Bu haber 12 Ocak 2015, Pazartesi 14:26 tarihinde eklendi. 2003 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

TSK’ya Karşı oynanan oyunlar

Hiç şüphe yok ki, iletişim olanaklarının bu kadar yaygınlaştığı bir ortamda, bir tıkla milyonların her hangi bir konuda haberdar edilebildiği bir zamanda klasik yöntemlerle manipülasyonların önüne geçilemez. Yabancı istihbarat örgütleri ve onların yerli işbirlikçileri devlet önlem almadığı sürece kamuoyunu istediği gibi imal edebilir. Bu anlamda kamuoyunun dış etkilere ve bölücü unsurların propagandalarına karşı korunması, birinci derece öncelikli bir Milli Güvenlik sorunu haline dönüşür.
TSK’ya Karşı oynanan oyunlar

Aslında kamuoyunun nasıl yanlış yönlendirilebileceğine dair pek çok örnek son 13 yıllık AKP iktidarı döneminde defalarca görüldü. Çok uzağa gitmeden hemen birkaç yıl önce “Camileri bombalayacaklar!, Kendi uçağımızı düşürecekler!” denilerek nasıl algı operasyonları yapıldığını hepimiz gördük. Ama TSK’nın bir bütün olarak böyle saldırılara karşı hazırlığının olmadığın da gördük. Büyük bir karalama kampanyasının ortasında TSK, ne yapacağını şaşırmış vaziyette bocalarken yüzlerce masum subay ve astsubay esir alınıp Silivri zindanlarına tıkıldı. Bugünlerde “Kandırılmışız!” diyenler o günlerde “savcı” rolüne bürünüp “itibar cellâtlığına” soyunmuşlardı. Düzmece iddialarla komuta kademesi şekillendirilirken kamuoyunu yeterince bilgilendiremeyen TSK, görünen o ki geçmişten ders almamakta ısrarcı.

 

Dün kendi mensuplarına çamur atılırken, yalan ve iftira kampanyaları yürütülürken kamuoyunu yeterince bilgilendiremeyenler bugün de haksızlığa uğrayan insanların iade-i itibarları için yine pasif bir tutum sergiliyor. Olayların iç yüzünü ortaya koyamadığı gibi, haksızlığa uğrayan ve bazıları hayatını kaybeden mensuplarının haklarını da yeterince savunamıyor. Oysa bütün saldırıların temelinde TSK vardı.

 

Hedef alınan şey; Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının çoğunluğunun inandığı “Ordu Millet“ inanışıydı. Çünkü ordu, milletin ta kendisiydi ve Türk Ordusunun kaynağı da Türk Milletiydi.

 

Bu anlamda orduyu ele geçirenler milleti de ele geçirmiş olacaklarını biliyorlardı. Kaynağı millet olan ve onun bir parçası olan asker; yalan haberlerle, uydurma delillerle, ahlaksız suçlamalarla millete dayatılan yalanlarla başa çıkabilmeliydi. Gerektiğinde milletin sözcülüğünü de üstlenebilmesi gerekiyordu TSK’nın. Fakat kişisel beklentiler, hazırlıksızlık, yerleşmiş korkular sebebiyle yeterli reaksiyonu veremediler.

 

Bugünden sonra acilen ne yapılmalı peki? Öncelikle Genelkurmay Basın Protokol Şubesi acilen yeniden düzenlenmeli. Yeni birimin YORUM – ANALİZ – SENTEZ – ÇÖZÜM yapabilecek donanımda olması da şart. Aynı birim Kuvvet Komutanlıklarını da sürekli bilgilendirmeli. Misyonu: “İvedilik ve Doğruluk” olmalı. Yani bu birim özellikle belirtmek istiyorum Gazi, Asker ya da hükümet ile ilgili çıkan haberlerle ilgili yalan yanlış açıklamalar yapmayacak tam aksine nerede iftira ve yalan haber varsa anında o konuyu düzeltecektir.

 

Asker kişilere ve askeri bütünlüğe yapılan saldırılara yargı önünde cevap hakkı tanıyarak hesaplaşmaya gidecek bir hukuk bürosu oluşturmak da elzemdir. Personeli umutsuzluğa sevk eden, savaşma iradesini yıkan, silah arkadaşlığı kavramını yok eden, güvenlerini yitirmelerine neden olan olaylar karşısında Genelkurmay’ın her kademeden personelinin arkasında durması ve konunun iyi anlaşılması için doğru yerde ve doğru zamanda etkili analiz ve yorum yaparak kamuoyuna açıklama yapması mecburi bir tavır.

 

Bu ve benzeri önlemler alınırsa yeni Ali Tatarların intihar etmesi engellenir, uydurma iddianamelerle komuta kademesinin şekillendirilmesinin önüne geçilir, dış merkezlerin ve işbirlikçilerinin etkinliği azaltılmış olur.

Gerekli çalışmalar yapılırsa fuhuşla, casuslukla, zulümle itham edilen kahraman Türk askeri, iftiralara karşı güçlendirilmiş olur.

Ama hepsinden önemlisi Ordu Millet duygusu ve inancı ancak bu yolla yani TSK, kamuoyuna yönelen algı operasyonlarını ortadan kaldıracak etkinliğe ulaşırsa yeniden tesis edilebilir.

Böylece binlerce yıllık geleneği olan Türk Ordusu, yeniden milletiyle birleşerek, vatanın ve milletin bekasını garanti altına almış olur. TSK’ya karşı oynanan oyunları boşa çıkarmanın milletle beraber olmak dışında bir yolu yoktur.

 

Gazi Koray Gürbüz

Yazdır Paylaş
ETİKETLER :
ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan sehitgazihaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
email
EN ÇOK OKUNANLAR
yol durumu
Ücretsiz Seyahat Kartı Tasarımını Nasıl Buldunuz?
Beğendim, çok güzel olmuş
Beğenmedim, beklentilerimden çok uzak bir tasarım