Bu haber 16 Şubat 2015, Pazartesi 14:14 tarihinde eklendi. 2392 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Teröristler mi yoksa gaziler mi daha fazla önemseniyor

1996 yılında Batman/Sason ilçe kırsalında Mayına basma sonucu iki ayağını kaybeden İzzet Ertunç'un Gazi Cemil Şenoğlu ile reportajı.
Teröristler mi yoksa gaziler mi daha fazla önemseniyor
 - Askerliğinizi nerede yaptınız?

1993-1994 tarihleri arasında; acemi eğitimimi Manisa Batıkışla’da aldıktan sonra askerliğimi Bingöl Genç Komando Birliği’nde yaptım. Batıkışla’da iki ay “İç Güvenlik” yani “Tim Eğitimi” aldım.  Oradaki askerlerin bir bölümü batıya, gönüllü olanlar ise doğuya gidiyorlardı. Bölük komutanım “Gönüllü olanlar var mı?” diye sorduğunda hiç düşünmeden öne çıktım. 
 
Terörün en yoğun olduğu zamanlardı. Hemen hemen her gün bölgeden çatışma ve şehit haberleri geliyordu. Teröristler bölgede 150 - 200 kişilik kalabalık gruplar halinde geziyorlardı. PKK, bölgede hâkim olduğu imajını uluslararası kamuoyuna göstermek için kanlı eylemler yapıyordu. Bingöl’de 33 askerin şehit edilmesi ve Başbağlar köyünün basılarak 31 sivilin katledilmesi gibi... Bingöl, teröristlerin geçiş bölgesi olduğu için Bingöl dağlarında mutlaka karşılaşırsınız teröristle. 
 
PKK’LI GENCİN ANLATTIKLARI
 
Bir keresinde PKK’lı bir genç teslim oldu. PKK’nın başka bir grubunun kendi köyünü basması ve köy imamıyla köy öğretmenini katletmesine çok kızmış. PKK’nın kendi akrabalarının da yaşadığı köyü basmasını içine sindirememiş. Bu yüzden teslim olmaya karar vermiş ve bir fırsatını bulup kaçmış. Tim komutanım birliğe gidene kadar benim göz kulak olmamı istedi. Yürürken konuşma fırsatımız oldu. Ona bizim birliğe pusu atıp atmadığını sordum, o da birliğimizin konumunun ve arazinin yapısının teröristler için kaçmaya ve saklanmaya müsait olduğunu, buradan geçen teröristlerin birçoğunun bu bölgede mutlaka baskın düzenleyerek eğitim yaptıklarını söyledi. Bunu öğrenince karakolların hâkim tepelerde değil de çukur bölgelerde yapılmasına çok kızdım.  
 
33 ASKER ŞEHİT
 
Bingöl’de bizim bölgeye yakın bir yerde teröristlerin izne giden silahsız 33 askeri kurşuna dizerek öldürdüklerini duyduk. Bu beni ve arkadaşlarımı çok etkiledi. Çünkü biz de o askerlerin yerinde olabilirdik. Dağda yürürken günler boyunca bu olayı düşündüm. 
 
KANASLA VURULDUM
 
Bir gece çok uzun süre yürüdük. Güvenli bir tepede emniyetimizi alarak dinlenmeye geçtik. Saat 12 sıralarında bir arkadaşımın yanına gitmek için ayağa kalkmamla karnımdan vurulmam bir oldu. Mevziinin önüne düştüm. Ben herhalde büyük çatışma var derken hiç silah sesi duyulmuyordu. Arkadaşlarım yanıma gelmek istiyordu fakat kafasını kaldırdıkları an bir el ateş sesi geliyordu. Kimse kafasını kaldıramıyordu. Bu şekilde 5 dakika bekledim. Uzaktan bir ses duydum “Biji APO - P. TC!” diyordu. Bağıran keskin nişancı bir teröristti. Sürünerek mevziiye gitmeye çalışırken bir mermi de ayağımdan yedim. Ayağım paramparça olmuştu. 
 
PROTEZ BACAĞA ALIŞMAK 
 
Gözümü açtığımda Diyarbakır Askeri Hastanesi’ndeydim. Oradan GATA’ya sevk edildim, yaklaşık bir yıl hastanede yattım. Bu sürede 16 defa ameliyat oldum. Sol bacağımı, böbreklerimden birini, dalağımı, midemin yarısını, bağırsaklarımın bir kısmını almışlardı. Hastaneden çıktığımda artık yarım insandım. En çok da protez bacakla yürümek bana zor gelmişti. 
 
Benim dönemimde mecburi askerlik süresi 15 aydı. Ben 15 ayı bitirmiş dönüş hazırlıklarına başlamıştım. Ailem, uçak biletini bile alıp göndermişti. Bavulumu hazırladım, arkadaşlarımla ve komutanlarımla vedalaştıktan sonra Diyarbakır’a gitmek için konvoy beklemeye başladım. Sonra komutanım geldi ve “Askerliğin 4 ay uzatıldı” dedi. Şaka yaptığını zannettik. Haberlerde de duyunca anladık ki, 4 ay daha dağlardayız. 19 aylık askerliğimin bitimine 12 gün kala vuruldum.
 
‘TERÖRİSTLERİ DÜŞÜNÜYOR’
 
Teröristlerin geldiği duruma bakınca ülkem için üzülüyorum. Bir başbakan yardımcısı hiç çekinmeden Apo’yu itibarsızlaştırıyorlar deme cesaretini gösterebiliyor. Başka birisi çıkıyor “3-5 Mehmet öldü diye Meclis mi toplanır?” diyebiliyor. Diğeri çıkıyor, dağdaki teröristlerin çiçek böcek toplamasından bahsediyor. 
 
Öte yandan bu ülkenin ordusu, genelkurmay başkanı ve subayları terör örgütü üyesi olarak suçlanıyor! Bir hükümet terörist Apo’nun itibarını düşünmeye başlarsa o hükümet otomatik olarak, teröre karşı mücadele eden askeri, subayı, korucuyu da itibarsızlaştırmış olur. Bizler de bu sıkıntıları yaşıyoruz. Dün PKK’ya karşı dağlarda kolumuzu bacağımızı verdik ama bugün hükümetten birileri bizi değil katilleri, teröristleri düşünüyor.
 
Söylemesi çok zor. Bugün teröristler mi yoksa gaziler mi daha fazla önemseniyor derseniz cevabımız teröristler olacaktır. Yazık!
Yazdır Paylaş
ETİKETLER :
ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan sehitgazihaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
email
EN ÇOK OKUNANLAR
yol durumu
Ücretsiz Seyahat Kartı Tasarımını Nasıl Buldunuz?
Beğendim, çok güzel olmuş
Beğenmedim, beklentilerimden çok uzak bir tasarım