Bu haber 30 Ocak 2014, Perşembe 18:58 tarihinde eklendi. 20142 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Muharip Gazilerin feryadı meclis gündeminde

CHP PM Üyesi Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer, muharip gazilerin feryadını Meclis gündemine taşıdı. CHP’li Yüceer, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam’a, “Türkiye Cumhuriyeti’nin, vatanı için canını ortaya koyan gazilere ayıracak bütçesi yok mu?” diye sordu.
Muharip Gazilerin feryadı meclis gündeminde
CHP PM Üyesi Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer,  muharip gazilerin sorunlarını Meclis gündemine taşıdı. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam’ın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına yazılı soru önergesi veren Yüceer, ülkemiz genelinde sayıları yaklaşık 47 bin olan muharip gazilerin yoksulluk içinde olduğunu bildirdi.

GÖZ ARDI EDİLDİLER

“Muharip gaziler, malul gazilerin yararlandığı bazı haklardan yararlanamamakta, büyük bir çoğunluğunun başını sokacak bir evi dahi bulunmamaktadır” diyen CHP’li Yüceer, muharip gazilerin İstiklal Savaşı’na, Kore Savaşı’na, Kıbrıs Barış Harekatı’na fiilen katılmış olmasına rağmen malul olmadıkları için çıkan son dönemde çıkarılan yasalarda göz ardı edildiğini kaydetti.

AYRIMCILIK YAPILIYOR

Yüceer, 1005 Sayılı Kanunda 2007 tarihinde yapılan değişiklikle, İstiklal Savaşı, Kore Savaşı ve Kıbrıs Barış Harekâtı’na katılan muharip gazilere verilen şeref aylığında ayrıcalıklı uygulama yapıldığını vurguladı.  Yüceer, şeref aylığı bağlanan muharip gaziler arasında sosyal güvenliği olanlar ve olmayanlar kıstası getirildiğini belirterek, sosyal güvencesi olan bir gazinin, olmayana göre 300 TL daha az şeref aylığı aldığını ifade etti.  

GÖZÜ KULAĞI TORBA YASA’DA

CHP’li Yüceer, “47 bin muharip gazinin ve ailelerinin gözü kulağı, Genel Kurul’da görüşülen Torba Yasa’da.  Ancak iktidar, 125 maddelik tasarıya, muharip gazilerin mağduriyetini giderecek tek bir madde dahi koymamış. Biz, her fırsatta olduğu gibi, Genel Kurul’da muharip gazilerimizin haklarına sahip çıkacağız.  Muharip gaziler, bizden haklarının iadesini bekliyor. Biz de bunun için sonuna kadar mücadele etmeye kararlıyız” dedi.

BAKAN’A SORULAR

CHP’li Yüceer, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam’ın yanıtlaması istemiyle şu soruları yöneltti:

-Şeref aylığı ödemesinde herhangi bir ayrım olmadan düzenleme yapılması düşünülmekte midir?

-Şehit yakınlarına ve malul gazilere uygulanan faizsiz konut kredisi imkanından muharip gazilerimizin de yararlanması için Bakanlığınızın yaptığı bir çalışma var mıdır/olacak mıdır?

-Şehit yakınları ve malul gazilerin işsiz çocuklarına tanınan istihdam hakkının muharip gazilere tanınmamasının gerekçesi nedir? Bakanlığınızın bu yönde bir çalışması var mıdır?

-Muharip gazilerin ailelerine yönelik ücretsiz seyahat hakkında yaş sınırlamasının kaldırılması Bakanlığınızın gündeminde midir?

-Gazinin vefatında şeref aylığının tamamının eşine verilmesi yönünde Bakanlığınızın yaptığı bir çalışma var mıdır/olacak mıdır?

-Türkiye Cumhuriyeti’nin, vatanı için canını ortaya koyan gazilere ayıracak bütçesi yok mudur?

 

Yazdır Paylaş
ETİKETLER :
ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan sehitgazihaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
barış özkan - 2014-02-01 15:57:01 - Kullanıcıya Mesaj Gönder - Editöre Şikayet Et
gaziler arasındaki ayrımcılık bitmeli muharip gazilerede tüm hakların verilmesini bekliyoruz

28 kişi beğendi 2 kişi beğenmedi

uludağ - 2014-01-30 23:10:31 - Kullanıcıya Mesaj Gönder - Editöre Şikayet Et
Muharip gazileri kimler hatırlarsa oylar oraya bukadar basit

26 kişi beğendi 2 kişi beğenmedi

Diğer Haberler
email
EN ÇOK OKUNANLAR
yol durumu
Ücretsiz Seyahat Kartı Tasarımını Nasıl Buldunuz?
Beğendim, çok güzel olmuş
Beğenmedim, beklentilerimden çok uzak bir tasarım