Bu haber 01 Nisan 2016, Cuma 15:45 tarihinde eklendi. 5891 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İstanbul Milletvekili TANAL, Şehit Yakınları, Gaziler ve Gazi Yakınları İçin Kanun Teklifi Verdi

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut TANAL, Terörle Mücadele Kanunu kapsamında kura usulü ile kamu kurumlarına atanan Şehit Yakınları, Gaziler ve Gazi Yakınlarının yaşadığı eşitsizliğin çözümünü öngören kanun teklifi verdi.
İstanbul Milletvekili TANAL, Şehit Yakınları, Gaziler ve Gazi Yakınları İçin Kanun Teklifi Verdi
İstanbul Milletvekili Mahmut TANAL, 3713 Sayılı Terörle Mücadele Kanunu kapsamında kura usulü ile kamu kurum ve kuruluşlarına atanan şehit yakınları, gaziler ve gazi yakınlarının yaşadığı eşitsizliğin önlenmesi için Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne kanun teklifi sundu.

Tanal’ın Meclis Başkanlığına sunduğu teklifin gerekçesinde, 12.04.1991 tarih ve 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanununun ek 1 inci maddesinin yedinci fıkrasına eklenen ek cümleden doğan mağduriyetlerin giderilmesinin amaçlandığını belirterek,

‘’ 2014 yılına kadar Terörle Mücadele Kanunu kapsamında kamu kurumlarına atanan Şehit Yakınları, Gazi ve Gazi Yakınları, 12/04/1991 tarihli ve 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanununun değişik Ek 1/A maddesine istinaden mezun oldukları bölüm ve taşıdıkları nitelikler göz önüne alınarak Mühendis, Öğretmen, Tekniker, Teknisyen gibi unvanlarda kamu kurumlarına atanmakta olduğunu ancak 12/04/1991 tarihli ve 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanununun ek 1 inci maddesinin yedinci fıkrasına eklenen ek cümledeki atanabilir ifadesinden dolayı Şehit Yakınları, Gazi ve Gazi Yakınları mağdur olmakta ve de 2014 öncesi atanan Şehit Yakınları, Gazi ve Gazi Yakınlarından eşitlik usulüne ters bir şekilde farklı uygulamaya tabi tutulmaktadırlar ayrıca bu ifade kamu kurumlarındaki idareye takdir yetkisi vermekte bu kanun kapsamında atananlara ahbap ilişkisine göre uygulamada farklılıklar doğmasına neden olmaktadır.

İşbu nedenle yukarıda belirttiğim hususlar doğrultusunda Terörle Mücadele Kanunu kapsamında kamu kurumlarına atanan Şehit Yakınları, Gazi ve Gazi Yakınlarına uygulanan ikiliğin ortadan kaldırılması ve 2014 öncesi kamuya bu kanunla atanan Şehit Yakınları, Gazi ve Gazi Yakınlarından ayrı tutulmamaları için söz konusu kanun teklifimin verilmesi gereği hâsıl olmuştur. ’’ denildi.

Teklif 15.03.20116 tarih ve 2/956 esas numarasıyla Plan ve Bütçe Komisyonu ile İçişleri Komisyonuna sevk edildi.

Yazdır Paylaş
ETİKETLER :
ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan sehitgazihaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
email
EN ÇOK OKUNANLAR
yol durumu
Ücretsiz Seyahat Kartı Tasarımını Nasıl Buldunuz?
Beğendim, çok güzel olmuş
Beğenmedim, beklentilerimden çok uzak bir tasarım