Bu haber 17 Mart 2015, Salı 12:16 tarihinde eklendi. 984 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Çanakkale Geçilmez

“Şu Boğaz harbi nedir? Var mı ki dünyada eşi? En kesif orduların yükleniyor dördü beşi.” Diyen İstiklal şairimiz Mehmet Akif, o dönemi ve içindeki zorlukları ne güzel de anlatmış dizelerinde.
Çanakkale Geçilmez

Çanakkale Deniz ve Kara Savaşları, yüzyılımızın en büyük savaşlarından birisidir. Aynı zamanda, Çanakkale Deniz ve Kara Muharebeleri, Osmanlı devletinin kazandığı en son savaştır. 

 

Birinci Dünya Savaşı’nı galip bitirmek isteyen düşman devletler, gemileriyle Çanakkale Boğazını geçip İstanbul’u almak ve Rus Çarlığına yardım ulaştırmak istiyorlardı. Birleşik İngiliz ve Fransız donanması, 19 Şubat 1915’te deniz harekâtınabaşladı. 13 Mart 1915’e kadar düşman gemileri Türk siperlerini bombaladı. Ancak Türk askerinin kahramanca karşı koyması, boğazları geçmenin kolay olmayacağını gösteriyordu.

 

18 Mart sabahı düşman gemileri Çanakkale Boğazı’nda görüldü, Rumeli Mecidiye Tabyası, Namazgâh Tabyası ve Hamidiye Tabyası, düşman gemileri tarafından yoğun topçu ateşine tutulmuştu. Rumeli merkez tabyaları çok yoğun topçu ateşi altındaydı. Top mermilerinin pek çoğu tabyaların içine düşmüş, yangınlar çıkmış, telefon hatları bozulmuş ve askerlerimiz şehit olmuştu.

Bir gece önce, Nusret mayın gemimizin,Çanakkale Boğazı’na döşediği mayınlara çarpan İngiliz ve Fransız savaş gemileri teker tekerbatmaya başladı. Bir bölümü de Türk topçusunun isabetli atışlarına hedef olarak battı.

Akşama doğru düşmanlar, gemilerinin çoğunu kaybetmiş ve yenilmiş olarak geriye çekildiler.Türk askeri denizdeki savaşı kazanmış, tarihe Türk’ün inanılmaz azmini ve zaferini yazdırmıştı.

 

Bu savaşların sonunda denizden boğazları geçemeyeceğini anlayan düşman kuvvetleri, bu defa karadan boğazı geçmek için saldırı hazırlıklarına başladı ve onda da başarılı olamadı.

 

Anafartalar Komutanı Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ün;

“Karşılıklı siperler arası sekiz metre, yani ölüm muhakkak. Birinci siperdekiler, hiçbiri kurtulamayarak şehit düşüyor. İkinci siperdekiler onların yerine geçiyor. Fakat ne kadar gıpta edilecek bir haldir ki, ölenleri görüyor, üç dakikaya kadar öleceğini biliyor, hiçbir tereddüt bile göstermiyor. Okuma bilenler ellerinde Kur'an-ı Kerim okuyorlar, Bilmeyenler kelime-i şahadet getirerek yürüyorlar. Bu Türk askerindeki ruh kuvvetini gösteren, şâyân-ı hayret bir misaldir. Emin olmalısınız ki, Çanakkale muharebesini kazandıran, bu yüksek ruhtur.” Şeklindeki sözleri Çanakkale’deki askerimizin manevi gücünü, ölüme hazır bekleyişini, vatan uğruna kendini hiçe sayışını, hiç şüphesiz bu büyük zaferin hangi ruhla kazanıldığını gözler önüne sermektedir.  

 

Bu savaş, hasta adam diye anılan bir devletin ve kahraman Türk ulusunun, küllerinden yeniden doğarak yedi düvele karşı direnişini ve  “Çanakkalenin geçilmez”  olduğunu tüm dünyaya göstermiştir.

Çanakkale Savaşları, dünya tarihi açısından bir dönüm noktası olduğu gibi, bir milletin bağımsızlık ve istiklali için seve seveölebileceğini, ayrıca vatan ve millet ruhunun, en modern silahlardan daha tesirli bir savaş aracı olabileceğini göstermiştir.

 

Bence, Çanakkale de millet olma bilincimizin tohumları atılmış, Kurtuluş Savaşı'nın kazanılmasına zemin ve ruh hazırlayan bir başlangıç ortaya çıkmıştırÇanakkale Muharebeleri sonucunda, Türk Milletinin kendisine olan güveni geri gelmiş, Türkiye Cumhuriyetinin temellerine giden yol bu savaşta atılmıştır.

Çanakkale Savaşı’nın zaferle taçlandırıldığı 18 Mart, Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından, 27.06.2002 tarihinde 4768 Sayılı kanunla, aziz şehitlerimizin hatırasını canlı tutmak ve gelecek nesillere aktarmak amacıyla “Şehitleri Anma Günü” olarak kabul ve ilan edilmiştir.

 

Çanakkale Savaşlarının kazanılmasının 100 yılında

Bir GAZİ olarak, başta Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK olmak üzere; tüm silah arkadaşlarını ve şehitlerimizi minnet ve şükranla anıyorum. 

Türk Tarihi boyunca gelmiş geçmiş ve ebediyete intikal etmiş tüm şehit ve gazi atalarımızın ruhları şad olsun.

 

Savaş YÜCEL.

Malul GAZİ…

Yazdır Paylaş
ETİKETLER :
ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan sehitgazihaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
email
EN ÇOK OKUNANLAR
yol durumu
Ücretsiz Seyahat Kartı Tasarımını Nasıl Buldunuz?
Beğendim, çok güzel olmuş
Beğenmedim, beklentilerimden çok uzak bir tasarım