Bu haber 01 Mart 2015, Pazar 22:10 tarihinde eklendi. 2002 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Gazilere sınırsız fizik tedavi ve rehabilitasyon hizmeti

SOSYAL Güvenlik Kurumu (SGK) Genel Sağlık Sigortası Genel Müdürü İsmet Köksal, 19 Şubat günü Resmi Gazete’de yayınlanan Sağlık Uygulama Tebliği (SUT) ile fizik tedavi hizmetlerinde bazı hastalıkların kapsam dışı bırakılması, bunlardan da en çok gazilerin etkilenmesine ilişkin tartışmalar üzerine Hürriyet’e açıklama yaptı.
Gazilere sınırsız fizik tedavi ve rehabilitasyon hizmeti

Köksal, özetle şunları söyledi: “Fizik tedavi branşının yapılan ödemeler genel cerrahi, beyin ve sinir cerrahisi, kalp damar cerrahi ve nöroloji gibi birçok branştan daha fazla. Ortopedi branşında da implantlara verilen ücretler hariç tutulduğunda sağlık hizmetlerine ödenen ücretler fizik tedavi branşının gerisinde kalıyor. Ameliyat sayıları ise 2013 yılına göre 2014’te azaldı.”

KAR ORANLARI AZALDI

“Sektör temsilcileri felç, MS, parkinson, beyin hasarı gibi birçok hastalığın SGK kapsamı dışında tutulduğunu ve kısıtlandığını iddia ediyorlar. Ancak aksine hastaların tedavilerindeki kısıtlamalar kaldırıldı. Bunu yaparken de bir doktorun bakabileceği hasta sayısı baz alındı. Bazı sektör temsilcileri bu tür açıklamaları, hasta haklarını savunmak için değil, azalan karlılık oranları nedeniyle yapıyorlar. Özellikle gazilerimiz konusunda çok hassasız. 19 Şubat günü çıkan tebliğde hiçbir sınır bırakmadık. Uygulamadan doğan herhangi bir sorunu da derhal gideririz.”

Gazilere fizik tedavide 60 seans sınırı uygulanıyordu. Değişiklikle seans sınırı kaldırıldı. Gazilerin sınırsız fizik tedavi ve rehabilitasyon hizmetinden faydalanabilmesi için hekim raporu yeterli olacak.

Yazdır Paylaş
ETİKETLER :
ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan sehitgazihaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
ramazan - 2015-03-02 01:37:27 - Kullanıcıya Mesaj Gönder - Editöre Şikayet Et
Sayin İsmet bey babam 1005 sayılı Kıbrıs muharip gazisi şuan geçirdiği kalp ameliyatı sonrası ameliyat sonrası beyne emboli atması sonucu felç olmuş durumda ve suan yoğun bakım da. Yoğun Bakım sonrası fizik tedavi reabilitasyon tedavisi olmak zorunda bizler şuan nereye ve nasıl başvuru yapabiliriz. Veya böyle bir hakkımız varmı sormak istiyorum

0 kişi beğendi 0 kişi beğenmedi

Diğer Haberler
email
EN ÇOK OKUNANLAR
yol durumu
Ücretsiz Seyahat Kartı Tasarımını Nasıl Buldunuz?
Beğendim, çok güzel olmuş
Beğenmedim, beklentilerimden çok uzak bir tasarım