Bu haber 30 Mart 2015, Pazartesi 07:38 tarihinde eklendi. 1252 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Ülkelere Yapılan Algı Operasyonları En Az İmkan Ve Kayıpla En Verimli Sonucu Alır

Bir ülkenin sıcak savaş için seferber ettiği, her an elinde tuttuğu gücün çapına bakarsak, nicelik ve nitelik itibarı ile dev bir organizasyonu ve birbirini tamamlayan ilişkiler ağını görürüz.
Ülkelere Yapılan Algı Operasyonları En Az İmkan Ve Kayıpla En Verimli Sonucu Alır

Örneğin; Türkiye’de sıcak savaşın aracı olan Kara, Hava, Deniz, Jandarma’dan oluşan dört ordulu kuvvetin emrinde 650 bin Subay, Astsubay, Uzm. Çvş, Er, binlerce tank, zırhlı araç, bine yakın jet uçağı, yüzlerce savaş gemisi ve trilyonluk bütçe bulunmaktadır. Bu haliyle gerçekten çok büyük bir güç teşkil eder. Türkiye'nin “jeopolitik konumu” ile mevcut sorun alanlarına baktığımızda bunun böyle olması gerektiğini, hatta daha da geliştirilmesinin zorunlu olduğu görülür. Ancak doksan iki yıllık Cumhuriyet tarihinde silahlı kuvvetlere Kıbrıs Barış Harekatı dışında topyekun gücün kullanılacağı bir görev düşmemiştir. Bu durumda, silahlı kuvvetlerimizin caydırıcılığının çok büyük rolü vardır.


Sıcak savaş için büyük güce, çok sayıda askere ve her türden silaha ihtiyaç vardır. Ancak ülkelere uygulanacak algı operasyonlarında; ne 650 bin askere, ne tanka, topa, uçağa, ne de trilyonlarca liralık bütçelere ihtiyacı vardır.

Ülkelere karşı yürütülen algı operasyonlarında mütevazı bir örgütlenme yeterli olacaktır. Ayrıca bu tür operasyonlar organizasyon bakımından olduğu kadar, operasyon açısından da çok daha ucuza mal olmakta ve çok daha verimli sonuçlar alınabilmektedir.

Algı operasyonlarında büyük güçler kullanmak yerine hedef ülkede kendisine bağlı bir ihtilalci yani işbirlikçi yaratınca sonuç büyük ölçüde alınmış olur. Desteklenilen işbirlikçi grup amaca ulaşınca sorun da bitmiş olur. Bu oluşta kullanılan unsurlar ise genellikle hedef seçilen toplumlarda sözü geçen grup ya da kişiler para ile beslenerek nihai hedefe ulaşılabilir.

Ayrıca bunun sonucu da sıcak savaşa göre daha etkili ve muhteşemdir. Herkes tarafından bilinen bir gerçek vardır. Sıcak savaşın bir günlük maliyeti bile günümüz koşullarında dayanılmaz ölçülere ulaşmıştır. Örneğin Amerika girdiği bütün sıcak savaş sonrasında neredeyse iflasın eşiğine kadar gelmiştir.

Bir uçağın kalkışının, attığı bir güdümlü füzenin, bir tankın attığı merminin, bir muhribin günlük giderinin masrafını tek başına karşılayabilecek devlet şu anda yok gibi. Bunun yerine masraflar koalisyon gücüne katılan ya da katılmaya zorlanan ülkeler tarafından karşılanmaktadır.

Oysa algı operasyonlarına baktığımız zaman en pahalı aracın insan olduğunu görürüz. O insanın da devlete maliyeti bir pilot yetiştirme maliyetinden azdır ve ömür boyu faydalanılabilir. Kullandıkları araçlar da aynı şekilde düşük kuruluş maliyetine sahip olup bazen para bile kazandırmaktadır. (Radyo, TV, Gazete, Dergi...)

Ayrıca sıcak savaşta kayıpların maliyeti ve psikolojik baskısı günümüzde pek çok ülkenin savaşı tercih etmemesine sebep olmaktadır.

Benzer şekilde alınan hasıla kıyaslamasında da sıcak savaşa nazaran algı operasyonları daha fazla tercih edilebilir yöntemlerdir.

Sonuç olarak, emperyalist güçlerin Türkiye üzerine uyguladığı algı operasyonlarına baktığımızda Türkiye’deki İŞBİRLİKÇİ GRUP ya da KİŞİLERİN etkinliğini de hesaba katarsak olay daha net anlaşılacaktır.

Bakın ülkemize uygulanan algı operasyon sonucunda savaş sebebi saydığımız “kırmızı çizgilerimiz” bile şu anda yok olmuştur. Yüz binlerce Şehit ve Gazi vererek aldığımız topraklar, savaşmadan, göz kırpmadan verilmektedir.

Halkımız öyle uyuşturulmuş ve beyinleri yıkanmıştır ki teröristler tarafından çatışmada oğlunu kaybeden Şehit Anası, oğlunu vuran terörist anası ile televizyon ekranlarında barış istiyoruz masalı ile barıştırılmış ve bu durum normalmiş gibi karşılanmıştır.

Ülkemizdeki emperyalist güçlerin işbirlikçileri belli olup, bunların bağlantılarını er ya da geç tarih gösterecektir. O zamana kadar yapmamız gereken tek şey: Geçmişi Unutmamaktır. 
 
Gazi Koray Gürbüz
Yazdır Paylaş
ETİKETLER :
ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan sehitgazihaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
email
EN ÇOK OKUNANLAR
yol durumu
Ücretsiz Seyahat Kartı Tasarımını Nasıl Buldunuz?
Beğendim, çok güzel olmuş
Beğenmedim, beklentilerimden çok uzak bir tasarım