Bu haber 26 Mart 2015, Perşembe 09:26 tarihinde eklendi. 1647 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Gazilik statüsünü belirleyen bir tanımlama yok!

Muharip ve Malul Gazi tanımları nerede?
Gazilik statüsünü belirleyen bir tanımlama yok!
 
 
Genelkurmay Başkanlığı resmi internet sitesinde sorulan bir soruya verilen cevapta "Hukukumuzda "gazi" tanımı ya da gazilik statüsünü belirleyen bir norm bulunmamaktadır." denildi. 
 
 
 
Siteden gelen soruda; "Görevli iken/askerdeyken yaralandım/malul oldum gazilik statüsü alabilir miyim?" şeklinde soruldu.
 
 
 
Verilen cevap aynen şu şekilde;
 
 
 
Hukukumuzda "gazi" tanımı ya da gazilik statüsünü belirleyen bir norm bulunmamaktadır.
 
 
 
Ancak; 2847 sayılı Türkiye Emekli Subaylar, Emekli Astsubaylar, Harp Malulü Gaziler, Şehit Dul ve Yetimleri ile Muharip Gaziler Dernekleri Hakkında Kanun'da da malul gazi ve muharip gazi tanımları yer almaktadır.
 
 
 
Kara, Deniz, Hava Kuvvetleri Komutanlıkları ile Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığınca, 2847 sayılı Kanun kapsamında harbe katılmış TSK mensuplarına "muharip gazi", harpte ve terörle mücadele malul olmuş TSK mensuplarına "malul gazi" belgesi verilmektedir.
 
 
 
2847 sayılı Kanun ile ortaya çıkan muharip ve malul gazi statülerinin sağlanacak haklara bir etkisi bulunmamaktadır.
 
 
 
Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde, görevin sebep ve tesiriyle malul olan personelin hakları genel olarak sosyal güvenlik mevzuatındaki "malullük" hükümleri ve tazminat kanunları çerçevesinde düzenlenmektedir.
 
 
Yazdır Paylaş
ETİKETLER :
ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan sehitgazihaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
email
EN ÇOK OKUNANLAR
yol durumu
Ücretsiz Seyahat Kartı Tasarımını Nasıl Buldunuz?
Beğendim, çok güzel olmuş
Beğenmedim, beklentilerimden çok uzak bir tasarım