Canlı bombanın üzerine atlayarak birçok hayat kurtaran Hatice Bel" />

Canlı bombanın üzerine atlayarak birçok hayat kurtaran Hatice Bel"> Terör Mağdurlarına 740 TL Maaş Haberi Şehit Gazi Haberleri | Şehit Gazi Haber | Güncel Haberler

Bu haber 21 Ağustos 2012, Salı 12:18 tarihinde eklendi. 6133 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Terör Mağdurlarına 740 TL Maaş

Canlı bombanın üzerine atlayarak birçok hayat kurtaran Hatice Bel

Terör Mağdurlarına 740 TL Maaş
Canlı bombanın üzerine atlayarak birçok hayat kurtaran Hatice Belgin’in ‘sivil şehit’ sayılmasıyla gündeme gelen tasarı TBMM’de. Tasarı, görev şehitlerinin yakınlarına maaş bağlanmasını öngörüyor.

 

BAŞBAKAN Recep Tayyip Erdoğan’ın, yaklaşık üç ay önce müjdesini verdiği, şehit ve gazi yakınlarının haklarında iyileştirmeler öngören yasa tasarısından, görev şehitlerinin yakınlarına da asgari ücret düzeyinde maaş verilmesi çıktı. Tasarıya göre, görev şehidi yakınları, muhtaçlık belgesi olmadan maaş alacaklar. Maaş tutarı ise asgari ücretten az olmayacak. 1 Temmuz’dan geçerli olan asgari ücret dikkate alındığında, görev şehitlerinin anne ve babasına yaklaşık 740 lira maaş ödenmesi söz konusu olacak.

Tatile girmeden Meclis’e sunuldu

Bingöl’de canlı bombanın üzerine atlayarak üç çocuğunun ve çevredeki vatandaşların hayatını kurtaran Hatice Belgin’in ‘sivil şehit’ sayılması üzerine gündeme gelen, şehit ve gazilere sağlanan haklarda iyileştirmeler öngören yasa tasarısı TBMM Başkanlığı’na sunuldu. Tasarıda, şehitliğin kapsamı genişletilirken, şehit yakınlarına ve gazilerin haklarında da önemli iyileştirmeler getirildi. Tasarıda, kamuoyunda sık sık tartışma konusu olan, nöbet, atış, tatbikat, trafik kazası gibi olaylar sonucunda şehit olan, askerlerin yakınlarına bağlanan maaşta da önemli değişikliğe gidildi. Mevcut sistemde, görev şehidi olarak nitelendirilen bu tür durumlarda, şehidin anne ve babasına, ‘muhtaç belgesi’ karşılığında 350-400 lira tutarında bir muhtaçlık aylığı bağlanıyor. Tasarıda yer alan düzenleme ile söz konusu durumlarda şehidin yakınlarına, gerçek anlamda bir maaş verilmesi öngörülüyor. Ve maaş, 16 yaşından büyükler için uygulanan asgari ücretten daha az olamayacak. Yine, bu kapsamda bulunan şehit yakınlarından muhtaçlık belgesi de istenmeyecek. Doğrudan maaş bağlanacak. Bu da, binlerce görev şehidine, en az asgari ücret düzeyinde maaş bağlanması anlamına geliyor.

Şehit yakınlarına ikinci iş imkanı

Öte yandan tasarı ile birlikte, şehit yakınlarına kamuda ikinci iş imkanı verilmesine ilişkin düzenlemenin ayrıntıları da netleşmiş oldu. Buna göre, şehidin evli olması halinde, eş ve çocuklarından birisi ile kardeşlerden birisi kamuda istihdam edilecek. Malul ve çalışabilecek durumda olanlar ise bu haktan kendileri yararlanacak. Çalışamayacak durumda olan maluller ise haklarını kardeşlerini devredebilecek.

Bingöl’de canlı bombanın üzerine atlayan Hatice Belgin, üç çocuğunun ve çevredeki vatandaşların hayatını kurtarmıştı.

Şehit yakınlarının haklarında artış

Tasarıyla, şehit ve gazi yakınlarına sağlanan birçok hakta iyileştirmeler getirildi. Toplam 25 maddeden oluşan tasarıda, yer alan bazı düzenlemeler şöyle:

-Gazilerin bakım desteğinden köy korucuları ile sivil vatandaş da yararlanacak.

-Bakım desteği, asgari ücretin net tutarının iki katı düzeyine çıkarılacak.

-Terör eylemleri nedeniyle hayatını kaybeden sivil vatandaşların da yakınlarına aylık bağlanacak. Bağlanacak olan aylık oranı, asgari ücretin yüzde 100’ü, yüzde 80’i, yüzde 60 oranında değişecek.

-Terör bölgesine giden veya terör olaylarının önlenmesi için yapılan çalışmalarda hayatını kaybeden şehitler de, kanun kapsamında tüm haklardan yararlanacak.

-Kanun kapsamına giren tüm şehit yakınlarına, ücretsiz seyahat imkanı ve avantajlı konut kredisi imkanı sunulacak.

Kaynak:STAR

Yazdır Paylaş
ETİKETLER :
ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan sehitgazihaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
email
EN ÇOK OKUNANLAR
yol durumu
Ücretsiz Seyahat Kartı Tasarımını Nasıl Buldunuz?
Beğendim, çok güzel olmuş
Beğenmedim, beklentilerimden çok uzak bir tasarım