Bu haber 21 Ağustos 2012, Salı 12:18 tarihinde eklendi. 2768 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Ne oldu yasa tasarısı?

Umut Oran, Başbakan’a şehit yakınları ve gazileri sordu: “20 Mart’ta müjde vermiştiniz, ne oldu yasa tasarısı? &ldqu

Ne oldu yasa tasarısı?

Umut Oran, Başbakan’a şehit yakınları ve gazileri sordu: “20 Mart’ta müjde vermiştiniz, ne oldu yasa tasarısı? “Ailelerin hükümetinize tepkisi mi tasarıyı geciktiriyor?

CHP İstanbul milletvekili Umut Oran, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a, 20 Mart’taki grup toplantısında “müjdesini verdiği” şehit yakınları ve gazilerle ilgili yasa tasarısını TBMM’ye sunmayı niçin geciktirdiğini açıklamasını istedi. Oran bu gecikmede, şehit ailelerinin kendisine yönelik tepkisinin etkili olup olmadığı sorusunu da Erdoğan’a yöneltti.

Oran, Başbakan Erdoğan’ın yanıtlaması istemiyle TBMM’ye sunduğu soru önergesinde, kendisinin de şehit yakınları ve gazilerle ilgili kapsamlı bir yasa teklifini 16 Mart’ta TBMM’ye sunduğunu belirtti. Oran, “2/458 sayılı Şehit Yakınları ile Gazilerin Toplumsal ve Ekonomik Durumlarının İyileştirilmesi ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmündeki Kararnamelerde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifim TBMM Başkanlığına sevk edildiği 19.3.2012 tarihinden bu yana TBMM’deki 4 ayrı komisyonda görüşülmeyi bekliyor. Siz de 20 Mart 2012 tarihinde yaptığınız grup toplantısında şehit yakınları ve gaziler hakkında hazırlık yaptığınız müjdesini verdiniz” dedi.
Gazilerin protesto eylemi nedeniyle mi geciktiriyorsunuz?

CHP’li Oran, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a şu soruları yöneltti:
“Şehit yakınları ve gazilerden gelen bilgi ve duyumlara göre bugüne kadar sözünü ettiğiniz yasa tasarısını geciktirerek, henüz TBMM’ye sunmamış olmanız bu camianın sizlere yönelik tepkisinden mi kaynaklanmaktadır? Tasarıyı TBMM’ye henüz sunmamış olmanızda, 19 Ekim 2011 tarihinde Hakkari’de 24 şehit verilmesi üzerine gazilerimizin, Başbakanlık makamınıza yakın bir noktada protesto eylemi yapmasının olumsuz etkisi var mıdır? Terör örgütü ile sizin onayınızla yürütüldüğü anlaşılan Oslo görüşmeleri hakkında gazilerin suç duyurusunda bulunmasının da söz konusu tasarının Meclis’e sunulmasını geciktirdiği iddiaları hakkında ne düşünüyorsunuz?
Rize’deki 1944 tesisin listesini sordu
Umut Oran, bir başka soru önergesinde de Erdoğan’ın 12 Mayıs 2012 tarihinde Rize’de yaptığı toplu açılış-temel atma törenlerini gündeme getirdi. AA’nın haberinde 12 Mayıs’taki törenle toplam tutarı 425 milyon TL olan 1944 projenin yaşama geçirildiğinden bahsedildiğini, Başbakanlık web sayfasında da aynı ifadenin yer aldığını kaydeden Oran, Erdoğan’a bu konuyla ilgili sorduğu sorular da şöyle:
“Rize’de toplam yatırım tutarı 425 milyon lira olan eğitim, sağlık, spor, köylere yönelik alt yapı ve diğer alanlarda 12 Mayıs 2012’de açılışını gerçekleştirdiğiniz 1.944 “projenin” tam listesi nedir? Her bir projenin gerçekleştirildiği ilçe, mahalle, köy, mevki neresidir? Söz konusu her bir projenin yatırım maliyeti nedir, hangi yöntemle inşa edilmiş, yerine getirilmiştir? 1944 “projeden” kaç tanesi  “tesis-yapı” aşamasına getirilerek 12 Mayıs 2012’de hizmete açılmıştır?”

