Bu haber 22 Şubat 2015, Pazar 16:42 tarihinde eklendi. 1835 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Şam düşmedi, Süleyman Şah düştü...

...Cumhuriyet tarihinde ilk defa ülkemiz bugün vatan toprağını savaşmadan kaybetmiştir. Güneydoğu Gazisi olarak bizlere yaşatılan bu hazin olayı şiddetli kınıyorum...
Şam düşmedi, Süleyman Şah düştü...
 Değerli Şehit aileleri, Gazi arkadaşlarım ve Gazi haber okuyucuları öncelikle saygılarımı sunarım.

 
 
Köşe yazımı yazarken inanın şok içerisindeyim. Bir önceki 10 Maddelik Ev Ödevi köşe yazımı Cumhuriyetimizin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal ATATÜRK’ün Sakarya Er Meydanındaki sözüyle bitirmiştim. Neydi o söz. O güzel sözü bir kez daha hatırlayalım. ‘Hattı müdafaa yoktur, sathı müdafaa vardır. O satıh bütün Vatandır. (Edirne’den Hakkari’ye kadar) Vatanın her toprağı vatandaş kanıyla sulanmadıkça terk olunamaz.’ idi
 
 
Bugün 22 Şubat 2015 tarihi  itibariyle şok bir haberle uyandık. Süleyman Şah türbesindeki askerlerimiz geri çekildi.Uluslararası anlaşmalara göre Vatan toprağı olan yerimizi maalesef terk ettik.  Düşmana bıraktık ve imha ettik.  Geçmişini bilmeyen geleceğini bilemez. Süleyman Şah Saygı Karakolu  ve bulunduğu alan Suriye'nin Halep ilinin Karakozak Köyü sınırları içerisinde bulunan ve Türkiye'nin kendi sınırları dışında sahip olduğu tek Vatan Toprağı parçasıdır.
 
 
Türbe'de Osmanlı İmparatorluğu'nun kurucusu ve ilk padişahı Osman Gazi'nin büyükbabası ve Ertuğrul Gazi'nin babası Süleyman Şah'ın ve iki askerinin naaşları bulunmaktadır. 20 Ekim 1921 tarihinde Türkiye ile Fransa hükûmetleri arasında imzalanan Ankara Antlaşması'nın 9. maddesi ve 24 Temmuz 1923 Lozan Antlaşması'nın 3. maddesi gereğince Caber Kalesi ve türbe müştemilâtı (taşınan eşya) ile berâber Türkiye Cumhuriyeti toprağı olarak kabul edilmiş ve Türkiye'ye burada muhâfız bulundurma ve bayrağını çekme hakkı tanınmıştır.
 
 
Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) ile El Kaide'nin Suriye kolu Irak ve Şam İslam Devleti (İŞİD) adlı gruplar  arasında bölgede yoğun  çatışmalar yaşanmaktadır.  Türbenin bulunduğu bölge şu an IŞİD kontrolü ve tehtidi  altında bulunmaktadır.  Yetkililer hep Türbeye karşı yanlışlık olursa gereği neyse yapılacaktır, bu topraklar bizim toprağımızdır. Bu topraklara yapılacak bir saldırı aynen Türkiye’ye yapılmış bir saldırıdır, diyorlardı. Meğer ‘Ayinesi İştir Kişinin Lafa Bakılmaz’mış.
 
 
Şimdi soruyorum, ‘Ne oldu da Vatan Toprağını bıraktık, terk ettik?’ Kendi toprağımızı İŞİD’e, ÖSO’ya ve YPG’(Pkk)’ye bıraktık. Bunlara vatan toprağımızı peşkeş çektik. Vatan toprağını savaşsız resmen kaybettik. Tehdit var diyorlar. Şu an tehdit Diyarbakır’da da var Hakkari’de de var, orayı da mı bırakalım? 
 
 
Çok üzülüyorum, Türkiye’nin itibarını zedeliyorlar. Yeni Osmanlı diyorlar. Yeni Osmanlı bu mu? Sorumluları şiddetli biçimde  kınıyorum. Irak’ın ve Suriye’nin kuzeyi  sahipsiz hale geldi.  BOP’a mı hizmet ediliyor? Gerçekten Süleyman Şah Türbesi İŞİD’in değil de  Beşar ESAD’ın kontrolü altında olsaydı Türbeyi savunurdu, korurdu diye düşünüyorum.
 
 
Maalesef Şam düşmedi ama Süleyman Şah Türbesi düştü. Demokratik Tepkimi ben de şiddete başvurarak  değil, naçizane  birkaç satır  yazımla Gazihaber aracılığıyla kaleme alıyorum, paylaşıyorum.  Bizlere düşen görev doğru bildiklerimizi korkmadan paylaşmak , dile getirmek değerlerimize sahip olmaktır. Yanılıyor muyum ?
 
Saygılarımla arz ederim.
 
 
 
Güneydoğu Gazisi Tarkan YILGÜN
 
 

Yazdır Paylaş
ETİKETLER :
ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan sehitgazihaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
email
EN ÇOK OKUNANLAR
yol durumu
Ücretsiz Seyahat Kartı Tasarımını Nasıl Buldunuz?
Beğendim, çok güzel olmuş
Beğenmedim, beklentilerimden çok uzak bir tasarım