Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, madalyalarını bir dernek üzerinden ücret karşılığında a" /> Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, madalyalarını bir dernek üzerinden ücret karşılığında a"> Kıbrıs gazilerine madalya müjdesi. Haberi Şehit Gazi Haberleri | Şehit Gazi Haber | Güncel Haberler
Bu haber 21 Ağustos 2012, Salı 12:18 tarihinde eklendi. 2537 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Kıbrıs gazilerine madalya müjdesi.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, madalyalarını bir dernek üzerinden ücret karşılığında a

Kıbrıs gazilerine madalya müjdesi.
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, madalyalarını bir dernek üzerinden ücret karşılığında alabilen Kıbrıs gazilerinin bu sorununu çözmek için harekete geçti.


 

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, Kıbrısgazilerinin madalyalarını bir dernek üzerinden ücret karşılığında aldıklarını belirterek, ''Biz Kıbrısgazilerimizin para üzerinden madalyalarını almalarını şık bulmuyoruz. Talep eden gazilerimize madalyalarını biz bastırıp, biz dağıtacağız'' dedi.

Şahin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bedelli askerlikten gelen kaynağı kullanma hakkının bakanlıklarında olduğunu hatırlattı.

Yasada bu kaynağın şehit yakınları, gaziler ve engelliler için kullanılmasının kararlaştırıldığını anımsatan Bakan Şahin, gelen kaynağın şehit yakınları ve gazilerin yaşam kalitelerini yükseltmek, sorunlarını çözmek, beklentilerini yönetecek şekilde kullanılması gerektiğini söyledi.

Kıbrıs gazilerinin madalyalarını almaları konusunda bir takım sıkıntıları olduğunu, bu sorunları milletvekili olduğunu dönemden bu yana takip ettiğini ifade eden Şahin, şöyle konuştu:

''Kore gazilerimizden farklı olarak, onlara Kore hükümeti gazilik madalyasını bedava olarak vermiş. Ama Kıbrıs gazilerimize bu madalya, darphaneden basılarak, bir dernek üzerinden satılarak verilmiş. Biz Kıbrıs gazilerimizin para üzerinden madalyalarını almalarını şık bulmuyoruz. Biz bedelliyle ilgili elimizdeki kaynağı Kıbrıs gazilerimizin madalyalarını uygun bir şekilde almaları için kullanacağız. Talep eden gazilerimize madalyalarını biz bastırıp biz dağıtacağız. Bu konuda çok önemli bir talep olduğunu biliyorum. Yaklaşık 15 bin madalya dağıtılmıştı ama toplamda bakıldığında en az 30 bin kadar talep olduğunu görüyoruz. Bununla ilgili daire başkanlığımız toplam sayıya bakıyor. Buradan sivil toplum aracılıyla gelecek talebe bakıyor. Biz inşallah kendimiz bunu yapacağız. Çünkü canını, organını veren, ülkenin selameti, vatanın bölünmez bütünlüğü, bayrağımız, istiklalimiz ve istikbalimiz için mücadele eden gazilerimize bunun bir vatan borcu olduğunu düşünüyorum. Bunun verilmesi onların moral ve motivasyonunu da yükseltecek. Yakınları için de büyük bir gurur olacak. İnşallah bunu kısa süre içinde başaracağız ve madalyalarını dağıtacağız.''

Konuyla ilgili bakanlık olarak çalışmaları sürdürdüklerini dile getiren Şahin, ''Bedelli gelirleriyle ilgili şehitlikler üzerinde de çalışıyoruz. Sarıkamış şehitliğini, Balkan şehitliğini yapacağız, Burma'daki Türk şehitliğimizi hayata geçireceğiz. Gazievlerinin ve gazilerin rehabilitasyonunu güçlendireceğiz'' dedi. 

Buna benzer 20'ye yakın projelerinin de olduğunu kaydeden Şahin, ''İnşallah madalyaları hızlı bir şekilde bastırıp Kıbrıs gazilerimizin madalyalarını almalarına yönelik bir düzenleme yapacağız'' diye konuştu. 

AA
Yazdır Paylaş
ETİKETLER :
ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan sehitgazihaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
email
EN ÇOK OKUNANLAR
yol durumu
Ücretsiz Seyahat Kartı Tasarımını Nasıl Buldunuz?
Beğendim, çok güzel olmuş
Beğenmedim, beklentilerimden çok uzak bir tasarım