Bu haber 13 Nisan 2015, Pazartesi 21:35 tarihinde eklendi. 1627 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Türkiye'de Gazi Olmak

Kıbrıs Gazisi Mehmet Kaya'nın sitemize gönderdiği yazısı aşağıda sunulmuştur.
Türkiye'de Gazi Olmak
Bir Empati için Gazilerin sorunlarına kendi pencerelerinden bakmak: 
 
Bilindiği gibi 1968 tarihli 1005 nolu kanunda 1983 yılı değişikliğiyle Muharip Gaziler olarak 765 lira maaş ile şeref aylığına bağlanmıştık. O gün den sonra mevcut hükümetler,gazi haklarında anayasamızın 61. maddesinde bahsi geçen kendilerine yakışır bir hayat için devlet çeşitli düzenlemeler yapar'' maddesine mütakiben çeşitli iyileştirmeler yapmıştır. 
 
Lakin 24.dönem hükümetinin önceki dönemlerde yapmış olduğu maaş iyileştirmeleri düzenlemeleri sosyal güvencesi olmayan gazilere yönelik yapılarak tüm gazilere yapılmamıştır ve bu nedenle gazilere iyileştirme yaptık sözzünün en doğrusu bazı gazilerimize iyileştirme yaptıkdır. 
 
Mevcut sosyal güvencelerini kendi emekleriyle elde etmiş olan gaziler 24. dönem hükümetinin bu iyileştirmelerinden faydalanamadığı gibi diğer gazilerden 300 tl daha az miktarda net maaş almaktadır,bu adaletsiz durumun düzeltilmesi için tüm siyasi ve bürokratik yetkililerin ne gibi bir gayret sarfedeceğini merak etmekteyim. Bu durumla alakalı olarak verilen soru önergeleri,sürekli olarak red edilmiştir.Yeni dönemlerin bakış açılarının farklılaşması şimdi tek temennimizdir.Malesef henüz açıklanmamış olsada önergeleri veren muhalefetlerinde; seçim beyannamelerinde yer almamak da torba yasalarda olmamakla aynı paralellikteydi.
 
Diğer bir husus ise devlet malul gaziler ve şehit yakınlarına 3713 sayılı kanun kapsamında istihdam sağlamaktadır.Muharip gazi yakınlarıda belki yüzdelik dilim olarak daha az tutularak bu atama kuralarına alınabilirdi. Sayın Ayşenur İslam bu yönde bir çalışma yaparak yelpazeyi geniş tutabilir hem de gönüller incitmezdi. 
 
Aynı yasaya tabi olarak devletimizin TOKİ konutlarında faizsiz kredi uygulamasında ,malul ve muharip ayrımı yapmadan uygulamaya koyması son derece isabetli karar olurdu ,ne yazıkki bu da dar kapsamlı olarak kabul edilmiştir. 
 
Bir Gazi olarak Muharip Gaziler Derneğinin,Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının ve hükümetiyle, muhalefetiyle tüm siyasilerin bu konularda duyarlı olmasını diler,saygılar sunarım.
Yazdır Paylaş
ETİKETLER :
ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan sehitgazihaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
email
EN ÇOK OKUNANLAR
yol durumu
Ücretsiz Seyahat Kartı Tasarımını Nasıl Buldunuz?
Beğendim, çok güzel olmuş
Beğenmedim, beklentilerimden çok uzak bir tasarım