete girmekte ve sonrasında Maluliyetinin Daimi olduğu,Sakatlık yüzdesi ve Bakıma Muhtaçlık Durumunun olup olmadığı verilen raporda belirtilmektedir.Örneğin;Bu raporda belirtilen  yüzde Oranına göre de OYAK tazminat ödemektedir.
 
Sorunumuz ise; GATA nın vermiş olduğu rapora göre emekli olmamıza rağmen,
 
1.  İşkur'a Engelli Kadrosunda yaptığımız İş müracaatında;
2.  ÖTV muafiyetinden faydalanarak araç satın almak için Maliye'ye yapmış olduğumuz müracaatlarda,
3.  H sınıfı ehliyet almak için yapmış olduğumuz müracaatlarda,
4.  Sağlık Kurulu Raporu isteyen durumlarla ilgili Kamu Kurumlarına yapmış olduğumuz tüm müracaatlarda  GATA'nın vermiş olduğu raporu sunduğumuzda kabul edilmeyerek Biz Gazilerden yeniden Tam teşekküllü bir hastaneden yeni bir rapor almamız istenmektedir.Bu hem iş ve zaman kaybına yol açmakta hemde Gazilerimize zorluklar getirmektedir.
 
Tam teşekkülü bir hastaneye rapor için  gittiğimizde ücretini ödüyoruz bu hiç önemli değil ancak GATA'nın vermiş olduğu rapordaki yüzde dilimi ile Hastanelerin ayrı ayrı vermiş oldukları yüzde oranıda bir birini tutmamaktadır.Örneğin Sağ ayağı diz altından Protez olan Bir GAZİ'ye  GATA %45, Numune Hastanesi %38,Araştırma Hastanesi %35 veriyor.Maalesef bu Oran işe girecekse,H sınıfı ehliyet alacaksa bile farklılıklar göstermektedir.
 
Bürokratik engellerin aşılması ve Gazimizin daha fazla üzülerek yıpranmaması için  GATA'nın vermiş olduğu rapor kabul edilerek yeniden bir rapor istenmemesi için gerekli bir çalışma istiyoruz.Saygılarımızla.
 
 
Mustafa IŞIK
Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve
Yetimleri Derneği Konya Şube Başkanı
 
Yazdır Paylaş
ETİKETLER :
ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan sehitgazihaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
erol - 2012-10-18 10:06:54 - Kullanıcıya Mesaj Gönder - Editöre Şikayet Et
peki neden gazilik hakkı verilmiyo ben ve benim gibiler neden gazi stadüsünü alınmıyor ;rnSAYIN BAŞBAKANIM DİYORKİ ;rnElbette dünyalar da bağışlansa, şehit veren bir ailenin evladı geri gelmeyecek. Kaybedilmiş bir uzuv yerine konmayacaktır. Ancak şehitlerin yakınları, milletçe hepimiz üzerinde kutsal bir emanettir. Aynı şekilde gaziler çok büyük emanetlerdir. Şehit ve gazilerimize sahip çıkmak bizim asli vazifemizdir. Diyen devletimiz bize neden sahip çıkmadı asıl terörle mücadele eden ben ve benim gibi kişilere ben malul olmayan gazi EROL ,rn1997 yılında Şırnak çakır söğütte vatani görevini yaparken kuzey ırakta teröristlerle girdiğim çatışmada bacağıma isabet eden kurşun la yaralandım sonra hava değişimi ile 3 ay sevk edildim en son aldığım gata raporunda yedek askerliğe elverişlidir raporu verildi ama gazi olamadım bacağıma giren kurşun tehlike riski taşıdığı için çıkarılmadı, ve halen giren kurşun bacağımda durmaktadır.rnO günden sonra çok yorulduğunu ve yürüdüğüm zaman zorluk çekiyorum vede rahatsız ediyor. ruhsal çöküntü içinde bunalım içinde,kimiminin sakatlığı hastalığı daha da bir artmakta.Kimileri bu kadar dert yığını içinde intihara teşebbüs etmekte ruh sağlığı BOZULMUŞ hastanelere düşmekte haberiniz var mı ? Bir çoğu imkansızlıktan tedavisine yarım bırakmakta… Hayata küsmüş benim gibi terör mağdurları var şahsım olarak aldığım raporlarda Organ kaybın yok, sen gazi değilsin' nasıl degilim ya çatışmada bacagımdan kurşun yemişim ama ruhsal olarak çökmüşüm ben peki Çatışmada kolum, bacağım kop saydıydı . gazi mi olacaktım ben , o zaman dünyayı verseler bana umrumdamı olacaktı vücudumdaki organların birisi olmadıktan sonra tabi uzun yıllar uğraştım nereye yazı yazdıysam olumsuz cevap geldi ne gazi kartı, ne de sosyal hak Bugüne kadar kimse beni ciddiye almadı.hiç bir haklardan yararlanmadım Ama sivil terör mağdurlarına yönelik yapılan düzenlemeyle tüm haklardan yeni çıkacak olan yasadan faydalanılacak deniliyor. Ama neden bizlere sahip çıkılmadı ve mağduriyetimiz hala devam etmektedir devlet millet neden gazisine sahip çıkmadı inşallah bir an önce mağduriyetimizin giderilesi ümidiyle devletten isteğim bizlere sahip çıksın bizlerede gazilik ünvanı verilsin verilen tüm haklar bizleride içerisine alsın devletimiz banada sahip çıksın ; HALEN KURŞUN SOL BACAGIMDA DURMAKTADIR .saygılarımla MALUL OLMAYAN GAZİ EROL 18.10.2012 rn biri019@hotmail.comrnrn

4 kişi beğendi 0 kişi beğenmedi

erol - 2012-10-15 16:17:53 - Kullanıcıya Mesaj Gönder - Editöre Şikayet Et
slm evet malesef her çok farklı bende 1997 de küzey ırakta yaralandım ve en son aldığım gatadan raporda bacagımda kurşun durduğu halde bir zararı yok die yedek askerliğe elverişli raporu verildi ben ne yim şuanda gazimi yok neden hakların hiç birinden faydalanamıyorum mağdur oluyoruz ama nedense siviller tüm haklardan faydalanacak ben törörle bire bir çarpıştım ban bi şey yok SAYGILARIM LA MALUL OLMAYAN GAZİ EROL

5 kişi beğendi 0 kişi beğenmedi

Diğer Haberler
email
EN ÇOK OKUNANLAR
yol durumu
Ücretsiz Seyahat Kartı Tasarımını Nasıl Buldunuz?
Beğendim, çok güzel olmuş
Beğenmedim, beklentilerimden çok uzak bir tasarım