Bu haber 05 Şubat 2015, Perşembe 08:55 tarihinde eklendi. 1122 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Vatan Sevmek; Gerektiğinde Kendini Ona Feda Etmektir...

...Ben bir GAZİ olarak bir TÜRK olmaktan ve vatanım uğruna bir bacağımı feda etmekten sonsuz gurur duyuyorum. Ve her zaman göğsümü gere gere şunu söylüyorum. “Vatanını seven görevini en iyi yapandır.”...
Vatan Sevmek; Gerektiğinde Kendini Ona Feda Etmektir...

Millet, aynı topraklar üzerinde yaşayan, aralarında dil, tarih, duygu, ülkü, gelenek ve görenek birliği olan insan topluluğudur. Vatan ise üzerinde bağımsız yaşadığımız, milletimiz ve ailemizle hatıralarımızı oluşturduğumuz, kültürümüzün, devletimizin ve tarihimizin ortak öğesi toprak parçasına verdiğimiz isimdir. Millet Vatansız, vatan milletsiz olmaz. Vatan Türk kültüründe namusumuzun da bir parçasıdır, Mutluluğumuzun da… Vatan basit bir toprak parçası değildir. İnsanların gerekirse uğrunda canını feda edeceği kutsal bir toprak parçasıdır.

 

Şairin dediği gibi; “Toprakları toprak yapan üstündeki kandır, Vatan eğer uğrunda ölen varsa vatandır.”

 

Asırlardır Anadolu’nun her karış toprağı şehit kanlarıyla yoğrulmuş ve bize vatan olmuştur. Elbette ki insanların bir vatana sahip olmaları kolay değildir. En önemlisi de sahip olduktan sonra onu korumaktır. Atalarımız vatanımızı korumak için tarih boyunca her türlü fedakârlığa katlanmışlar, binlerce şehit vermişlerdir. Adeta her karış toprağını şehit kanıyla sulamışlardır. Merhum Mehmet Akif bir dörtlüğünde bu gerçeği şöyle ifade eder:

 

Bastığın yerleri toprak diyerek geçme, tanı, Düşün altında binlerce kefensiz yatanı, Sen şehit oğlusun incitme yazıktır atanı Verme, dünyaları alsan da bu cennet vatanı.

"Ben vatanımı seviyorum, vatanseverim” gibi sadece kuru iddialarla vatan sevgisi olmaz. Vatanını seven onu korumaya çalışır, maddi manevi her türlü imkânla, bilgiyle ve daima çalışarak gerek ilimle, gerek silahlı güçle her türlü düşmana karşı savunur. Vatanına sahip çıkar, gerektiğinde canını feda eder.

Çok bilinen bir hikâyedir. Çanakkale savaşları sırasında saçlarına kına yakılmış olan asker Murat'ı, komutanı yanına çağırır ve bunun sebebini sorar. Asker komutanına; "Bilmiyorum komutanım, anama mektup yazıp sorayım" der.

Saçı kınalı askerin annesinden şu cevap gelir: "Ey Oğlum, gözümün nuru Murat'ım! Zabit efendiye selam söyle... Bizde üç şeye kına yakılır; gelin olan kızlarımızın eline kına yakarız; evine, eşine, çocuklarına kurban olsun diye... Kurbanlık koçlara kına yakarız; Allah'a kurban olsun diye... Bir de askere gönderdiğimiz evlatlarımıza kına yakarız; vatanına kurban olsun diye... Sen dört kardeşin arasında kurbansın. Sen orada şehit olacaksın inşallah. Kurbanlık koçlar nasıl kınalanırsa, ben de onun için senin saçını kınalayıp gönderdim."

Ve mektup Çanakkale'de Murat'a ulaştığında, Murat'ın kınalı başı çoktan Allah'ına kurban gitmiştir bile... Bizler de, analarımız tarafından ya ellerimize ya da ruhumuza kına yakılıp gönderildik askere. İşte bu yüzden kolumuzu, bacağımızı, gözümüzü toprağa bırakıp geri döndüğümüzde analarımız "Vatan sağ olsun!" dediler.

