Bu haber 22 Nisan 2015, Çarşamba 12:15 tarihinde eklendi. 1639 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Şehitler Sitesinin Neden Kapatıldığına Cevap Verilemedi

İçişleri Bakanlığı, İller İdaresi Genel Müdürlüğü bünyesinde bulunan sehitlervegaziler.gov.tr resmi internet sitesinin neden kapattığını açıklamıyor.
Şehitler Sitesinin Neden Kapatıldığına Cevap Verilemedi

İnternet sitesinin 19 Şubat 2015’te kapatıldığı ortaya çıkmıştık. Sitede 81 ilden yaklaşık bin 500 asker ve polis şehitlerin kimlik bilgileri, özgeçmişleri, fotoğraf ve nerede defnedildikleri; şehit ve gazilerle ilgili haberler, kanunlar, yönetmelikler, genelgeler; şehit, gazi, vakıf ve derneklerle ilgili bilgiler bulunuyordu. 

 

 

Sitenin kapatılmasından sonra İçişleri Bakanlığının cevaplamasıyla ilgili neden kapatıldığına dair, BİMER Başvurusu yapmıştık ancak, bakanlık başvurumuza neden kapatıldığına dair cevap verilmemiştir.

 

Bakanlık verdiği cevapta 19.02.2014 tarih ve 28918 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren 6518 sayılı Kanunla, 3713 sayılı Kanunun Ek 1 inci maddesi gereğince Bakanlığımızca yürütülen iş ve işlemler Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına devredilmiştir. Şehit ve gazilerimiz ile ilgili her türlü mevzuat, bilgi veya duyurular Bakanlığımızın internet sayfasında yayınlanmaktadır.” Demektedir ancak internet sitesinin Aile Bakanlığına devirmi edildiği yâda kapatıldığımı yönünde bir cevapları yoktur. Aile Bakanlığının da bu yönde şuan itibariyle hiçbir çalışması yoktur.  

 

Konunun ilginç olanı BİMER Başvurumdaki süreç bizleri hayret içinde bırakmıştır, şöyle ki Bimer Başvurum ilk önce İçişleri Bakanlığına oradan İller İdaresi genel müdürlüğüne, oradan bilgi toplama, değerlendirme ve protokol müdürlüğüne, oradan tekrar İller idaresi genel müdürlüğüne, oradan Personel Genel Müdürlüğüne, oradan ise Olağanüstü hal şube Müdürlüğü’ne gönderilmiş ve başvuruma konu ile hiçbir alakasının olmadığını düşündüğüm Olağanüstü hal şube Müdürlüğü cevap vermiştir. Anlaşılan cevap verecek bir  birim bulamamışlar. Halbuki sorduğumuz soru çok net ve  basittir bu internet sitesi neden kapatılmıştır. Bu verilen cevapla Bilgi Edinme Hakkım engellenmiştir. Bu sitenin neden kapatıldığını öğrenmek benim en doğal anayasal hakkım, bunun için tekrar BİMER Başvurusu yaptım, ve neden kapatıldığı konusunda gerçek bilgi verilmesini talep ettim, yine başvuruma gerçeği yansıtan cevap verilmezse hukukun içinde, Kurumun yöneticisi olan mevcut İçişleri Bakanı Sebahattin ÖZTÜRK hakkında Başbakanlık etik, kurulu ve Kamu denetçiliği kurumu başkanlığına başvuracağım.

 

Çünkü Sayın Başbakanımız Ahmet DAVUTOĞLU’nun gecen hafta açıkladığı secim beyannamesinde bu konuya atıfta bulunarak Temel Hak ve Hürriyetler neler yaptık kısmında “Bilgi edinme hakkını kabul ederek, vatandaşlarımızın bilgi edinmesini imkânsızlaştıran uygulamaları ortadan kaldırdık. Uygulamaya koyduğumuz Bilgi Edinme Hakkı Kanunuyla vatandaşlarımızın kanunda belirtilen istisnalar dışındaki ihtiyaç duydukları her türlü bilgi ve belgeye ulaşmalarının önünü açtık”. Demektedir. Buna istinaden başvuruma gerçek bilgi verilmesini talep ettim, bu konuda bilgi edilmek benim en doğal anayasal hakkım.

