Bu haber 21 Aralık 2015, Pazartesi 13:13 tarihinde eklendi. 3802 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Konya Şehit ve Gazi Basın Acıklaması

Konya Şehit ve Gazi Derneğinin Basın Açıklamasını sizler için yayınlıyoruz.
Konya Şehit ve Gazi Basın Acıklaması

Devlet Demir Yolları Genel Müdürlüğü gazi ve şehit ailelerine Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından verilen Tanıtım Kartını kullanarak ücretsiz Seyahat etmelerine imkân tanımaktaydı. Ancak son günlerde yeni bir uygulamaya geçildiği bu nedenle tüm gaziler ve şehit yakınlarının bir form doldurarak Devlet Demiryolları yetkililerine verilmesi istenmektedir. Doldurulacak formda da kişisel bilgiler ile birlikte e-posta adresi de istenmektedir.

Şehit aileleri ve gazilerin bir kısmının hatta birçoğunun e-posta adresi bulunmamaktadır. Gazilerimizin ve şehit yakınlarının bir ksımı görme engellidir. Devletin Bakanlığının verdiği bir kartı, devletin başka bir bakanlığı yok saymaktadır.

Bu kartların kötüye kullanımı var ise kötüye kullanımı gerçekleştiren kişilerin bu hakkı kullanmaları engellensin. Kötüye kullanım yapmayan gazi ve şehit yakınlarını cezalandırır gibi bir uygulama yapılması bürokrasinin artırılmasını anlamakta güçlük çekmekteyiz. Hal böyle iken bu kartı kullandıran her belediye şehit yakını ve gazinin kişisel bilgilerini isterse, örneğin Diyarbakır, Mardin, Van vb. gibi PKK terör örgütünün siyasi uzantılarının kontrolündeki belediyelerde gazilerimizin şehit babalarının şehit eşlerinin kişisel bilgilerini toplar ve şehit ailelerini gazileri tehdit eymeye kalkarlarsa bunun önüne nasıl geçilecektir.

Devlet Demir Yolları Genel Müdürlüğünün bu uygulamadan vaz geçerek 60 yıldır bu kartlar nasıl kullanıldı ise aynı uygulamaya devam edilmesi gerekmektedir. Biz gazilerin ve şehit yakınlarının bu tür bürokratik işlemlerle meşgul edilmesi ile ne amaçlanmaktadır. Anayasanın 2010 değişikliği ile şehit yakınları ve gazilere getirilen hakların kullanılması neden zorlaştırılıyor. Bu uygulamadan ne amaç güdülmektedir anlamış değiliz.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı 81 İl Valiliğine gönderdiği 03.11.2014 tarih ve 83998979-622-160936 sayılı yazısında Bizlere gönderilen Seyahat Kartının ibraz edilmesi halinde tüm kurumlarının kolaylaştırıcı tedbirler alınması istenmektedir. Ancak Bazı Kamu kurumlarının bu uygulamaya riayet etmedikleri hususlarını üzülerek müşahede etmekteyiz. Özellikle Devlet Demiryolları Genel Müdürlüğünün bahse konu uygulamasını gözden geçirmesini talep eder, bazı belediyelerinde bu tür uygulama girişimlerinin önüne geçilmesini ilgililer ve kamuoyuna saygıyla duyururuz.

 

Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği

Konya Şube Başkanlığı

 

Yazdır Paylaş
ETİKETLER :
ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan sehitgazihaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
email
EN ÇOK OKUNANLAR
yol durumu
Ücretsiz Seyahat Kartı Tasarımını Nasıl Buldunuz?
Beğendim, çok güzel olmuş
Beğenmedim, beklentilerimden çok uzak bir tasarım