 

 

Vatan ve millet sevgisi, çok asil sevgilerdir ve Türk Milleti için kutsal değerlerdir. Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Büyük Önder Atatürk de vatanseverliği ve milliyetperverliği ile tüm dünyaya ve Türk Milleti'ne örnek olmuş bir insandır. Son derece mütevazı bir kişiliğe sahip olan Atatürk, kendisinin sahip olduğu üstün özelliklerini hep milletinin kendisine kazandırdığı özellikler olarak görmüştür. Aynı şekilde kazanılan zaferleri ve elde edilen başarıları da hep milleti ile birlikte gerçekleştirdiğinin bilincinde olmuş, bunları daima milletine mal etmiştir. Konuşmalarında ve yazılarında bu noktanın altını önemle çizmiştir.

 

"Benim hayatta yegâne fahrim, servetim Türklükten başka bir şey değildir" diyerek Türk olmaktan gurur duyduğunu ifade etmiştir. Atatürk, yaşamı boyunca vatan ve millet sevgisinin önemi üzerinde durmuş, Türk Milleti'ne duyduğu derin saygı ve sevgiyi önemle vurgulamıştır. "Ne mutlu Türküm diyene" sözü, kuşkusuz çok üstün bir sevginin simgesidir.

Unutmamalıyız ki vatan için ölmenin yanında vatan için yaşamanın da bir görev olduğunu bilmek gerekir. Vatan içindeki yaşantı apayrı bir güzellikte olmalıdır. Uğruna ölünecek kadar güzel bir vatanda o değerde bir yaşam sürmek gerekir gerçekten. Vatan toprakları üzerindeki huzur, barış ve mutluluk içinde yaşayan insanlar vatanın olmazsa olmaz parçasıdırlar. Vatan üzerinde huzurlu ve mutlu yaşamak için öncelikli parolamız, Atatürk’ün dediği gibi: “Yurtta sulh, cihanda sulh” olmalıdır. Vatanın parçası olan biz millete düşen görev ise her alanda yılmadan çalışıp büyük başarılara imza atarak, atalarımıza ve şehitlerimize layık olmak olmalıdır.

 

Ben ve arkadaşlarım bir GAZİ olarak vatanımızı çok sevdik ve bayrağın dalgalandığı her yeri vatan toprağı olarak görerek sınır boylarında ve sınır ötelerinde, Türk milleti rahat uyusun, ailelilerimiz güvenlik içinde olsun, çocuklarımız rahatça okuluna gitsin ve herkes sağlıklı huzurlu olsun diye yılmadan usanmadan görev yaptık. Her vatansever Türk evladı gibi davullarla halaylarla, kına yakılarak bayram edilerek uğurlandık askere.

 

Gerektiğinde metrelerce karla, gerektiğinde uçurumlarla ve mayınlarla en önemlisi yılmadan bebek katili bölücü teröristlerle mücadele ettik. Bir kör kurşuna, bir hain mayına denk geldik kimimiz şehit kimimiz gazi oldu. Çünkü vatan bizden hizmet bekledi ve bizlerde gözümüzü kırpmadan gereğini yaptık.

 

Gerektiğinde bir Türk neferi ve Gazisi olarak yine yaparız.

 

Ben bir GAZİ olarak bir TÜRK olmaktan ve vatanım uğruna bir bacağımı feda etmekten sonsuz gurur duyuyorum. Ve her zaman göğsümü gere gere şunu söylüyorum. “Vatanını seven görevini en iyi yapandır.”

 

NE MUTLU TÜRK OLANA NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE…

 

 

 

 

SAVAŞ YÜCEL

GÜNEYDOĞU GAZİSİ

 

Yazdır Paylaş
ETİKETLER :
ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan sehitgazihaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
email
EN ÇOK OKUNANLAR
yol durumu
Ücretsiz Seyahat Kartı Tasarımını Nasıl Buldunuz?
Beğendim, çok güzel olmuş
Beğenmedim, beklentilerimden çok uzak bir tasarım