Türkiye harp malulu gaziler sehit dul ve yetimleri der" /> Türkiye harp malulu gaziler sehit dul ve yetimleri der"> Torba Kanuna Önerge Verilecek 4 Madde Haberi Şehit Gazi Haberleri | Şehit Gazi Haber | Güncel Haberler
Bu haber 21 Ağustos 2012, Salı 12:18 tarihinde eklendi. 2889 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Torba Kanuna Önerge Verilecek 4 Madde

 

Türkiye harp malulu gaziler sehit dul ve yetimleri der

Torba Kanuna Önerge Verilecek 4 Madde
 

Türkiye harp malulu gaziler sehit dul ve yetimleri dernegi genel baskani taner uran ankara milletvekili tülay selamoglu ile temasa gecerek gorusulmekte olan torba kanuna eklenmesi icin ekteki teklifi gonderilmistir. Tulay selamoglu msb sn ismet yilmaz ile teklifimizi gorusmus olup torba kanun tasarisina teklifin eklenmesi icin genel merkez calismaktadir İnşallah Başarılı OLUNUR

Madde 1)1005 Sayılı yasanın 1.maddesinde “ 1974 yılında Temmuz 1 inci ve Ağustos 2 nci Barış Harekatına Kıbrıs'ta fiilen görev alarak katılmış olan Türk Vatandaşlarına” ibarelerinden sonra gelmek üzere “Devlet övünç madalyası verilenler” ibaresi eklenmiştir.

 

GEREKÇE:Devlet Övünç Madalyası, ilgili bakanın teklifi, Bakanlar Kurulunun onayı ve Cumhurbaşkanının tevcihi ile yurt içinde veya dışında gösterdiği sorumluluk ve görev anlayışı içinde feragat ve fedakarlık, başarı ve yararlılık dolu çalışmalarıyla Türkiye Cumhuriyeti ve Türk Milleti adına haklı gurur kaynağı teşkil ederek malul olanlara ve şehit olan kişilerin belirtilen mirasçılarına verilir. Kore ve Kıbrısta şehit ve malul olanlara maluliyet maaşlarının yanında şeref aylığı adı altında ek aylık ödenmesi yapılmaktadır. Halen 53.000 kişiye şeref aylığı ödenmekte olup Devlet ödünç madalyası verilen kişi sayısı 10.000 civarındadır. Devlet Övünç madalyası tevdii edilmiş şehit yakını ve malul gazilerimize de madalya maaşı adı altında bu maaşın verilmesi bir nebze olsun onların ekonomik sıkıntılarını çözecektir.

 

2- MADDE 7- 5434 sayılı Kanunun 72 nci maddesinin dördüncü fıkrasının birinci cümlesi aşağıdaki şekilde değiştirilmiş, ikinci cümlesinde yer alan “dul ve yetimlerle beraber aylık bağlanması halinde,” ibareleri madde metninden çıkartılmıştır.

“5510 sayılı Kanunun 47 nci maddesinin sekizinci fıkrasında belirtilen durumlardan dolayı veya 2330 sayılı Kanun ile bu Kanuna ek 18/12/1981 tarihli ve 2566 sayılı Kanun kapsamında mütalaa edilen görevler nedeniyle hayatlarını kaybetmiş bulunan iştirakçilerle bunlardan aylık almakta iken ölenlerin baba veya anaları ile bu Kanunun 56 ncı maddesi kapsamına girenlerden hayatlarını kaybedenler, bunlardan aylık almakta iken ölenlerin ana veya babalarına, ölüm tarihini takip eden aybaşından geçerli olarak anne ve babaya ayrı ayrı olmak üzere asgari ücret tutarında aylık bağlanır.                              

 

 

  GEREKÇE : Öngörülen değişiklik ile şehit anne ve babalarına herhangi bir şart aranmaksızın sosyal güvenlik kurumunca maaş bağlanmasının yanında bağlanacak aylığın en azından annen ve baba için ayrı olmak üzere asgari ücret seviyesine çıkartılması amaçlanmıştır.

 

8-5510 sayılı kanuna aşağıdaki ek madde eklenmiştir.

