Bu haber 21 Ağustos 2012, Salı 12:18 tarihinde eklendi. 1525 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Fatoş Gürkan'dan Yasa Teklifi Bazı Kanunlar Değişebilir!

AK Parti Adana Milletvekili Fatoş Gürkan, şehit yakınları ve gazilere yeni haklar tanınması için yasa teklifi hazırladı.<

Fatoş Gürkan'dan Yasa Teklifi Bazı Kanunlar Değişebilir!
AK Parti Adana Milletvekili Fatoş Gürkan, şehit yakınları ve gazilere yeni haklar tanınması için yasa teklifi hazırladı.


TBMM Başkanlığı'na sunulan teklif, Terörle Mücadele Kanunu ile bazı kanunlarda değişiklik yapılmasını öngörüyor. Buna göre, genel, katma ve özel bütçeli kurum ve kuruluşlarla mahalli idareler ve sermayesinin yarısından fazlası kamuya ait olan her nevi teşebbüs veya bağlı ortaklıklar, kadrolarının yüzde 2'sini şehit yakınlarının istihdamı için ayıracak. 
Teklif, terörle mücadele kapsamında şehit olanların ailelerinde bir kişiye tanınan iş hakkını ikiye çıkarıyor. 
Teklifle, kamu işyerlerinde yüzde 2 oranında eski hükümlü işçi çalıştırma yükümlülüğünden, Terörle Mücadele Kanunu kapsamında yaralanmış, fakat maaşa hak kazanamayacak derecede malul olan erbaş ve erler de yararlanacak. 
Harp malulü, Terörle Mücadele Kanunu ve Nakdi Tazminat ve Aylık Bağlanması Hakkında Kanundaki görevlerin ifası dışında şehit olan erbaş ve erlerin anne ve babalarına maaş bağlanabilmesi için aranan muhtaçlık şartının kaldırılmasını içeren teklif, anne babaya ödenen bu maaşa alt taban getiriyor. 
Teklifle, vazife malulleri ve şehitlerin çocukları yüksek öğrenim kurumlarına katkı payı ödemeyecek, devlete ait yurtlardan ve yüksek öğrenim kredilerinden öncelikle yararlanacak.

Yasa Teklifi - Görüntüle 124368
Yazdır Paylaş
ETİKETLER :
ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan sehitgazihaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
email
EN ÇOK OKUNANLAR
yol durumu
Ücretsiz Seyahat Kartı Tasarımını Nasıl Buldunuz?
Beğendim, çok güzel olmuş
Beğenmedim, beklentilerimden çok uzak bir tasarım