Bu haber 25 Mart 2015, Çarşamba 18:44 tarihinde eklendi. 1707 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Bir sorun da İstanbul'dan

Ücretsiz seyahat kartlarının kullanımında yaşanılan sorunların ardı arkası kesilmiyor. İsminin açıklanmasını istemeyen Gazi çocuğu bir kardeşimizin sitemize ilettiği mesaj aşağıda sunulmuştur.
Bir sorun da İstanbul'dan

"3713 sayılı Terörle Mücadele Kanunu kapsamında Gazi olan babam sayesinde hükumetimizin çıkarttığı 4736 sayılı kanun çerçevesinde ücretsiz seyahat kartı aldım. 27 Şubat 2015 tarihinde saat 14:40'da İstanbul Çapa durağından A 1620 araç kapı numaralı, 34 FC 6517 plakalı 36 hat numaralı otobüse bindim. Şoför, seyahat kartımın geçerli olmadığını söyledi. Kartımı tanıtmış olmama, isterse kartımın geçerli olduğu yerleri kartımı inceleyerek öğrenebileceğini söylememe rağmen bana hakaret etti. Beni beleşçi olmakla suçladı ve benim onurumu kırdı. Otobüsü hareket ettirmeyeceğini ya da otobüsten inmem gerektiğini söyledi. Beni savunan yolcularla da sözlü ve fiziksel olarak kavga etti. Otobüsteyken İstanbul Büyükşehir Belediyesi Beyaz Masayı arayarak şikayet ettim. Şikayetim kaydedildi ancak konu ile ilgili 2 hafta boyunca bir gelişme yaşanmadı. Bunun üzerine BİMER'e de bir şikayet mektubu yazdım. Ancak BİMER'den de 1 haftadır geri dönüş yapılmadı. Söz konusu otobüsün şoförü ve şoförün yanındaki diğer İETT otobüs şoföründen şikayetçiyim. Otobüsteki kamera kayıtlarının da incelenmesini talep ettim. Kanuni hakkımın gasp edilmesi sebebiyle uğradığım mağduriyetten dolayı ilgili İETT şoförleri ve Beyaz Masadan da şikayetçiyim.Gerekirse hakkımı hukuki yollarla da arayacağım. Bizim için kanunlar çıkartılıyor ancak uygulama konusunda yaşadığımız sıkıntılar göz ardı ediliyor. Çıkartılan kanunların uygulanıp uygulanmadığı araştırılmıyor. Bir kaç günlüğüne gittiğimiz her ilde, o ilin belediyesinin kartlarından mı çıkartmalıyız? Şoförlerin, güvenlik görevlilerinin keyfiyetine mi kaldık? Bu duruma sessiz kalmamalı ve haklarımızı savunmalıyız. Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim."

 

Değerli arkadaşlar, ücretsiz seyahat kartını ibraz etmenize rağmen otobüs şoförleri ücretsiz seyahat hakkını kullandırmazlarsa ne yapacaksınız? Yanıt basit... Derhal aşağıdaki dilekçe örneğinde olduğu gibi Mülki İdare Amirine yani Kaymakamlığa ilgili bilgi ve belgelerle birlikte dilekçe yazacaksınız. Birkaç ceza yesinler bakalım bir daha yapabiliyorlar mı?

 

 

…………………………………. KAYMAKAMLIĞINA

 

 

3713 sayılı yasa kapsamında Malul Gaziyim.  4736 sayılı Kanunun 1 inci maddesinin ikinci fıkrası uyarınca demiryolları ve denizyollarının şehiriçi ve şehirlerarası hatlarından, belediyelere, belediyeler tarafından kurulan şirketlere, birlik, müessese ve işletmelere veya belediyeler tarafından yetki verilen özel şahıs ya da şirketlere ait şehiriçi toplu taşıma hizmetlerinden ücretsiz olarak yararlanacağımız yasal olarak hüküm altına alınmış olup, bu kapsamda halen geçerliliği olan ücretsiz seyahat kartımın fotokopisi dilekçem ekinde sunulmuştur.

 

 

…../…../2014 tarihinden  saat 14:30’da 27 NNN 2222 plakalı belediye tarafından yetki verilen toplu taşıma aracına binerken kartımı ibraz etmeme rağmen, isminin …………. ………….. olduğunu ileten şoför ücretsiz seyahat hakkımı kullandırmamıştır. Kendisine defaatle bu kartın geçerli olduğunu, yasaya aykırı işlem tesis ettiğini iletmeme rağmen ısrarla kullanamazsınız demiştir. Bahse konu aracın plakasının yer aldığı fotoğraflar da dilekçem ekindedir.

 

 

"Ücretsiz veya İndirimli Seyahat Kartları Yönetmeliği"nin 12. Maddesinin 2. Fıkrası; “Ücretsiz veya indirimli seyahat hakkının kullandırılmaması hâlinde bu haktan faydalandırılmayan her kişi için mülki idare amiri tarafından toplu taşıma aracının tarifesi üzerinden elli tam bilet bedeli tutarında idari para cezası uygulanır. Bu maddeye göre verilecek idari para cezaları tebliğinden itibaren bir ay içinde ödenir ve genel bütçeye gelir kaydedilir.” hükmüne amirdir.

 

 

Mezkur düzenleme çerçevesinde anılan şoförün, makamınızca toplu taşıma aracının tarifesi üzerinden elli tam bilet bedeli tutarında cezai işlemle tecziyesini arz ve talep eder, saygılar sunarım. ……/……./2014

 

Adı Soyadı

       İmza

 

 

EKLER             :           1.) Gazi Kimlik Fotokopisi (1 Adet)

                                        2.) Fotoğraflar (2 Adet)

Adres              :

 

İrt. Numarası :

 

 

 

Dilekçeyi bilgisayarınıza indirmek için tıklayınız>>>

Kaynak: http://www.gazihaber.com/haber/6058/bir-sorun-da-istanbuldan.html

Yazdır Paylaş
ETİKETLER :
ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan sehitgazihaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
email
EN ÇOK OKUNANLAR
yol durumu
Ücretsiz Seyahat Kartı Tasarımını Nasıl Buldunuz?
Beğendim, çok güzel olmuş
Beğenmedim, beklentilerimden çok uzak bir tasarım