EK MADDE-5 Bu kanunun 106’ncı maddesi ile yürürlükten kaldırılan ancak Geçici 4 ve Geçici 18’inci maddeleri uyarınca uygulanmaya devam eden 5434 Sayılı Türkiye Cumhuriyeti Emekli Sandığı Kanununun 55 inci maddesinde yer alan malullük derecelerine ilişkin zam oranları aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

 

Malûllük Derecesi

Zam Nispeti

1

%75

2

%65

3

%55

4

%45

5

%35

6

 

%30

 

 

GEREKÇE : Meclise sevk edilen tasarıda her ne kadar şehit yakınları ve gazilerimizin bir kısım kronik sorunları bir nebze olsun çözümlenmekteyse de esasen şehit yakınları ve gazilerimizin aylıklarında her hangi bir iyileştirme yapılmamıştır. Son yıllarda memur maaşlarına yapılan seyyanen zamlar bu gruba yansımadığından şehit yakını ve gazilerimizin aylıkları iyice erimiştir. Tasarı bu şekilde yasalaştığı takdirde  %20 lik bir grupta küçük bir iyileştirme yapılmış olsa da %80 lik bir kesimde her hangi bir iyileştirme olmayacaktır. Bu sebeple, madde yukarıdaki şekilde değiştirildiği takdirde şehit yakınları ve gazilerimizin tamamının aylıklarında %15 lik bir iyileştirme olacaktır ki bu suretle son Anayasa değişikliği anlamını bulmuş olacaktır.

 

           9 - 1 – Harp ve vazife malullüğü aylığı alanlar 15 yıl hizmet ve 3600 gün prim ödemek şartıyla vergi muafiyet indirim belgesi aranmaksızın yaşlılık aylığı almaya hak kazanacaktır.

            2 – 5510 sayılı kanunun 14 ncü maddesinin c bendine ‘bu kanun yürürlüğe girdiği tarihi itibariyle ibaresinden sonra ve yürürlüğe girdiği tarihten önceki dönemde ‘ ifadesinin eklenmesi,

 c) Harp malûlleri ile 12/4/1991 tarihli ve 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanunu, 3/11/1980 tarihli ve 2330 sayılı Nakdi Tazminat ve Aylık Bağlanması Hakkında Kanuna göre aylıkları hesaplanarak ödenen veya asayiş ve güvenliğin sağlanması ile ilgili kanunlara göre vazife malûllüğü aylığı almakta iken; bu Kanunun yürürlüğe girdiği tarih itibarıyla ve yürürlüğe girdiği tarihten önceki dönemde çalışmaya devam edenler ile sonradan bu Kanuna tabi çalışmaya başlayacaklar için sosyal güvenlik destek primi uygulanmaksızın bu Kanunun 5 inci maddesinin (c) bendi hükümleri uygulanır.

 

 

GEREKÇE :Anayasamızın 61 nci Maddesi’Devlet Harp ve Vazife Şehitleriyle Malul Gazileri Korur toplumda kendilerine hayat seviyesi sağlar hükmü amirdir. Aynı zamanda anayasamızın 10 ncu maddesinde harp ve vazife malulleri pozitif ayrımcılık kapsamı içerisindedir. Genç yaşta malul olan kahraman gazilerimiz için terörle mücadele kanunu içerisinde iş imkanı da sağlanmıştır.

            Maluliyetlerinden dolayı çalışma ortamında sıkıntı çeken gazilerimiz yaşlılık aylığı almak için zor şartlarda çalışmaktadır. Bir kısım gazimiz özürlülere sağlanan haklardan istifa edenler 3600 prim gün sayısıyla yaşlılık aylığı almak iken diğer gazilerimiz bu haktan mağdurdur. Bu kanun teklifiyle ülkemiz için fedakarlık yapan harp ve vazife malullerinin mağduriyeti giderilecektir.

            

Yazdır Paylaş
ETİKETLER :
ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan sehitgazihaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
email
EN ÇOK OKUNANLAR
yol durumu
Ücretsiz Seyahat Kartı Tasarımını Nasıl Buldunuz?
Beğendim, çok güzel olmuş
Beğenmedim, beklentilerimden çok uzak bir tasarım