Bu haber 18 Mart 2015, Çarşamba 16:40 tarihinde eklendi. 1046 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Diyarbakır Şube Başkanının Şehitler Günü Konuşması

Türkiye Harp Malulu Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Diyarbakır Şube Başkanı Sn. Reşit CAN'ın 18 Mart Şehitler günü münasebeti ile yapmış olduğu konuşması aşağıda sunulmuştur.
Diyarbakır Şube Başkanının Şehitler Günü Konuşması

Sayın Vekilim, Sayın Valim, Sayın Komutanım, Çok Kıymetli Şehit ve Gazi Aileleri.

 

Bu yıl Çanakkale Zaferinin 100. Yılını kutlamaktayız.

 

Milletlerin hayatında, kan ve gözyaşına sebep olan bazı olaylar, derin izler bırakır; tarih boyunca, o milletle beraber yaşar. Türk Milleti’ni Birinci Dünya savaşındaki pek çok olay derinden etkilemiştir. Sarıkamış Harekâtı ve Yemen cephesi gibi. Ancak, bunların içinde Çanakkale Savaşları’nın çok ayrı ve önemli bir yeri vardır. Siyasi açıdan birçok ihtiras ve idealin düğümlendiği, askeri açıdan insan gücünün, azminin, inancının yanı sıra silah, araç, gereç ve teçhizatın denge kuramadığı bu savaşlarda, Türk Milleti hem şerefini hem de varlığını korumuştur. Vatanımızı istilaya gelen İtilaf Devletlerine karşı vatan toprağını savunan kahraman Mehmetçik, tarihimize canı ve kanıyla bir kez daha şerefli bir mevki kazandırmıştır.

 

Yeni yetişen çocuk ve gençlerimiz, üzerinde yaşadığımız vatanımızın hangi şartlar altında korunduğunu, iyi bilsinler ki, ecdadımıza saygı ve hürmette kusur etmesinler. Gerektiğinde her ferdinin mensubu olduğu Türk Ordusu’na, neler borçlu olduklarını anlasınlar. Vatan müdafaası söz konusu olunca, hiç tereddütsüz seve seve mücadeleye koşup, şehitlik ve gazilik rütbesine ermenin derin ruh teslimiyeti içinde bulunsunlar.

 

Anafartalar Kahramanı ve Türkiye Cumhuriyeti’nin Kurucusu Mustafa Kemal ATATÜRK; “Size Bombasırtı vak’asını anlatmadan geçemeyeceğim. Karşılıklı siperlerimiz arasında mesafemiz sekiz metre, yani ölüm muhakkak, muhakkak… Birinci siperdekiler hiçbiri kurtulamamacasına düşüyor, ikincidekiler onların yerine gidiyor. Fakat ne gıptaya şayan bir itidal ve tevekkülle biliyor musunuz? Öleni görüyor, üç dakikaya kadar öleceğini biliyor, en ufak bir fütur bile göstermiyor, sarsılmak yok. Okuma bilenler ellerinde Kur’an-ı Kerim, Cennet’e girmeye hazırlanıyorlar. Bilmeyenler, Kelime-i Şehadet getirerek yürüyorlar. Bu Türk Askeri’ndeki ruh kuvvetini gösteren, şaşılacak ve övülecek bir misaldir. Emin olmalısınız ki, Çanakkale muharebesini kazandıran bu yüksek ruhtur. ”  diyerek Çanakkale Savaşlarında yaşanan bu ruhu bizlere en güzel şekilde anlatmaktadır.

 

Tarih boyunca cennet vatanımızın korunması, bayrağımızın renginin solmaması uğrunda şehit ve gazi olan Mehmetçiklerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Ruhları şad olsun.

Yazdır Paylaş
ETİKETLER :
ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan sehitgazihaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
email
EN ÇOK OKUNANLAR
yol durumu
Ücretsiz Seyahat Kartı Tasarımını Nasıl Buldunuz?
Beğendim, çok güzel olmuş
Beğenmedim, beklentilerimden çok uzak bir tasarım