Bu haber 09 Ocak 2015, Cuma 23:09 tarihinde eklendi. 2086 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Sağlık Hizmetlerinde Öncelikle İlgili Sağlık Bakanlığı Yazısı

Sağlık hizmetlerinde Şehit aileleri ve Gazilerin öncelikli olarak yararlanabilmeleri için Sağlık Bakanlığı Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Başkanlığı 26.05.2014 tarihinde 81 İl Valiliğine "Gazi ve Şehit Yakınlarına Verilecek Sağlık Hizmetleri" konulu yazı gönderdi. Bu yazıya göre daha önceden Sağlık Bakanlığı tarafından gönderilen ve haberimizde sunduğumuz 2010/73-80 no'lu Sağlık Bakanlığı genelgesinin uygulamaya devam edeceği bildirilmektedir. Bahse konu genelge ve yazıyı bilgisayarınıza aşağıdaki linklerden indirebilir, çıktı alabilirsiniz.
Sağlık Hizmetlerinde Öncelikle İlgili Sağlık Bakanlığı Yazısı
Sağlık Bakanlığı Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Başkanlığının 26.05.2014 tarihinde 81 İl Valiliğine Gönderdiği Yazı:

 

 

Yazıyı bilgisayarınıza indirmek için tıklayınız>>>

 

 

BAHSE KONU YAZININ ATIFTA BULUNDUĞU 2010/73-80 SAYILI SAĞLIK BAKANLIĞI GENELGESİ:

 

T.C.

SAĞLIK BAKANLIĞI

Tedavi Hizmetleri Genel Müdürlüğü

 

Sayı    : B.10.0.THG.0.12.00.04.254.99/

                      

Konu  : Poliklinik Hizmetlerinde Öncelik Sırası

 

...........................VALİLİĞİNE

(İl Sağlık Müdürlüğü)

 

GENELGE

2010/ 73-80

 

Sağlık kurum ve kuruluşlarında özellikle poliklinik hizmetlerinde hasta mağduriyetlerinin önlenmesi, hasta hakları mevzuatı başta olmak üzere mevzuatımızda toplumda öncelikli olarak korunması ve özel tedbir alınması öngörülen vatandaşlarımızın sağlık hizmetinden de öncelikli olarak yararlandırılmaları konusunda Bakanlığımızca muhtelif zamanlarda yayımlanan genelgelerle düzenlemeler yapılmıştır.

Ancak süreçte genelgeler kapsamında sağlık kurum ve kuruluşlarında yapılan uygulamalarla ilgili hasta ve yakınları tarafından gerek Bakanlığımıza gerekse TBMM Dilekçe Komisyonuna çeşitli görüşler iletilmiştir. Sözü edilen başvurularda dile getirilen hususlar dikkate alınarak Bakanlığımızca konuyla ilgili yeniden değerlendirme yapılması gerekmiştir.

12 Eylül 2010 tarihinde “Halk Oylaması”na sunularak kabul edilen 5982 sayılı “Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının Bazı Maddelerinde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun” hükümleriyle Anayasamızın 10 uncu maddesine eklenen fıkralarda yer alan; “Kadınlar ve erkekler eşit haklara sahiptir. Devlet, bu eşitliğin yaşama geçmesini sağlamakla yükümlüdür. Bu maksatla alınacak tedbirler eşitlik ilkesine aykırı olarak yorumlanamaz.” hükmü ile “Çocuklar, yaşlılar, özürlüler, harp ve vazife şehitlerinin dul ve yetimleri ile malül ve gaziler için alınacak tedbirler eşitlik ilkesine aykırı sayılmaz.” hükmü özellikle dikkate alınarak, genel hizmetin aksamasına meydan vermeyecek şekilde poliklinik muayenelerinde öncelik sırası alacak gruplar aşağıdaki şekilde yeniden belirlenmiştir.

A) Acil vakalar (Ani gelişen hastalık, kaza, yaralanma ve benzeri durumlar ile ivedilikle tıbbi müdahale yapılması gerektiğine hekim tarafından karar verilen vakalar),

B) Özürlüler (Değişik 2010/80 sayılı Genelge),

C) Hamileler,

D) 65 yaş üstü yaşlılar,

E) Yedi yaşından küçük çocuklar,

F) Harp ve vazife şehitlerinin dul ve yetimleri ile malül ve gaziler,

Ayrıca kolluk kuvvetlerince sevk edilecek adli vakalarda; savcılık veya kolluk kuvvetince önceden sağlık kurum/kuruluşuna bildirim yapılmalı ve randevu alınmalı, bu suretle sağlık kurum/ kuruluşunda sağlık hizmeti aksatılmadan ve diğer hastalar mağdur edilmeden gerekli işlemlerin yapılması sağlanmalıdır.

Bu arada poliklinik hizmetlerinde öncelik sırasına ilişkin bulunan 2006/113 sayılı Genelgenin 6 ıncı maddesi ve (Değişik 2010/80 sayılı Genelge)

a)      2004/65 sayılı Genelge,

b)      2003/123 sayılı Genelgenin 2 inci maddesi,

c)      2005/79 sayılı Genelgenin 1 inci maddesi yürürlükten kaldırılmıştır.

Yukarıda belirtilen hususlarda sağlık kurum ve kuruluşlarımızın ilgili duyuruları yapmasını ve söz konusu vatandaşlarımızın hizmet almasını kolaylaştırıcı tedbirlerin alınmasını önemle rica ederim.

Prof. Dr. Recep AKDAĞ

Bakan

DAĞITIM:

Gereği:

81 İl Valiliğine

               

Sağlık Bakanlığı Tedavi Hizmetleri Genel Müdürlüğü Mithatpaşa Cad. No:3  (B) Blok Sıhhiye/ANKARA

Şube Tel: 0.312.324 38.07 – Santral: 324.47 99--324 63 89- Dahili: 146-147-148  

 

İnternet sayfası http://sbu.saglik.gov.tr/extras/hastahaklari/giris.html  e-posta: hastahaklari@saglik.gov.tr

 

 

Yazıyı bilgisayarınıza indirmek için tıklayınız>>>

 

Kaynak: http://www.gazihaber.com/haber/5509/saglik-hizmetlerinde-oncelikle-ilgili-saglik-bakanligi-yazisi.html

Yazdır Paylaş
ETİKETLER :
ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan sehitgazihaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
email
EN ÇOK OKUNANLAR
yol durumu
Ücretsiz Seyahat Kartı Tasarımını Nasıl Buldunuz?
Beğendim, çok güzel olmuş
Beğenmedim, beklentilerimden çok uzak bir tasarım