Bu haber 30 Aralık 2013, Pazartesi 12:07 tarihinde eklendi. 3566 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Şehit Aileleri ve Gaziler Dertli!

Türkiye Harp Malulü Gaziler, Şehit Dul ve Yetimler Derneği (TÜMŞAD) Adıyaman Şube Başkanı Hacı Erdengi, Malul gaziler, malul sayılmayan gaziler ile muharip gazilerle birlikte, harp ve vazife malullerinin de halen çözümlenmeyi bekleyen sorunlarının yasal düzenleme ile ilgili sıkıntılarını dile getirdi.
Şehit Aileleri ve Gaziler Dertli!

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na seslenen Türkiye Harp Malulü Gaziler, Şehit Dul ve Yetimler Derneği (TÜMŞAD) Adıyaman Şube Başkanı Hacı Erdengi, “Malul gaziler, malul sayılmayan gaziler ile muharip gazilerle birlikte, harp ve vazife malullerinin de halen çözümlenmeyi bekleyen sorunlarının yasal düzenleme ile çözümlenebilmesi için yeni bir e-posta ve faks kampanyası yapıyoruz” dedi.

“Bu çalışmalar sorunları kısmen çözümlese bile halen bekleyen ve önem arz eden talep ve sorunlar bulunmaktadır” diyen Türkiye Harp Malulü Gaziler, Şehit Dul ve Yetimler Derneği (TÜMŞAD) Adıyaman Şube Başkanı Hacı Erdengi, “Özellikle terör gazileri, muharip gaziler ve malul sayılmayan gaziler 6353 ve 6495 sayılı yasa çalışmalarında taleplerin gerçekleşmemesi nedeni ile büyük bir hayal kırıklığı yaşamışlardır” dedi.

“Kampanyamıza destek bekliyoruz”

TÜMŞAD Adıyaman Şube Başkanı Hacı Erdengi, sözlerine şöyle başladı; “Aldığımız bir duyuma göre taleplerimizin gerçekleştirilmesi ile sorunların çözümlenebilmesi için Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından yeni bir yasa çalışması üzerinde çalışma yapılmaktadır. Bundan önce yapılan 6353 ve 6495 sayılı yasa çalışmaları ile Şehit Aileleri, Gaziler ile Harp ve Vazife Malulleri ile ilgili önemli düzenlemeler yapılmıştır. Ancak bu yasal düzenlemeler içerisinde talepleri yer almayan malul gaziler, malul sayılmayan gaziler ile muharip gazilerle birlikte, harp ve vazife malullerinin de halen çözümlenmeyi bekleyen sorunlarının yasal düzenleme ile çözümlenebilmesi için yeni bir e-posta ve faks kampanyası yapıyoruz. Kampanyamıza hep birlikte bütün camiamızın katılımını bekliyoruz. Dilekçenizi BİMER ve AKİM’e (AK Parti İletişim Merkezi) göndermeniz halinde daha etkili olacaktır.”

“Malul sayılmayan gaziler uzatılacak eli bekliyor”

“Bu çalışmalar sorunları kısmen çözümlese bile halen bekleyen ve önem arz eden talep ve sorunlar bulunmaktadır” diyerek sözlerine devam eden Başkan Hacı Erdengi, şunları kaydetti; “Özellikle terör gazileri, muharip gaziler ve malul sayılmayan gaziler 6353 ve 6495 sayılı yasa çalışmalarında taleplerin gerçekleşmemesi nedeni ile büyük bir hayal kırıklığı yaşamışlardır. Son 1,5 yıl içerisinde Meclis tarafından onaylanarak kabul edilen 6353 sayılı yasa ile 6495 sayılı yasalarla Şehit Aileleri, Gaziler ile Harp ve Vazife Malulleri ile ilgili olarak çok ciddi ve olumlu düzenlemeler yapılmış ve birçok mağduriyet giderilmiştir. Ancak bu yasa çalışmalarında maalesef terör gazileri ile muharip gazilerin talepleri yer almamıştır. Bunun yanında başkasının yardımı ve desteği olmaksızın yaşamak için gereken hareketleri yapamayacak derecede malul olanlar dışında yer alan ordu vazife malulleri, halen ortez, protez ve her türlü iyileştirici araç ve gereçten katılım payı muafiyetinden yararlanamamaktadırlar. Malul sayılmayan gaziler mağdur bir şekilde kendilerine el uzatılmasını beklemektedir. Şehit yetimlerinin iş hakkında mağduriyetleri kısmen çözümlense bile feragat hakkının şartsız verilmemesi nedeni ile halen mağdur olan kardeşlerimiz bulunmaktadır. Burada sorunların temelden çözümlenebilmesi ve hakkaniyet gereği, 3. bir yasa çalışması ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile Şehit Yakınları ve Gaziler Daire Başkanlığınca belirtilen taleplerin gerçekleşmesi için çalışma yapılacağına gönülden inanıyorum.”