 

BİMER BAŞVURUSUNA VERİLEN CEVAP
 
Sayın ERDOĞAN ERDOĞAN ,
 
Bimer Başvuru Numaranız: 257224
 
Sayın: Erdoğan ERDOĞAN K…. Mah. Y….. Cad. No:…./…. Erenler/ SAKARYA 12.03.2015 tarihli elektronik posta iletiniz incelenmiştir. 19.02.2014 tarih ve 28918 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren 6518 sayılı Kanunla, 3713 sayılı Kanunun Ek 1 inci maddesi gereğince Bakanlığımızca yürütülen iş ve işlemler Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına devredilmiştir. Şehit ve gazilerimiz ile ilgili her türlü mevzuat, bilgi veya duyurular Bakanlığımızın internet sayfasında yayınlanmaktadır. Bilgilerinizi rica ederim.
OLAĞANÜSTÜ HAL ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ
 

 

 

Konu Hakkındaki ÖNCEKİ HABER

İçişleri Bakanlığı, resmi şehitler internet sitesini kapattı

İçişleri Bakanlığı, İller İdaresi Genel Müdürlüğü bünyesinde bulunan sehitlervegaziler.gov.tr internet sitesinin 19 Şubat 2015’te kapatıldığı ortaya çıktı. Sitede 81 ilden yaklaşık bin 500 asker ve polis şehitlerin kimlik bilgileri, özgeçmişleri, fotoğraf ve nerede defnedildikleri; şehit ve gazilerle ilgili haberler, kanunlar, yönetmelikler, genelgeler; şehit, gazi, vakıf ve derneklerle ilgili bilgiler bulunuyordu. 

Sakaryasehitvegazileri.com sitesi sahibi Erdoğan Erdoğan sitenin kapatılmasına tepki gösterdi. Sitenin 2008 yılında açıldığını ifade eden Erdoğan, sitenin kapatıldığını geçen hafta öğrendiklerini belirterek, "Geçen hafta Ankara’dan bir öğretmen bana ulaşarak, 18 Mart Çanakkale Şehitler Haftası programında kullanmak için şehitler sunusu hazırlamak istediğini ve 81 ilden bir şehidin bilgi ve resmine ihtiyacı olduğunu söyledi. Ben de resmi olması açısından Bakanlığın şehitler internet sitesine yönlendirmek istedim ancak sitenin 19 Şubat tarihinde kapatıldığını öğrendik. Çok üzüldük. Yakın tarihimizdeki şehitlerimizin ve gazilerimizin milliyatlarının ve maneviyatlarının yaşatılması için bu sitelerin yayında kalması gerekiyordu. Sitenin oluşmasında bizim de emeğimiz vardı." dedi.

Yeni neslin, vatanın bölünmez bütünlüğü ve varlığı için korkusuzca mücadele ederek şehit ve gazi olan vatan evlatlarını tanıması ve unutmamasının en etkili yolunun bugün internet ortamı olduğunu dile getiren Erdoğan, sitenin yeniden açılmasını istedi. Erdoğan şunları kaydetti: "Milli Savunma Bakanlığı’nın internet sitesindeki msb.gov.tr/arsiv/phpscr/Sehitler.php sayfasında 1980 öncesi savaşlarımızda yaklaşık 114 bin 82 şehidimizin ayrıntılı bilgileri var. Bu konuda Milli Savunma Bakanlığımıza teşekkür ediyoruz. Güzel bir çalışma ve 80 öncesi şehitlerimizle aramızda bağ oluşturuyor, onları tanıtıyor. Yakın tarihimiz özellikle terörle mücadele kahramanlarımızın olduğu sehitlervegaziler.gov.tr internet sitenin tekrar yayına verilmesini ve genişletilmesini istiyoruz. Bizi arayan çok sayıda şehit yakını sitenin tekrar açılmasını talep ediyor. Şehitlerle, gazilerle ve şanlı bayrağımızla alakalı konularda mücadeleme hukukun içinde arkadaşlarımla sonuna kadar devam edeceğim."

BİMER’E SİTENİN NEDEN KAPATILDIĞINI SORDU, HENÜZ CEVAP ALAMADI 

Bu arada Erdoğan, BİMER’e başvurarak bu sitenin neden kapatıldığını sordu. Henüz cevap alamayan Erdoğan, İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürlüğü’nün cevaplaması istemiyle şu soruları yöneltti: 

"-Bu internet sitesi ne zaman kapatılmıştır.
-İnternet sitesinin kapatılmasıyla alakalı herhangi bir yazılı karar var mıdır? Var ise bunun örneğinin tarafıma gönderilmesi.
-Bu internet sitesinin yerine başka bir internet sitesinin açılması planlanıyor mu?
-Bu vatanın bölünmez bütünlüğü ve varlığı için mücadele ederek şehit olan kahramanlarımızın milli ve manevi değerleri yaşatılması gerekirken neden böyle bir uygulamaya gidildi.
-Ben bir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak siz devlet büyüklerimizin ve karar alıcılar bu vatan için şehit ve gazi olan kahraman vatan evlatlarımızın gündeme gelmesinden milli yatların, maneviyatlarının ve hatıratlarının yaşatılmasından çekiniyor musunuz?"


 

Yazdır Paylaş
ETİKETLER :
ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan sehitgazihaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
email
EN ÇOK OKUNANLAR
yol durumu
Ücretsiz Seyahat Kartı Tasarımını Nasıl Buldunuz?
Beğendim, çok güzel olmuş
Beğenmedim, beklentilerimden çok uzak bir tasarım