Bu haber 24 Ekim 2014, Cuma 19:04 tarihinde eklendi. 1659 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

500 Şehit Yakını ve Gaziden Bakan İslama Tepki

İmza Kampanyamız Ses Getirmeye Devam Ediyor 500 şehit yakını ve gaziden Bakan İslam’a Yeni Ücretsiz Seyahat Kartı tepkisi Haberimiz Ulusal Basında.
500 Şehit Yakını ve Gaziden Bakan İslama Tepki
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın şehit yakını, gazi ve gazi yakını ile vazife malulü ve yakınları için hazırladığı ve yakında dağıtımı yapılacak ücretsiz seyahat kartı beğenilmedi. Kartta ‘Ücretsiz’ ifadesinin rencide etmesi sebebiyle kaldırılması istenmiş ve imza kampanyası başlatılmıştı. İmzalar PTT kanalı ile iadeli taahhütlü olarak Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam’a gönderildi.

Konyalı terör gazisi İbrahim Lale, kart tasarımının değişmesi için geçen hafta imza kampanyasını Change.org platformunda başlattıklarını ve 500 şehit yakını ve gazi imza verdiğini söyledi. İmzaları PTT kanalı ile iadeli taahhütlü olarak Bakan İslam’a gönderdiklerini belirten Lale, hazırlanan karttaki 'ücretsiz' ifadesinin 'rencide edici' olduğunu, bunun yerine kendilerini tanıtan bir kart tasarımı istediklerini belirtti. 

Bütün kartlara ‘Şehit yakını, Gazi-gazi yakını, Vazife malulü-yakını’ ifadesinin yer aldığını, bunun karışıklığa sebep olacağını dile getiren Lale, "Bunun yerine örneğin kişi şehit yakını ise ‘Şehit yakını’ yazılmalı. Gazi ise ‘Gazi’, gazi yakını ise ‘Gazi yakını’ yazılmalı. Ayrıca önceki seyahat kartlarında ‘ücretsiz’ ifadesi yoktu. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na çağrıda bulunduk ve imza kampanyası başlatmıştık. Geçen hafta başlattığımız imza kampanyasına kısa sürede yaklaşık 500 şehit yakını ve gazi imza vererek rahatsızlıklarını dile getirdi." diye konuştu.

'KARTLAR DEĞİŞMEZSE ALMAYACAĞIZ'

Lale, Anayasa’nın 61. Maddesinde 'Devlet, harp ve vazife şehitlerinin dul ve yetimleriyle, malûl ve gazileri korur ve toplumda kendilerine yaraşır bir hayat seviyesi sağlar.' hükmü ile 2010 yılında referandumla çıkarılan 5982 sayılı kanunda yer alan 'Çocuklar, yaşlılar, özürlüler, harp ve vazife şehitlerinin dul ve yetimleri ile malul ve gaziler için alınacak tedbirler eşitlik ilkesine aykırı sayılmaz.' hükmünü hatırlatarak, "Bu maddeler ışığında konunun yeniden değerlendirilmesini ve bu kartların tasarımını değiştirilmesini, aksi takdirde bu şekilde çıkması durumunda imza verenler bu kartları almayacaklardır, ben kesinlikle almayacağım." şeklinde konuştu.

Kaynak: http://www.cihan.com.tr/news/500-sehit-yakini-ve-gaziden-Bakan-Islam-a-seyahat-karti-tepkisi_8410-CHMTU2ODQxMC8x

Yazdır Paylaş
ETİKETLER :
ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan sehitgazihaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
email
EN ÇOK OKUNANLAR
yol durumu
Ücretsiz Seyahat Kartı Tasarımını Nasıl Buldunuz?
Beğendim, çok güzel olmuş
Beğenmedim, beklentilerimden çok uzak bir tasarım