“İki yıl içinde 35 bin kişi kamudaki çeşitli görevlere atanacak”

Hacı Erdengi, “Şehit yakınları, gaziler ve vazife malullerine yeni atama geliyor. İki yıl içinde 35 bin kişi, kamudaki çeşitli görevlere atanacak.İki yıl içinde 35 bin kişi, kamudaki çeşitli görevlere atanacak Meclisten bu yıl çıkarılan Torba Kanun ile şehit yakınları ve gazilere yeni haklar getiren bir dizi düzenleme yasalaştırılmıştı. Çıkarılan düzenlemeye göre, vazife ve harp malullüğü kapsamındaki TSK mensubu ve güvenlik görevlilerinden hayatını kaybedenlerin yakınlarına iki, malul olanlara bir istihdam hakkı verildi.  Vazife malullüğü kapsamında bulunan diğer kamu görevlilerine de bir istihdam hakkı sağlandı. Ayrıca, terör mağduru sivil vatandaşlardan hayatını kaybedenlerin yakınlarına veya malul olanlara kamuda bir istihdam hakkı verilmesi öngörüldü. Bu düzenleme çerçevesinde çıkarılacak yönetmelik üzerinde de son rötuşların yapıldığı öğrenildi.  Şehit düşen veya gazi olan güvenlik görevlilerinin yanı sıra, sivil şehitlerin yakınları veya engelli hale gelenler de yönetmelik çerçevesinde imkandan yararlanacak.  Devlet Personel Başkanı M. Ali Kumbuzoğlu, konuya ilişkin şu bilgiyi verdi: “Bu kapsamda yaklaşık 35 bin kişi şu anda yaklaşık bir rakamla, İçişleri Bakanlığı kanalıyla bize bildirildikten sonra iki yıl içerisinde bunların atamalarını yapacağız. Kura sistemi ile bunların atamalarını yapacağız.” Çıkarılan yasa, vazife ve harp malullüğü kapsamında bugüne kadar faizsiz konut kredisi kullanma hakkı bulunmayan 8 bin 656 kişiye faizsiz konut kredisi edinme hakkı tanımıştı. Vazife malullerinin aylıklarının, derece kademe ilerlemesi yapılarak yükseltilmesi benimsendi. Düzenleme kapsamında; vazife ve harp malullüğü kapsamında ek ödeme alamayan 2 bin 780 kişiye toplam 8 milyon 208 bin TL, eğitim-öğretim yardımı alamayan 2 bin 917 öğrenciye de toplam 4.8 milyon TL’lik ödeme yapılacak” şeklinde konuştu.

 

Kaynak:http://www.adiyamandabugun.com/2013/12/30/sehit-aileleri-ve-gaziler-dertli/

Yazdır Paylaş
ETİKETLER :
ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan sehitgazihaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
EROL - 2014-01-08 12:15:54 - Kullanıcıya Mesaj Gönder - Editöre Şikayet Et
Arkadaşlar yıllardır derneklerin bizlerden yani malul sayılmayan gazilerden haberleri var neden hak istenirken tek taraflı düşünülüyor neden anlamıyorum neden ikilemler var biz sanki başka yerde yaralandık ve duydumki diğer gazi dernekleri malul sayılmayan gazilere verilecek olan haklardan rahatsızmış bölünelim mi daha mı iyi olacak

3 kişi beğendi 0 kişi beğenmedi

Gazi - 2013-12-31 00:36:08 - Kullanıcıya Mesaj Gönder - Editöre Şikayet Et
Rütbeli şehit aileleri ve rütbeli Gazilerle , polis şehit ve gazilerinin neden maaşlarında bir ilerleme olmuyor ?

4 kişi beğendi 0 kişi beğenmedi

malül sayılmayan gazi mehmet binici - 2013-12-30 19:01:43 - Kullanıcıya Mesaj Gönder - Editöre Şikayet Et
hep birlikte taleplerimize destek verelim malül sayılmayan gaziler yıllardır oyalanıyor bunlar acil çözüm bekleyen sorunlar Tümşad Adıyaman şube başkanı hacı Erdengiye malül sayılmayan gazilerinde içinde olduğu bu sorunlara duyarlı olduğu için teşekkürler

7 kişi beğendi 0 kişi beğenmedi

Diğer Haberler
email
EN ÇOK OKUNANLAR
yol durumu
Ücretsiz Seyahat Kartı Tasarımını Nasıl Buldunuz?
Beğendim, çok güzel olmuş
Beğenmedim, beklentilerimden çok uzak bir tasarım