Yazdır Paylaş
ETİKETLER :
ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan sehitgazihaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
erol - 2012-10-18 15:53:49 - Kullanıcıya Mesaj Gönder - Editöre Şikayet Et
Düşünüyorum devletten çok şeymi istiyorum yoksa hakkımı mı vermiyorlarmı rnrnSAYIN BAŞBAKANIM DİYORKİ;rnElbette dünyalar da bağışlansa, şehit veren bir ailenin evladı geri gelmeyecek. Kaybedilmiş bir uzuv yerine konmayacaktır. Ancak şehitlerin yakınları, milletçe hepimiz üzerinde kutsal bir emanettir. Aynı şekilde gaziler çok büyük emanetlerdir. Şehit ve gazilerimize sahip çıkmak bizim asli vazifemizdir. Diyen devletimiz bize neden sahip çıkmadı asıl terörle mücadele eden ben ve benim gibi kişilere ben malul olmayan gazi EROL ,rn1997 yılında Şırnak çakır söğütte vatani görevini yaparken kuzey ırakta çekiç operasyonunda teröristlerle girdiğim çatışmada bacağıma isabet eden kurşun la yaralandım sonra hava değişimi ile 3 ay sevk edildim en son aldığım gata raporunda yedek askerliğe elverişlidir raporu verildi ama gazi olamadım bacağıma giren kurşun tehlike riski taşıdığı için çıkarılmadı, ve halen giren kurşun bacağımda durmaktadır.rnO günden sonra çok yorulduğunu ve yürüdüğüm zaman zorluk çekiyorum vede rahatsız ediyor. ruhsal çöküntü içindeyim ruh sağlığım BOZULMUŞ ? Hayata küsmüş benim gibi terör mağdurları var şahsım olarak aldığım raporlarda Organ kaybın yok, sen gazi değilsin' nasıl değilim ya çatışmada bacağımdan kurşun yemişim ama ruhsal olarak çökmüşüm ben tabii kimse bilmez ateş düşdüğü yeri yakar acıyı çeken bilir çeken peki Çatışmada kolum, bacağım kop saydıydı. gazi mi olacaktım ben , o zaman dünyayı verseler bana umrumdamı olacaktı vücudumdaki organların birisi olmadıktan sonra tabi uzun yıllar uğraştım nereye yazı yazdıysam olumsuz cevap geldi ne gazi kartı, ne de sosyal hak Bugüne kadar kimse beni ciddiye almadı.hiç bir haklardan yararlanmadım Ama sivil terör mağdurlarına yönelik yapılan düzenlemeyle tüm haklardan yararlanılacak deniliyor Ama neden bizlere sahip çıkılmadı ben bu kurşunu sivil hayatta yemedim küzey ırakta çatışmada oldu bu olay bütün tutanaklar elimde ve halen mağduriyetimiz devam etmektedir devlet millet neden gazisine sahip çıkmıyor inşallah bir an önce mağduriyetimizin giderilesi ümidiyle devletten isteğim bizlere sahip çıksın bizlere de gazilik unvanı verilsin, verilen tüm sosyal haklar bizleri de kapsasın devletimiz bana da sahip çıksın ; HALEN KURŞUN SOL BACAGIMDA DURMAKTADIR .saygılarımla MALUL OLMAYAN GAZİ EROL bizi de bu CIKACAK OLAN YASA KANUN NEYSE BİZLERİDE İÇERİSİNE EKLESİNLER BİZİLERDE GAZİ STADÜSÜNDE ALSINLAR saygılarımla EROL 18.10.2012 rn biri019@hotmail.comrn

3 kişi beğendi 0 kişi beğenmedi

EROL - 2012-10-15 16:26:33 - Kullanıcıya Mesaj Gönder - Editöre Şikayet Et
slm bende 1997 de küzey ırakta yaralandım bacagımdan kurşun yedim ve hala bacagımda kurşun durmaktadır en son aldığım gatadan raporda bacagımda kurşun durduğu halde bir zararı yok die yedek askerliğe elverişli raporu verildi peki bu bacak kopsaydı gazimi olacaktım ben dünyayı verseler ne olur du benim bi parçam olmadıktan sonra ben ne yim şuanda gazimi yok neden hiç bir haklardan faydalanamıyorum mağdur oluyoruz ama nedense siviller tüm haklardan faydalanacak ben törörle bire bir çarpıştım bana bi şey yok biz bu kurşunu babamızın tarlasında yemedik vatan için yedik ama malasef devletimiz bizi mağdur ediyor ve hala mağduriyetim devam etmektedir devlet büyüklerimize sesleniyorum benim gibi bir çok arkadaşım var bir an önce mağduriyetimizin giderilmesi SAYGILARIM LA MALUL OLMAYAN GAZİ EROL

4 kişi beğendi 0 kişi beğenmedi

Diğer Haberler
email
EN ÇOK OKUNANLAR
yol durumu
Ücretsiz Seyahat Kartı Tasarımını Nasıl Buldunuz?
Beğendim, çok güzel olmuş
Beğenmedim, beklentilerimden çok uzak bir tasarım